Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Ciąża » Połóg

Pierwsza miesiączka po porodzie

Artykuł

Kiedy młoda mama powinna spodziewać się miesiączki?

Pierwsza miesiaczka po porodzie
Autor: pixabay.com

Pierwszy tydzień po porodzie, dla kobiet które rodziły naturalnie, oznacza dość obfite i bolesne krwawienie (choć nie zawsze). Warto jednak zaznaczyć, że krwawienie to nie jest okresem; są to tzw. odchody połogowe. Rozciągnięta macica musi po porodzie zregenerować się i obkurczyć. Proces ten zazwyczaj trwa około tygodnia, może jednak nieco się wydłużyć. W tym czasie bardzo ważne jest, aby kobieta bardzo dbała o higienę – często podmywała się, nosiła bawełniane podpaski lub podkłady poporodowe.

Nie można określić jednego terminu, który dotyczyłby każdej mamy. U jednej kobiety miesiączka wróci po dwóch, a u innej po siedmiu miesiącach. To, kiedy po porodzie pojawi się u kobiety pierwsza miesiączka, jest sprawą indywidualną i wpływ na to mają tak naprawdę dwa czynniki:

  • Karmienie piersią – jeżeli kobieta karmi piersią swoje dziecko, na okres czeka znacznie dłużej; im dziecko częściej jest przystawiane do piersi, tym większa szansa, że miesiączka pojawi się później. Kobiety, które nie karmią piersią mogą spodziewać się swojej pierwszej miesiączki od 6 do 8 tygodni po porodzie.
  • Stosowanie antykoncepcji – jeśli kobieta stosuje antykoncepcję (co nie jest wskazane podczas karmienia piersią) może spodziewać się, że miesiączka pojawi się szybciej.

Warto dodać, że owulacja nie musi powrócić w tym samym czasie po porodzie co miesiączka. Zdarza się, że owulacja pojawia się wcześniej, a krwawienie dużo później.

Pierwsza miesiączka po porodzie jest zazwyczaj krótka i mało obfita. Ponadto wiele kobiet uważa, że ich miesiączki po urodzeniu dziecka są mniej bolesne i mniej uciążliwe. Pierwsze cykle są zazwyczaj nieregularne.

Bardzo często pojawia się opinia, że jeżeli kobieta urodziła przez cesarskie cięcie szybciej dostanie miesiączki niż kobieta, która urodziła siłami natury. Nie jest to prawdą. Zakończenie porodu nie ma wpływu na to, kiedy pojawi się okres po porodzie.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat