Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Małe dziecko » Żywienie

Jaka jest odpowiednia dla dziecka dzienna dawka wapnia?

Artykuł

Nie od dzisiaj wiadomo, że wapń jest podstawowym budulcem kości. Dlatego też odpowiednia ilość w pokarmach jest szczególnie ważna dla rosnących pociech.

Ser zółty
Autor: pixabay.com

Wapń jest budulcem zdrowych i mocnych kości. Według badań, aż połowa dzieci w wieku 6-7 lat przyjmuje je zdecydowanie za mało. Długotrwały stan może stanowić zagrożenie dla prawidłowej budowy kości dziecka.

Zależnie od wieku dziecka, dziennie powinno przyjmować następujące ilości wapnia:

  • od urodzin do 6. miesiąca życia: 600 mg;
  • od 6. miesiąca do roku: 800 mg;
  • od 1. do 3. r.ż.: 800–1000 mg ;
  • od 4 do 9 lat: 800 mg;
  • od 10 do 18 lat: 1200 mg;

Gdzie znajdziemy najwięcej wapnia?

Dla niemowlaka nie ma z tym problemu, gdyż cały czas otrzymuje mleko z piersi lub zmodyfikowane, które dostarcza mu odpowiednią ilość tej witaminy. Problem pojawia się później, kiedy maluch zaczyna rosnąć, przyjmować różnorodne pokarmy. Najbardziej obfitymi produktami w wapń są: szklanka mleka (300 mg), kubek jogurtu (268 mg), plaster żółtego sera (201 mg), plaster białego sera (90 mg), 100 g sardynek (330 mg), 100 g migdałów (239mg) oraz 100 g słonecznika (101 mg).

Pojawia się jeden haczyk – wapń nie będzie odpowiednio funkcjonował w organizmie bez „współpracy” z witaminą D. Żeby malec miał jej pod dostatkiem wystarczy, że każdego dnia spędzi na dworze pół godziny (gdyż pod wpływem słońca wydziela się wspomniana witamina). W przypadku niemowląt konieczne jest podawanie witaminy w kropelkach.

Klaudia Kwiatkowska

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 2 razy.
body na roczek

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat