Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Małe dziecko » Edukacja

Jak wykorzystać mnemotechniki w pracy z dziećmi?

Artykuł

Jesteś nauczycielem, denerwujesz się, bo twoi uczniowie mają problem z zapamiętywaniem informacji, które uważasz za ważne ? Spokojnie! Ja znam na to sposób. Czytając ten artykuł, dowiesz się w jak wykorzystywać mnemotechniki, by ułatwić dzieciom naukę. Małym bonusem będzie kilka propozycji ćwiczeń.

Mnemotechniki praca dzieci
Autor: freepik

Jak działa pamięć?

Mózg człowieka jest trochę jak komputer, który dostaje się raz na całe życie. Skoro mózg działa właśnie w taki sposób to, musi mieć swój prywatny system operacyjny à la Windows ....... i ma – pamięć. Naukowcom z całego świata do tej pory nie udało się odkryć, gdzie dokładnie ukryta jest pamięć. Wiadomo tylko, że pamięć to proces, a zaangażowany w zbieranie danych z tego co nas, otacza, jest cały mózg.

Pamięć można podzielić na trzy sektory (partycje)

SEKTOR 1: Pamięć ultrakrótka (sensoryczna):

  • Duża pojemność – zbiera około 99% danych z otoczenia
  • Ma krótki czas trwania
  • Przechowuje zapamiętane rzeczy bez zniekształceń
  • Ułatwia odczuwanie bodźców

Sektor 2: Pamięć krótkotrwała:

  • Przetrzymuje informacje w mózgu zaledwie kilkanaście sekund
  • Pobiera informacje w formie obrazów i dźwięków
  • Ułatwia liczenie w pamięci

Sektor 3: Pamięć długotrwała:

  • Ma dużą pojemność
  • Nieograniczony czas przechowywania informacji

Skoro wiemy już jak działa pamięć to teraz pora na kilka słów o tym jak zapamiętać tyle informacji.

Mnemotechniki – co to jest?

Mnemotechnika to nic innego jak narzędzie, które ma ułatwić człowiekowi zapamiętanie jak największej liczby złożonych informacji. Opiera się ona na trzech filarach: skojarzeniach (mnemotechniki proste), wyobraźni, a także lokalizacji (mnemotechniki złożone) – to ostatnie działa na zasadzie wymyślania nowych nietypowych miejsc lub wybranych w rzeczywistości po to, by umieścić tam informacje, które chcemy zapamiętać albo przywołać w dowolnej chwili. Warto jest stosować tę technikę w pracy z dziećmi, dlatego, uprzyjemni im ona naukę; sprawi, że szybciej zapamiętają najważniejsze wiadomości z lekcji oraz staną się kreatywne i chętniej będą przychodzić do szkoły.

Jak wykorzystać mnemotechniki w pracy z dziećmi na lekcji? Oto kilka podpowiedzi:

Propozycja 1:
Na lekcje biologii możesz stworzyć wykreślankę np.: o płazach lub gadach. W ten nietypowy i przyjemny sposób dzieci przyswoją znacznie więcej informacji, bo będą musiały same je znaleźć, a nie patrzeć tylko na tablice czy prezentacje.

Propozycja 2:
Jeśli chcesz, aby dzieci zapamiętały jakieś krainy geograficzne, to wykorzystaj do tego metodę łańcucha. Wypiszcie nazwy krain, które posłużą za ogniwa łańcucha, następnie ułóżcie z nich zabawną historię, która na długo pozostanie w pamięci. Za jakiś czas powtórz zdanie, by przyniosło efekty.

Propozycja 3:
Na języku polskim możesz nauczyć dzieci przypadków, wykorzystując akrostychy. Ułóż zdanie, w którym każdy wyraz będzie rozpoczynał się od nazw przypadków.

Propozyzycja 4:
Jeśli na lekcjach matematyki chcesz, aby twoi uczniowie zapamiętali matematyczne reguły, wykorzystaj do tego rymowanki.

Propozycja 5:
W trakcie lekcji historii chcąc nauczyć uczniów dat wielu wydarzeń, wykorzystaj anagramy. Połącz cyfry dat z różnymi zdjęciami przedmiotów lub kształtów podobnych do cyfr. Kojarzenie cyfr z obrazami ułatwi dzieciom zapamiętanie dat.

Warto skorzystać z podanych propozycji, ponieważ ułatwi to pracę, wam nauczycielom, a uczniów zachęci do nauki i poszerzania wiedzy.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 2 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat