Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Małe dziecko » Żywienie

Moje dziecko nie chce jeść warzyw – pomocy!

Artykuł

Mimo starań rodziców warzywa rzadko kiedy stanowią ulubione jedzenie dzieci. Jak je do nich przekonać?

Dziecko nie chce jesc warzyw
Autor: freepik

Zaangażuj je w zakupy i gotowanie

Dużo lepiej smakuje pomidor, którego sami wybierzemy sobie na targu. Pozwól dziecku brać czynny udział w waszych zakupach, daj mu samemu wybrać najbardziej apetycznie wyglądające dla niego okazy, a w kuchni pozwól mu pomóc przygotowywać posiłek na tyle, ile to możliwe w jego wieku. Dzieci chętniej zjadają posiłki, w których przygotowaniu miały swój udział.

Zorganizuj fiestę

Dzieci często nie lubią próbować nowych produktów, nie przepadają też za mieszaniem w ich ulubionych daniach oraz posiłkach składających się ze zbyt wielu składników. Spróbuj podać prosty posiłek, na przykład pizzę z sosem i serem, tortille czy chrupiące tacosy, sałatkę czy makaron, a do niego rozłożyć na stole rozmaite dodatki w małych miseczkach. Pozwalając dziecku samemu stworzyć swoją kompozycję, poprzez taką formę zabawy, zachęcisz je do spróbowania warzyw, które mogły wcześniej nie kojarzyć się im zbyt apetycznie.

Nie przymuszaj

Próby zmuszenia dziecka to zjedzenia porcji warzyw zakończą się skutkiem odwrotnym do zamierzonego. Sfrustrowane dziecko, które będzie musiało dokończyć swój posiłek jeszcze bardziej znienawidzi dane produkty. Nie naciskaj, regularnie podawaj warzywa i zachęcaj dziecko by je spróbowało, ale bez agresji czy stosowania kar.

Kombinuj ze sposobem przygotowania i dodatkami

Niektóre dzieci lubią świeże warzywa, inne zaś wybiorą te gotowane na parze lub pieczone. Nie zapominaj także o przyprawach, wbrew pozorom wiele dzieci preferuje jedzenie pełne aromatycznych przypraw, aniżeli delikatne smaki. Dobrym sposobem na przekonanie dziecka do zjedzenia warzyw, zwłaszcza tych surowych, jest także podanie ich ze zdrowym dipem, dressingiem czy też hummusem.

Bądź przykładem

Dzieci to baczni obserwatorzy, którzy widzą więcej niż nam się może wydawać. Spróbuj zarazić dziecko swoją miłością do warzyw. Jeśli maluch będzie regularnie widział cię podjadającą świeże warzywa zamiast chipsów czy czekoladek, tym większe prawdopodobieństwo, że sam będzie po nie chętniej sięgał.

Nie poddawaj się

Nawet jeżeli już kilkukrotnie próbowałaś podać dziecku dane warzywo, a one konsekwentnie odmawiało nawet spróbowania go, nie oznacza to, że powinnaś przestać mu je podawać. U dziecka kubki smakowe zmieniają się wraz z jego rozwojem. Maluchy muszą czasem spróbować nowego produktu nawet dziesięć lub więcej razy, by ocenić, czy faktycznie lubią jego smak bądź nie. Dobrym sposobem jest także podawanie tylko jednego warzywa do dania składającego się z tego, co już dobrze zna i lubi jeść.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
body na roczek

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat