Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Kalendarzyk ciążowy – 19. tydzień

Artykuł

Zastanawiasz się, co dzieje się w twoim organizmie w trakcie 40. kolejnych tygodni? Oto kalendarzyk ciążowy tydzień po tygodniu, który pomoże ci przetrwać i zrozumieć ten wyjątkowy czas w twoim życiu.

19tydzien
Autor: Autor zewnętrzny

Jak zmienia się twoje ciało?

Mrowienie w nogach może utrudniać sen. Nie jest do końca wiadome, co jest ich przyczyną. Prawdopodobnie jest to skutek przemęczenia związany z dodatkowym ciężarem. Inną teorią może też być ścisk mięśni spowodowany rosnącą macicą.

Jak rozwija się dziecko?

Kończyny górne i dolne nabrały już odpowiednich proporcji, neurony łączą mózg i mięśnie, zaś chrząstka w całym ciele zamienia się w kości. Pojawia się również ochronna maź płodowa, vernix caseosa. Tłusta maź składa się z meszku płodowego, tłuszczu produkowanego przez gruczoły dziecka oraz obumarłych komórek skóry. Ma za zadanie ochronę wrażliwej skóry dziecka przed wodami płodowymi.

Jak o siebie dbać?

Na skórze mogą pojawiać się ciemniejsze plamy, które związane są ze wzrostem pigmentu. Uwidoczniają się zazwyczaj na górnej wardze, policzkach i czole. Również od pępka do kości łonowej widnieje czarna linia. Prawdopodobnie znikają one zaraz po porodzie. W związku z tym musisz stosować ochronę przed słońcem, które tylko pogłębia zmiany pigmentacyjne na skórze.

Co trzeba zaplanować?

Jeśli pijesz zioła lecznicze, które mają działanie lecznicze, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Mogą wydawać się niegroźne, ale w rezultacie pobudzają do pracy mięśnie macicy, a to z kolei prowadzi do poronień. Przęśl, dzięgiel, pluskwica groniasta, Caulophyllum thalictroides, johimba lekarska – jeśli przyjmujesz któreś z nich, porozmawiaj z lekarzem czy nie mają złego wpływu na twój organizm. Zioła łagodzące mdłości, które możesz pić w dużych ilościach to imbir oraz mięta pieprzowa.

Zobacz również kalendarz ciąży w: 1. tygodniu, 2. tygodniu, 3. tygodniu, 4. tygodniu, 5. tygodniu, 6. tygodniu, 7. tygodniu, 8. tygodniu, 9. tygodniu, 10. tygodniu, 11. tygodniu, 12. tygodniu, 13. tygodniu, 14. tygodniu, 15. tygodniu, 16. tygodniu, 17. tygodniu, 18. tygodniu, 19. tygodniu, 20. tygodniu, 21. tygodniu, 22. tygodniu, 23. tygodniu, 24. tygodniu, 25. tygodniu, 26. tygodniu, 27. tygodniu, 28. tygodniu, 29. tygodniu, 30. tygodniu, 31. tygodniu, 32. tygodniu, 33. tygodniu, 34. tygodniu, 35. tygodniu, 36. tygodniu, 37. tygodniu, 38. tygodniu, 39. tygodniu, 40. tygodniu

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Między nami żywiołami Miss Kraken

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat