Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Pierwsze objawy ciąży - jakie są, kiedy się pojawiają i co powinno nas zaalarmować?

Artykuł

Pierwsze objawy ciąży mogą być zarówno delikatne, jak i bardzo zauważalne. Co się zalicza do obu tych kategorii i kiedy powinniśmy zwrócić na nie uwagę?

Pierwsze objawy ciazy
Autor: freepik.com

1. Subtelne pierwsze objawy ciąży

2. Bardziej bezpośrednie pierwsze objawy ciąży

3. Które objawy mogą, ale nie muszą oznaczać ciąży?

Subtelne pierwsze objawy ciąży

Pierwsze objawy ciąży mogą być bardzo subtelne i pozornie nie wskazywać na to, że niedługo nasza rodzina się nieco powiększy. Do tej grupy zaliczamy między innymi następujące dolegliwości:

  • parcie na pęcherz i częste oddawanie moczu;

  • zaparcia: ich pojawienie wynika z podwyższonego poziomu hormonu o nazwie progesteron;

  • ból pleców nie wynikający ze zmęczenia czy przepracowania;

  • częstsze pojawianie się bólu głowy;

  • częste zmiany samopoczucia, wywołane zawirowaniami w poziomach poszczególnych hormonów.

Poza tymi sytuacjami niektóre kobiety czują się również zmęczone bez większego powodu, szczególnie w pierwszych miesiącach ciąży. Dodatkowo może pojawić się również wrażliwość na różne zapachy oraz dziwne zachcianki związane z jedzeniem, a dokładniej z nietypowym łączeniem produktów spożywczych.

Bardziej bezpośrednie pierwsze objawy ciąży

Kolejna grupa sygnałów, że możemy być w ciąży jest już bardziej bezpośrednia i trudno jest jej nie zauważyć. Pierwszym i sztandarowym objawem jest oczywiście brak miesiączki. Ten symptom najłatwiej zauważyć kobietom które normalnie mają bardzo regularny cykl miesięczny. Utrata okresu nie musi jednak oznaczać jedynie ciąży - jeżeli w czasie poprzedzającym to zdarzenie przechodziłyśmy przez duży stres, znacząco przybrałyśmy lub straciłyśmy na wadze czy przetrenowałyśmy organizm, to może być to również oznaka choroby.

Innym bardzo zauważalnym symptomem jest przyrost masy ciała oraz powiększenie się obwodu brzucha. Ponieważ kobieta w ciąży musi dosłownie jeść za dwóch, zwykle będziemy wtedy odczuwać nie tylko częstszy głód, ale również zjemy więcej niż normalnie. W przypadku, gdy nasza skóra ma skłonności lub gdy nie dopilnujemy jej odpowiedniej pielęgnacji, mogą pojawić się także rozstępy.

Do grupy objawów świadczących o ciąży należy zaliczyć również mdłości. Bardzo często pojawiają się one rano, jednak nie jest to regułą. W niektórych przypadkach u kobiety w ciąży może wystąpić także symptom zwany niepowściągliwymi wymiotami ciężarnych, który objawia się niemożnością spożycia żadnego jedzenia ani picia bez późniejszych wymiotów. Więcej na ten temat dowiesz się na forum rodzice.pl.

Które objawy mogą, ale nie muszą oznaczać ciąży?

Chociaż wiele objawów o bardzo powszechnym występowaniu może wskazywać na ciążę, to jednak niekoniecznie wcale musi. W przypadku niektórych z nich może być to również objaw choroby, dlatego jeżeli nie spodziewamy się ciąży, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Przykładowo, jeżeli nagle zaczynamy odczuwać przymus częstszych wizyt w toalecie, może to być związane nie tylko z przyszłym powiększeniem się rodziny, ale również z obecnością infekcji dróg moczowych, która nie leczona może sprawić nam wiele kłopotu. Taka sama sytuacja dotyczy braku miesiączki oraz zmian w piersiach, które również często pojawiają się przy okazji ciąży. Jeżeli mamy pewność, że nie wynikają one z planów posiadania dziecka, nie zwlekajmy z konsultacją z lekarzem.

Niektóre objawy ciąży mogą być przykre i frustrujące, dlatego warto czasem poczytać, jak inne osoby sobie z nimi radzą. Możemy to zrobić poprzez forum dla rodziców, gdzie wiele osób w podobnej sytuacji wymienia swoje doświadczenia i ułatwia sobie przejście przez ten wymagający dla organizmu kobiety czas.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Między nami żywiołami Miss Kraken

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat