Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Małe dziecko » Edukacja

Sześciolatki w szkole

Artykuł

W ubiegłym roku szkolnym po raz pierwszy dzieci sześcioletnie miały obowiązkowo przystąpić do nauki w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Obowiązek ten dotyczył dzieci urodzonych w 2009 roku.

Szesciolatki szkola
Autor: pixabay.com

Równolegle z nimi naukę podjęły siedmiolatki, których rodzice odroczyli obowiązek szkolny. Były to dzieci urodzone w drugiej połowie 2008 roku. W nadchodzącym roku szkolny nastąpią zmiany, które pozwalają decydować rodzicom, czy chcą posłać swojego sześciolatka do szkoły.

Zgodnie z nowelizacją ustawy (tzw. sześciolatki) podpisaną przez Prezydenta, każdy siedmiolatek jest objęty obowiązkiem szkolnym, który poprzedza roczne przygotowanie przedszkolne. Jeśli rodzice zdecydują o posłaniu sześciolatka do pierwszej klasy, to w przypadku braku przygotowania przedszkolnego mogą wystąpić o opinię do poradni psychologiczno – pedagogicznej. Rodzice sześciolatków, którzy ukończyli w czerwcu naukę w szkole mają prawo do pozostawienia dzieci ponownie w tej samej klasie. Termin na składanie odpowiednich wniosków minął w dniu 31 marca 2016 roku, a dzieci te nie otrzymały promocji do klasy drugiej. Ta sama zasada dotyczyła dzieci urodzonych w I połowie 2008 roku, których rodzice mogli złożyć wniosek o powtarzanie klasy drugiej.

Według szacunków Ministerstwa Edukacji we wrześniu bieżącego roku naukę w pierwszych klasach rozpocznie 10-15% sześciolatków z odroczonym obowiązkiem szkolnym oraz podobny odsetek dzieci, które ponownie powtórzą pierwszą klasę.

Dla dzieci, które są objęte kształceniem specjalnym przygotowanie przedszkolne może być kontynuowane do momentu ukończenia przez dziecko 9. roku życia w danym roku szkolnym.

Problemy jakie pojawiły się w związku ze zniesieniem obowiązku szkolnego dla sześciolatków to brak miejsc dla dzieci najmłodszych w przedszkolach. Sytuacja ta dotyczy mieszkańców dużych miast. Większa liczba sześciolatków pozostawionych w przedszkolach skutkuje brakiem miejsc dla trzylatków.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.
body na roczek

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat