Często bywa tak, że pierwsze oznaki ciąży są ignorowane przez przyszłe mamy. Wszystko dlatego, że są podobne do symptomów zatrucia pokarmowego, grypy lub przeziębienia.
Każda kobieta będzie odczuwać pierwsze objawy ciąży, jedne wcześniej, drugie później. Niektóre mogą podejrzewać u siebie stan błogosławiony już w pierwszym tygodniu od zapłodnienia, ale u większości kobiet pierwsze objawy ciąży występują dopiero ok. 4-6 tygodnia ciąży. Najbardziej uporczywe nieprzyjemności rozpoczynają się pod koniec pierwszego trymestru, czyli ok. 9-12 tygodnia ciąży, a ustępują zwykle do 20 tygodnia.
Ciekawostką jest, że niektóre kobiety nie mają żadnych objawów ciąży w trakcie pierwszego miesiąca. Z kolei kobiety, które borykają się z nieregularnymi miesiączkami, mogą zorientować się, że noszą pod sercem dziecko dopiero po kilku miesiącach jej trwania.
Oto niektóre z pierwszych objawów oznaczających ciążę:
- Nudności i wymioty – zazwyczaj występują albo rano, albo wieczorem i trwają po kilka godzin. Kobiety, które są w ciąży po raz pierwszy najczęściej narzekają na tego typu objawy. Na ich intensywność i częstotliwość wpływają czynniki psychiczne. Lekarze twierdzą, że objawy te częściej występują u kobiet żyjących w lęku i stresie.
- Brak miesiączki – jest to najbardziej charakterystyczny objaw świadczący o ciąży. W tym czasie niektóre kobiety mogą zauważyć niewielkie plamienie, czyli tzw. krwawienie implantacyjne. Spowodowane jest to zagnieżdżaniem się w macicy zapłodnionego zarodka. Tego typu krwawienie jest mniej obfite i trwa krócej niż menstruacja.
- Zawroty głowy i omdlenia – te objawy pojawiają się w wyniku podwyższonego poziomu hormonów we krwi, co z kolei powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych. Ciśnienie krwi obniża się, dlatego też mniej krwi dociera do mózgu, co objawia się zawrotami głowy i omdleniami.
- Wrażliwość na zapachy – kobiety w pierwszych tygodniach ciąży krzywią się, gdy poczują niektóre zapachy: dym z papierosów, zapach kawy, kosmetyków (zwłaszcza perfum).
- Zmęczenie i senność – wiąże się ze wzrostem progesteronu w organizmie przyszłej mamy. Poza tym, organizm wykończony jest nudnościami i wymiotami.
- Częste wizyty w toalecie - związane są z koniecznością częstego oddania moczu, i ucisk nad spojeniem łonowym pojawiają się znacznie później – zazwyczaj po 6 tygodniach od zapłodnienia.
Klaudia Kwiatkowska