Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Małe dziecko » Żywienie

Jak sobie radzić z niejadkiem?

Artykuł

Dopóki przyrost masy ciała dziecka jest w normie, zwykle nie ma powodu, aby martwić się wybrzydzaniem przy jedzeniu. Możesz jednak wypróbować poniższe wskazówki.

Jak sobie radzic z niejadkiem
Autor: freepik

Nie zmuszaj dziecka do jedzenia

Twoje dziecko zje tyle, ile potrzebuje. Próbując na siłę wmusić w nie jedzenie tylko pogorszysz sytuację - dziecko zacznie kojarzyć jedzenie z napięciem i dyskomfortem.

Próbuj różnych tekstur

Nawet niemowlę będzie mieć swoje preferencje żywieniowe. Niektóre dzieci wolą miękkie pokarmy, a inne coś do pochrupania. Często nawet inny sposób pokrojenia danego produktu może sprawić, że dziecko znacznie chętniej będzie go jeść.

Zminimalizuj rozpraszacze

Nie karm dziecka podczas zabawy czy oglądaniu bajek. Jedzenie powinno być jedyną czynnością podczas posiłku. Wyłącz telewizję, schowaj książeczki i zabawki. Skupcie się na jedzeniu. Warto także dostosować tempo karmienia do potrzeb dziecka. Daj dziecku odpowiednią ilość czasu na skończenie posiłku, nie przeciągaj go jednak w nieskończoność.

Pozwól dziecku bawić się jedzeniem

Maluch chętniej zje coś, co będzie mógł pierw zbadać po swojemu - wziąć do ręki, zgnieść, powąchać, a nawet tym rzucić. Pamiętaj, że dla Twojego dziecka, wszystko, co mu podajesz jest z początku mu kompletnie nieznane.

Przygotuj posiłek z dzieckiem

Już nawet niespełna roczne dziecko z chęcią weźmie udział w przygotowaniu posiłku. Nawet jeśli oznacza to niewprawne machanie łyżką i masę gotowania, daje mu to możliwość przejęcia kontroli i zachęca do jedzenia.

Bądź cierpliwa

Niektóre dzieci mogą potrzebować spróbować jedzenia nawet kilkanaście razy, zanim będzie można stwierdzić, czy coś im smakuje czy nie. Nie dawaj odczuć dziecku, że jesteś sfrustrowana czy zła na nie. Pamiętaj, że chcesz, aby dziecko jadło dla własnego dobra, a nie po to, żeby Cię zadowolić.

Zrozum malucha

Dziecko może wybrzydzać przy jedzeniu z dziesiątek powodów lub bez wyraźnej przyczyny. Możliwe, że układ pokarmowy Twojego malucha nie jest jeszcze gotowy na spożywanie stałych pokarmów. Przyczyną może być też ząbkowanie, katar czy przeziębienie, a niekiedy również alergie pokarmowe.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
body na roczek

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat