Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Wczesne objawy ciąży

Artykuł

Często bywa tak, że pierwsze oznaki ciąży są ignorowane przez przyszłe mamy. Wszystko dlatego, że są podobne do symptomów zatrucia pokarmowego, grypy lub przeziębienia.

Wczesne objawy ciazy
Autor: pixabay.com

Każda kobieta będzie odczuwać pierwsze objawy ciąży, jedne wcześniej, drugie później. Niektóre mogą podejrzewać u siebie stan błogosławiony już w pierwszym tygodniu od zapłodnienia, ale u większości kobiet pierwsze objawy ciąży występują dopiero ok. 4-6 tygodnia ciąży. Najbardziej uporczywe nieprzyjemności rozpoczynają się pod koniec pierwszego trymestru, czyli ok. 9-12 tygodnia ciąży, a ustępują zwykle do 20 tygodnia.

Ciekawostką jest, że niektóre kobiety nie mają żadnych objawów ciąży w trakcie pierwszego miesiąca. Z kolei kobiety, które borykają się z nieregularnymi miesiączkami, mogą zorientować się, że noszą pod sercem dziecko dopiero po kilku miesiącach jej trwania.

Oto niektóre z pierwszych objawów oznaczających ciążę:

  • Nudności i wymioty – zazwyczaj występują albo rano, albo wieczorem i trwają po kilka godzin. Kobiety, które są w ciąży po raz pierwszy najczęściej narzekają na tego typu objawy. Na ich intensywność i częstotliwość wpływają czynniki psychiczne. Lekarze twierdzą, że objawy te częściej występują u kobiet żyjących w lęku i stresie.
  • Brak miesiączki – jest to najbardziej charakterystyczny objaw świadczący o ciąży. W tym czasie niektóre kobiety mogą zauważyć niewielkie plamienie, czyli tzw. krwawienie implantacyjne. Spowodowane jest to zagnieżdżaniem się w macicy zapłodnionego zarodka. Tego typu krwawienie jest mniej obfite i trwa krócej niż menstruacja.
  • Zawroty głowy i omdlenia – te objawy pojawiają się w wyniku podwyższonego poziomu hormonów we krwi, co z kolei powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych. Ciśnienie krwi obniża się, dlatego też mniej krwi dociera do mózgu, co objawia się zawrotami głowy i omdleniami.
  • Wrażliwość na zapachy – kobiety w pierwszych tygodniach ciąży krzywią się, gdy poczują niektóre zapachy: dym z papierosów, zapach kawy, kosmetyków (zwłaszcza perfum).
  • Zmęczenie i senność – wiąże się ze wzrostem progesteronu w organizmie przyszłej mamy. Poza tym, organizm wykończony jest nudnościami i wymiotami.
  • Częste wizyty w toalecie - związane są z koniecznością częstego oddania moczu, i ucisk nad spojeniem łonowym pojawiają się znacznie później – zazwyczaj po 6 tygodniach od zapłodnienia.
Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.
body na roczek

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat