Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Ciąża » Połóg

Rozejście mięśni brzucha po ciąży

Artykuł

Rozejście mięśnia prostego brzucha to często spotykana dolegliwość u kobiet po ciąży (ale nie tylko). Dowiedz się, czym jest i jak sobie z nim radzić.

Rozejscie miesni brzucha
Autor: freepik.com

Mięsień prosty brzucha to duży płat mięśniowy rozciągający się na naszym brzuchu od żeber do miednicy. Pośrodku rozdzielony jest tzw. kresą białą, czyli pasmem zbudowanym z tkanki łącznej. To właśnie to miejsce fizjologicznie rozciąga się przy zwiększeniu rozmiaru brzucha, na przykład podczas ciąży. Problem zaczyna się w momencie, gdy w ciągu roku po porodzie pasmo to nie wróci do swojej wcześniejszej pozycji.

Przyczynami takiego stanu rzeczy mogą być: znaczne osłabienie siły mięśni brzucha, ciąża mnoga, duża masa urodzeniowa dziecka czy cesarskie cięcie.

Rozejście mięśnia bada się palpacyjnie. Pacjentka leży na plecach z ugiętymi kolanami. Unosi głowę, barki oraz łopatki, a wówczas lekarz zagłębia palce w poprzek brzucha na wysokości pępka. Za nieprawidłowe wartości uznaje się możliwość zagłębienia trzech palców.

Początkowe ćwiczenie zalecane do leczenia rozejścia wykonuje się w leżeniu na plecach z ugiętymi kolanami. Pacjentka bierze wdech, następnie na wydechu spycha do środka mięsień brzucha z obu stron.

W późniejszym okresie po porodzie wprowadza się ćwiczenia wzmacniające, np. deski czy deski na kolanach, ćwiczenia z oporem i rozciąganie grzbietu.

Powrót do zdrowia na pewno wspomoże fizjoterapeuta, który nie tylko dobierze odpowiedni zestaw ćwiczeń, ale także wykorzysta kinesiotaping, czyli specjalne taśmy, które wspomagają funkcję mięśni, jak również masaż bądź elektrostymulację.

Rehabilitacja jest ważna, ponieważ mięśnie brzucha stanowią ochronę dla narządów wewnętrznych, pozwalają na utrzymanie stabilnej postawy ciała, a także wspomagają uniesienie przepony podczas wydechu.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat