Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Kalendarzyk ciążowy – 12. tydzień

Artykuł

Zastanawiasz się, co dzieje się w twoim organizmie w trakcie 40. kolejnych tygodni? Oto kalendarzyk ciążowy tydzień po tygodniu, który pomoże ci przetrwać i zrozumieć ten wyjątkowy czas w twoim życiu.

12tydzien
Autor: Autor zewnętrzny

Jak zmienia się twoje ciało?

Powoli mija pierwszy trymest. Powiększająca się macica może powodować parcie na pęcherz, przez co coraz częściej musisz korzystać z toalety. Dobrą nowina jest to, że mdłości, wrażliwość piersi i wymioty powoli mijają. Jednak pojawia się kolejny problem – zawroty głowy. Dzieje się tak, ponieważ naczynia krwionośne rozluźniają się i rozszerzają, aby zwiększyć dopływ krwi dla dziecka. Tym samym krew wolniej wraca do ciebie, co z kolei oznacza niskie ciśnienie i mniejszy dopływ krwi do mózgu.

Jak rozwija się dziecko?

W tym czasie bardzo szybko mnożą się komórki nerwowe i w mózgu twojego dziecka kształtują się synapsy. Właściwych kształtów nabrała również jego twarz: wszystkie narządy wzroku i słuchu znajdują się tam, gdzie mają się znajdować. Zaczynają równie rozwijać się odruchy.

Jak o siebie dbać?

Jeśli czujesz, że masz zawroty głowy lub niebawem stracisz przytomność, koniecznie połóż się albo usiądź, trzymając głowę między kolanami, oddychaj głęboko i rozluźnij ciasne ubranie. Jeśli dolegliwości przejdą, zjedz coś i napij się czegoś.

Co trzeba zaplanować?

W pracy zbliża się termin powiadomienia szefa o twoim stanie. Zanim jednak umówisz się na spotkanie, przygotuj się merytorycznie. Poczytaj o swoich prawach i obowiązkach, przygotuj plan dotyczący czasu potrzebnego na wizyty lekarskie i badania podczas ciąży. Jeśli zamierzasz zmienić godziny pracy, to najlepszy moment na powiadomienie o tym szefa.

Fot. Autor zewnętrzny

Zobacz również kalendarz ciąży w: 1. tygodniu, 2. tygodniu, 3. tygodniu, 4. tygodniu, 5. tygodniu, 6. tygodniu, 7. tygodniu, 8. tygodniu, 9. tygodniu, 10. tygodniu, 11. tygodniu, 12. tygodniu, 13. tygodniu, 14. tygodniu, 15. tygodniu, 16. tygodniu, 17. tygodniu, 18. tygodniu, 19. tygodniu, 20. tygodniu, 21. tygodniu, 22. tygodniu, 23. tygodniu, 24. tygodniu, 25. tygodniu, 26. tygodniu, 27. tygodniu, 28. tygodniu, 29. tygodniu, 30. tygodniu, 31. tygodniu, 32. tygodniu, 33. tygodniu, 34. tygodniu, 35. tygodniu, 36. tygodniu, 37. tygodniu, 38. tygodniu, 39. tygodniu, 40. tygodniu

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat