Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Małe dziecko » Żywienie

Problem z niejadkiem

Artykuł

Już na samą myśl o karmieniu malucha dostajesz dreszczy? Jak radzić sobie w sytuacji, kiedy nawet bajki, telewizja, zagadywania nie pomagają?

Karmienie piersią
Autor: pixabay.com

Przyczyny takiego stanu twojego dziecka mogą być różne. Eksperci dzielą je na dwie grupy: „organiczne” oraz „psychogenne”. Pierwsze mogą wynikać np. z choroby przewodu pokarmowego. Natomiast te drugie leżą w psychice dziecka oraz jego relacjach z otoczeniem. Obie przyczyny zaburzeń karmienia wymagają leczenia, niekiedy nawet konieczne jest zaangażowanie zespołu specjalistów.

Jeśli nie stwierdzono zaburzeń związanych z gryzieniem i połykaniem czy funkcjami jamy ustnej lub innych problemów z karmieniem malucha, do pracy z maluchem może przystąpić psycholog. Jego zadaniem jest zapoznanie się ze schematem dziecka na podstawie obserwacji w jego naturalnym otoczeniu. Ma to na celu zweryfikować codzienne rytuały karmienia i zachowania dziecka, a także rodziców.

Terapia behawioralna obejmuje:

  • określenie zachowań, które trzeba zmienić
    wdrożenie strategii wzmacniającej pozytywną reakcję dziecka,
    redukcję negatywnych zachowań

Lekarze specjalizujący się w tej dziedzinie zwracają uwagę na ważne aspekty procesu karmienia, które są stosowane w domowych warunkach. Oto one:

  • Posiłek powinien być konsumowany w wyznaczonym do tego pomieszczeniu,
  • Należy usunąć z pomieszczenia zabawki i inne przedmioty rozpraszające uwagę dziecka oraz wyprosić zwierzęta, które zazwyczaj chętnie podjadają jedzenie malucha.
  • Dziecko powinno być stabilnie usadowione, w pozycji, która nie zaburza jego funkcji motorycznych, ale też nie pozwala na szybką ucieczkę od stołu.

Karmienie powinno odbywać się w określonym czasie, pomiędzy codziennymi zabawami/czynnościami dziecka. Wszystko po to, żeby nie rozpraszać malucha i nie odciągać go od zabawy, gdyż rodzi to w nim napięcie i jeszcze bardziej zniechęca do proponowanego posiłku. Po zakończonym posiłku można zaproponować mu przyjemną aktywność. Jednym warunkiem musi być okazywanie wyraźnego sygnału, że jest to nagroda za odpowiednie zachowanie przy stole. Dzięki takiej praktyce, budują się pozytywne skojarzenia między posiłkiem a czynnością, którą maluch lubi.

Klaudia Kwiatkowska

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat