Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Nastolatek

Dlaczego nastolatkowie sięgają po gry komputerowe?

Artykuł

Popularność gier komputerowych wśród młodego pokolenia od lat utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Na czym polega ten fenomen?

Nastolatkowie gry komputerowe
Autor: pixabay.com

Głównym motywem sięgania po gry komputerowe jest poszukiwanie zabawy i rozrywki. O atrakcyjności gier świadczy przede wszystkim interakcyjność przekazu komputerowego. Twórcy gier komputerowych starają się kreować je w taki sposób, aby jak najwierniej naśladować rzeczywistość, w czym pomagają najnowsze osiągnięcia w dziedzinie technologii. Podczas korzystania z innych mediów jest się jedynie ich odbiorcą – słuchaczem lub widzem. Podczas grania w gry komputerowe gracz uczestniczy w wirtualnym świecie. Może w nim aktywnie działać, wpływać na przebieg akcji, brać udział w przygodach, odkrywać tajemnice. Niejednokrotnie gracz może modyfikować samą grę; nie musi realizować założonego przez programistę scenariusza. Użytkownik może go zmieniać, tworzyć własny świat, a dzięki interakcji utożsamiać się z bohaterem, którym steruje, co jest również źródłem przyjemności. Co więcej gracz może sam wybrać swojego bohatera, a nawet więcej określić jego właściwości i stworzyć postać będącą alter ego samego gracza. W grach pojawia się nawet możliwość rozwoju cech bohatera, co jeszcze bardziej wzmaga poczucie więzi pomiędzy postacią z gry a graczem. Dzięki rozwojowi bohater ma możliwość działania w szerszej rzeczywistości, co jest dodatkowym bodźcem wzmacniającym przyjemność grania.

Dzięki interakcyjności, która jest najważniejszą cechą gier, do zabawy nie jest potrzebna obecność drugiej osoby, ponieważ zastępuje go komputer, który staje się partnerem do gry. To powoduje złudzenie, że komputer myśli i reaguje na nasze poczynania w grze. W ten sposób potrzeba realnych przeżyć ustępuje dążeniu do symulowanych przeżyć, których dostarcza gra. Na to, że gry są dla młodych ludzi atrakcyjne, wpływają następujące czynniki:

  • jest zawsze gotowa do zabawy, nie męczy się, nie odmawia zabawy;
  • pozwala wielokrotnie wracać do przeszłości - do tych samych miejsc, sytuacji, emocji;
  • daje poczucie władzy – to gracz kontroluje bohatera, decyduje o początku i końcu;
  • ocenia błędy (np. brak punktów), ale nie karze za nie; cierpliwie znosi złość gracza, zawsze daje następną szansę;
  • jest dla gracza bezpiecznym azylem; miejscem do którego może uciec od życia;
  • daje poczucie bezpieczeństwa, braku odpowiedzialności (błędy popełnione w grze nie są odczuwane w rzeczywistym świecie)
  • daje możliwość rozładowania emocji i różnych popędów i potrzeb (np. agresji, seksualnych)

Kolejną przyczyną popychającą młodzież w świat wirtualnej rozrywki jest brak alternatywy. Brak miejsc do zabaw i brak towarzyszy, a także – ograniczony czas rodziców – powodują, że jedynym wyjściem dla dziecka okazują się być gry komputerowe.

Zobacz również:
Uzależnienie od gier komputerowych
Agresja w grach komputerowych
Pozytywne aspekty gier komputerowych

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat