Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Ciąża » Dieta w ciąży

Prawidłowy przyrost wagi w ciąży

Artykuł

Niemal każda kobieta dbająca o sylwetkę, obawia się o swoją wagę w czasie ciąży. Wiadomo, że w tym czasie organizm kobiety może inaczej reagować niż zazwyczaj.

Prawidlowy przyrost wagi ciaza
Autor: pixabay.com

Prawidłowa waga w ciąży to zmartwienie wielu kobiet. Ile kilogramów powinna przytyć przyszła mama? Ogólnie przyjmuje się, że przyrost wagi przyszłej mamy powinien mieścić się w przedziale 9-15 kilogramów. Jednak w rzeczywistości zależy to od indywidualnych czynników: ile wynosiła waga przed ciążą, jaki był tryb życia kobiety przed zajściem w ciążę, jakie ma predyspozycje genetyczne itd.

Gdy kobieta oczekuje na potomka, wagę kontroluje lekarz na każdej wizycie, więc ewentualne odstępstwa od normy są na czas wychwytywane. W ciąży po prostu nie da się nie przytyć, jednak są to kilogramy, które związane są z rozwojem dziecka:

  • dziecko – 3 – 4,5 kg
  • macica – 1 – 2 kg
  • łożysko – 0,5 – 1,5 kg
  • płyn owodniowy – 1 – 2 kg
  • piersi – 1 – 2 kg
  • tłuszcz – do 5 kg

Większość kilogramów (ok. 10) kobieta traci od razu po porodzie, a pozostałe w pierwszych miesiącach. Sprzyja temu karmienie piersią. Jeżeli jednak przyszła mama w czasie ciąży przejadała się, nie stroniła od słodyczy i fast-foodów, pozbycie się dodatkowych kilogramów będzie wymagało diety i ćwiczeń.

W I trymestrze dziecko jest tak małe, że waga kobiety w ogóle może nie wzrosnąć lub wzrosnąć do 2 kg. Dziecko pod koniec trzeciego miesiąc waży zaledwie 15 g, a łożysko 50 g. Bardzo często w I trymestrze kobiety nie tyją, a wręcz przeciwnie – chudną na wskutek wymiotów doskwierających na początku ciąży.

II trymestr to czas, kiedy dziecko rośnie najintensywniej, a pod koniec może ważyć nawet ponad kilogram. Kobieta powinna wtedy przybierać na wadze ok. 2 kg miesięcznie.

III trymestr przygotowuje kobietę do porodu. Przyszła mama tyje tylko na początku, gdy dziecko przybiera najwięcej.

U każdej kobiety tempo tycia jest inne; jedne kobiety w pierwszym trymestrze chudną, inne zaś czują głód; niektóre już mają duży brzuch w II trymestrze, inne dopiero w III. Ważne jest, aby nie panikować, a w razie wątpliwości skontaktować się z lekarzem.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat