Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Ciąża » Połóg

Opieka nad matką po porodzie

Artykuł

Pierwsze dni po porodzie są szczególnie wyjątkowe dla wszystkich członków rodziny Pojawienie się nowego członka rodziny to prawdziwa rewolucja w rodzinie.

Opieka nad matka po porodzie
Autor: pixabay.com

Narodziny dziecka, zwłaszcza pierwszego to dla kobiety niezwykłe przeżycie. Po wyczerpującym porodzie potrzebuje czasu, aby dojść do siebie i powrócić do formy sprzed ciąży. Dlatego też bardzo ważna jest rola partnera nie tylko w opiece nad dzieckiem, ale przede wszystkim nad ukochaną.

Partner od samego początku powinien zaangażować się w opiece nad noworodkiem. Poza karmieniem piersią, ojciec może robić wszystko inne. Wiadomo, na początku, zwłaszcza przy pierwszym maluchu, nie wszystko będzie wychodzić perfekcyjnie i sprawnie. Skoro wieź między noworodkiem a matką rodzi się już w okresie ciąży, a nasila w trakcie karmienia piersią, to w przypadku ojca chwile spędzone na kąpaniu, przewijaniu, ubieraniu dziecka, zabawie z nim umocnią istniejącą między wami więź, która szybko przerodzi się w miłość. Stopniowo wszystkie czynności wykonywane przy dziecku przerodzą się w codzienne rytuały, np. kąpiel kończącą dzień czy tulenie do snu.

Obecność partnera w domu jest bardzo ważna dla świeżo upieczonej mamy. Potrzebuje czułości, zrozumienia i wsparcia. Musi radzić sobie nie tylko ze zmęczeniem po porodzie, "baby bluesem", popękanymi brodawkami czy zastojami pokarmu. Takie trudności są normalne w okresie połogu. Dlatego też, jeśli partner ma taką możliwość, niech weźmie kilka dni urlopu, zrobi na ten czas zapas jedzenia i odetnie się od świata zewnętrznego.

Wspólnie spędzone pierwsze chwile z maluchem, opiekowanie się nim, radzenie z wyzwaniami bardzo łączy partnerów, zbliża i wzbogaca relację między nimi. Trzeba rozmawiać o dziecku, dzielić się swoją radością, zachwytem, odkryciami, jak to maluch zmienia się z dnia na dzień oraz jak jego obecność wpływa zarówno na mamę, jak i tatę.

Kilka rad dla świeżo upieczonego taty:

  • Weź urlop na pierwsze dni po narodzinach dziecka;
  • Zatroszcz się o żonę, będzie potrzebowała czułości i wsparcia;
  • Zaangażuj się w opiekę nad dzieckiem od samego początku.;
  • Staraj się zostawać z maluchem sam na sam - to zbuduje relację z noworodkiem;
  • Dbaj o siebie, znajdź choć trochę czasu na odpoczynek;
  • Porozmawiaj z innymi znajomymi ojcami;
  • Rozmawiajcie z partnerką o swoich uczuciach, potrzebach, niepokojach, dosłownie o wszystkim co was niepokoi i cieszy;
  • Znajdź czas, aby spędzić go z partnerką tylko we dwoje.
Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.
body na roczek

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat