Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Ciąża » Połóg

Pierwsze objawy porodu

Artykuł

Termin narodzin dziecka zbliża się wielkimi krokami. Jak rozpoznać, że właśnie zaczyna się akcja porodowa?

Pierwsze objawy porodu
Autor: pixabay.com

Wiele kobiet, szczególnie tych rodzących swoje pierwsze dziecko, obawia się, że nie rozpozna pierwszych oznak porodu lub nie zdąży dojechać do szpitala. Naprawdę nie ma się co martwić. Pewnych oznak porodu nie da się przeoczyć, a akcja trwa na tyle długo, że z pewnością każda rodząca zdąży na porodówkę. Na kilka dni przed porodem może nastąpić tzw. „obniżenie brzucha”, które sygnalizuje, że dziecko nieco obniżyło się w kanale rodnym. Z kolei kilka dni lub godzin przed porodem z kanału szyjki macicy może odejść tzw. czop śluzowy.

Każdy poród zaczyna się i przebiega inaczej, jednak są pewne symptomy, które sugerują, że czas jechać na porodówkę. Oto pierwsze oznaki, że rozpoczyna się poród:

  • Pojawiają się pierwsze skurcze macicy. Na początku są one w dłuższych odstępach, a następnie przybierają na sile. Są coraz bardziej bolesne, ból promieniuje od krzyża, na brzuch i dolną część pleców. Skurcze nie mijają po zmianie pozycji, po zażyciu ciepłej kąpieli czy tabletek rozkurczających.
  • Oznaką zbliżającego się porodu jest również biegunka, do której czasem dochodzą również wymioty. Jest to oznaką, że organizm samoistnie oczyszcza się przed porodem.
  • Bardzo często kobiety tuż przed porodem dziwnie się czują. Bardzo często towarzyszy im niepokój, podekscytowanie. Kobiety mogą z jednej strony czuć się skrajnie wyczerpane albo na odwrót – być wulkanami energii. Ważne jest wtedy zachowanie spokoju i przygotowanie się do porodu.
  • Ewidentnym znakiem rozpoczynającej się akcji porodowej jest odejście wód płodowych. Są one białawe lub lekko różowe, mają słodkawy zapach. Jeżeli ich kolor jest zielonkawy lub brązowy należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, gdyż oznacza to, że dziecko jest narażone na infekcję.
Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat