Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Nastolatek

Uzależnienie od gier komputerowych

Artykuł

W graniu ważny jest umiar. Jakie mogą być konsekwencje nadmiernego przesiadywania przed komputerem dla naszych pociech?

Uzaleznienie gry komputerowe
Autor: pixabay.com

Najczęściej spotykanym, negatywnym aspektem korzystania z gier komputerowych, dotyczy głównie emocjonalnego i behawioralnego uzależnienia od nich. Charakterystyczne cechy tego rodzaju uzależnień to: kompulsywne powtarzanie pewnych zachowań, brak zainteresowania innymi formami rozrywki/aktywności oraz specyficzne objawy psychiczne i fizyczne w przypadku zaprzestania uzależniającej czynności. Uzależnieniu od gier komputerowych mogą towarzyszyć różne zaburzenia psychiczne.

Lekarze różnych specjalności ostrzegają przed konsekwencjami zdrowotnymi nałogowej zabawy grami komputerowymi. Wśród różnych zaburzeń wymieniają:

  • Otyłość – spędzanie wielu godzin przed monitorem wiąże się z występowaniem problemów zdrowotnych związanych z otyłością i brakiem ruchu.
  • Problemy ze wzrokiem – długotrwałe przesiadywanie przez monitorem (w większym stopniu niż czytanie tekstu) powoduje przeciążenie wzroku oraz inne problemy z oczami.
  • Przeciążenie kręgosłupa, nadgarstków i kciuków – wypracowana w dzieciństwie nieprawidłowa postawa może być źródłem problemów w życiu dorosłym. Ponadto u graczy występuje zespół cieśni nadgarstka oraz chroniczne zespoły przeciążeniowe.
  • Zaburzenia snu – jego brak może przyczynić się do rozwoju wielu groźnych schorzeń m.in. zaburzeń żołądkowych, migreny, cukrzycy, problemów z koncentracją.
  • Problemy z koordynacją – na wskutek nieograniczonego grania na komputerze koordynacja, równowaga i orientacja przestrzenna mogą zostać upośledzone.

Uzależnieniu od gier komputerowych, oprócz zaburzeń zdrowotnych, towarzyszą również zaburzenia zdrowia psychicznego. Są to:

  • Zaburzenia lękowe – nadmierne przesiadywanie przed monitorem może generować lęki społeczne obejmujące interakcje z innymi ludźmi. Do jego objawów można zaliczyć: strach, unikanie kontaktów z innymi, obawę przed oceną ze strony innych.
  • Depresja – uzależnienie od gier komputerowych może stymulować wystąpienie depresji. Do jej najczęstszych objawów należą: stan przygnębienia, wycofanie z życia rodzinnego i towarzyskiego, brak zainteresowania codziennymi sprawami.
  • ADD i ADHD – zarówno ADD, jak i ADHD są chorobami uwarunkowanymi genetycznie, jednak są podstawy, by sądzić, że u podłoża zwiększonej na niej zapadalności leży trend do grania na komputerze. Wynika to z faktu, że gry mają interaktywny charakter i bardzo mocno stymulują mózg. Jeszcze bardziej martwi fakt, że dzieciom niezaburzonym, które zbyt wiele czasu spędzają przed komputerem, grozi pojawienie się zaburzeń psychicznych podobnych do ADD i ADHD, a to z kolei skutkuje zaburzeniami rozwojowymi. Dzieciom tym ciężko jest się skupić, bywają rozkojarzone, popełniają pomyłki wynikające z nieuwagi, trudno jest się im zorganizować, są zapominalskie.

Zobacz również:
Dlaczego nastolatkowie sięgają po gry komputerowe?
Agresja w grach komputerowych
Pozytywne aspekty gier komputerowych

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat