Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Nastolatek

Pozytywne aspekty gier komputerowych

Artykuł

Niektórzy, szczególnie dorośli, uważają, że gry komputerowe nie wnoszą nic wartościowego w życie dziecka. Otóż jest to mit, który trzeba natychmiast obalić!

Pozytywne aspekty gier
Autor: pixabay.com

Pozytywny wpływ gier komputerowych, który nie zależy od treści tych gier, łączy się przede wszystkim z formalnymi aspektami z ich korzystania. Grając w grę komputerową, dziecko pobudza wszystkie swoje zmysły i uczy się je koordynować. Kierując za pomocą kontrolera, doświadcza również wrażeń dotykowych i musi skoordynować ruchy ręki z tym, co dzieje się na ekranie. W grach zręcznościowych, w których akcja jest bardzo dynamiczna, nie bez znaczenia jest umiejętność szybkiego reagowania.

Gry komputerowe sprzyjają również rozwojowi zdolności poznawczych poprzez usprawnianie procesów myślowych i decyzyjnych oraz pogłębianie umiejętności rozwiązywania problemów. Podczas grania użytkownik musi zmierzyć się z wieloma rolami w zależności od potrzeb i rodzaju gry. Raz musi być pilotem kontrolującym samolot, innym razem zarządcą miasta, a jeszcze innym - szpiegiem, który musi zdobyć potrzebne do rozwikłania sprawy informacje. Wcielanie się w role powoduje, że gry komputerowe mają pozytywny wpływ na rozwój społeczny dzieci i młodzieży. Podobnie jak w realnym świecie, w grze troska o własne interesy sprawia, że gracze są zmuszani do związków, paktów, negocjacji, walki. Gry zatem uczą radzić sobie (co prawda w świecie gry) z problemami społecznymi, psychologicznymi czy ekonomicznymi. Wpływają korzystnie na rozwój umiejętności komunikacyjnych, społecznych, przywódczych; doskonalą także umiejętność planowania.

Wpływ gier komputerowych w dużej mierze zależy również od ich treści, dlatego też tworzone są gry, których założeniem jest pozytywne oddziaływanie na użytkowników. Są to przede wszystkim gry edukacyjne i logiczne oraz specjalne programy stosowane w terapii różnych zaburzeń rozwojowych. Gry edukacyjne wykorzystywane są również w usprawnianiu umiejętności rozwiązywania problemów, rozwijania myślenia innowacyjnego oraz treningu pamięci.

Pisząc o pozytywnych aspektach korzystania z gier komputerowych, warto wspomnieć o tych, które służą do leczenia różnych zaburzeń oraz do rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Są tworzone gry, które wzmacniają samokontrolę zachowań, przeciwdziałają deficytowi uwagi i mają niwelować destrukcyjne zachowania młodzieży. Gry komputerowe stosowane są również w terapii dzieci ze szczególnymi trudnościami w nauce języka oraz w terapii dzieci dyslektycznych i z problemami logopedycznymi.

Zobacz również:
Dlaczego nastolatkowie sięgają po gry komputerowe?
Uzależnienie od gier komputerowych
Agresja w grach komputerowych

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat