Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Nastolatek

Agresja w grach komputerowych

Artykuł

Twoje dziecko gra w gry, w których bohaterowie biją się, a krew leje się strumieniami? Przeczytaj co może mu grozić!

Agresja gry komputerowe
Autor: pixabay.com

Badania nad grami komputerowymi, które przeprowadzano wielokrotnie, pozwalają przypuszczać, że dzieci wybierające gry komputerowe zawierające przemoc, częściej zachowywały się agresywnie i rzadziej były nastawione prospołecznie. Można zatem stwierdzić, że treść gier komputerowych zawierających przemoc jest czynnikiem, który wpływa na zachowanie graczy, a co za tym idzie – stanowi realne zagrożenie dla ich prawidłowego rozwoju. Większość przeprowadzonych dotychczas badań dodatkowo wskazuje, że gry zawierające przemoc generują u dzieci agresywne zachowania, czynią obojętnym na agresję i w sposób nieświadomy tworzą usprawiedliwienia dla agresywnych zachowań wobec innych.

Warto dodać, że użytkownicy gier komputerowych zawierających przemoc, bardzo mocno koncentrują się na sobie i swoich potrzebach, a inni ludzie służą im do osiągania swoich celów i zaspakajania swoich potrzeb. Charakteryzuje ich materialistyczne podejście do życia.

W toku badań prowadzonych nad agresją zawartą w grach komputerowych, ujawniono, że gracze ci tworzą coraz silniejsze subkulturowe grupy młodzieżowe i przejawiają takie zachowania jak: częste spóźnianie się, uzyskiwanie słabszych wyników w nauce, opuszczanie zajęć, częste nieprzygotowania do lekcji, izolacja od reszty zespołu klasowego, brak zaangażowania w zajęcia pozalekcyjne.

Gry zawierające przemoc bardzo często dostarczają odbiorcy szereg wzorów negatywnych zachowań, często poszerzając świadomość dzieci o techniki znęcania się, poniżana, zadawania bólu. Niejednokrotnie bohaterowie gier stosujący przemoc stają się dla graczy wzorami do naśladowania, którzy kopiują ich zachowania. Bardzo często w świadomości graczy buduje się przekonanie, że akty agresji powodują korzystne rozwiązanie problemów. To powoduje z kolei generalizację, w wyniku której konflikt na stałe zostaje związany z agresją. Bombardowanie graczy brutalnością i agresywnością sprawia, że obniża się próg wrażliwości młodych ludzi. Krwawe sceny i zabijanie nie odrażają, nie wzbudzają emocji i oswajają z agresją, która staje się czymś naturalnym.

Podsumowując, można stwierdzić, że agresywne gry: osłabiają więzi rodzinne, sprzyjają zachowaniom z użyciem przemocy, zmniejszają zainteresowanie innymi formami rozrywki, obniżają zdolności interpersonalne i empatyczne, a także utrudniają zrozumienie takich wartości jak miłość czy przyjaźń.

Zobacz również:
Dlaczego nastolatkowie sięgają po gry komputerowe?
Uzależnienie od gier komputerowych
Pozytywne aspekty gier komputerowych

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0.4/5. Oceniono 1 raz.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat