Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Małe dziecko » Edukacja

Gdy twoje dziecko jest leworęczne

Artykuł

W przeszłości maluchy leworęczne nie miały lekko. Dziś na szczęście podejście do tego tematu ogromnie się zmieniło.

Dziecko leworeczne
Autor: pixabay.com

Zdarza się, że dominującą stroną ciała u dziecka jest strona lewa, a narządy małego człowieka najsprawniej funkcjonują właśnie po tej stronie. Nie ma co wtedy dramatyzować i na siłę zmuszać potomka do prawostronności. Nawet jeśli maluch będzie bowiem wyróżniał się w grupie rówieśniczej, a pewne czynności wykonywał mniej sprawnie od praworęcznych kolegów, nie oznacza to, że należy go za lewostronność ganić czy się przez to denerwować. Obowiązkiem rodzica jest wszechstronne i cierpliwe wspieranie pociechy, gdy organizm potomka upodobał sobie bardziej zręczne działanie lewą ręką czy nogą.

Aby wyzwania codzienności leworęcznego kilkulatka nie były zbyt trudne, warto dołożyć starań, aby zwiększyć siłę i sprawność w prawej rączce dziecka. Nie brakuje w Internecie podpowiedzi w tym kierunku. Nie zaszkodzi również umówienie potomka do specjalisty i zadbanie o to, aby to właśnie on miał oko na rozwój naszej pociechy. Aby problemy z nauką pisania czy czytania nie były dla leworęcznego malucha zbyt wielkie, opłaca się systematycznie ćwiczyć z latoroślą te jakże przydatne, nie tylko w latach szkolnych, umiejętności. Jeśli nasza pociecha ma trudności z jakąś czynnością czy pracą manualną, trzeba spędzić z pociechą określoną ilość czasu, aby dane działanie było dla malucha jak najmniej uciążliwe. Jeśli leworęczny kilkulatek będzie miał stale oparcie w swoich najbliższych, łatwiej mu będzie radzić sobie z ewentualnymi problemami związanymi z lateralizacją, czyli dominacją stronną. Dziecko w otoczeniu w którym przebywa, nie powinno wstydzić się tego, że jest leworęczne. Rodzice powinni dołożyć starań, aby ich pociecha nie miała przez to kompleksów ani nie czuła się od rówieśników gorsza. Bezcenne jest motywowanie potomka do wysiłku i nauki, jeśli tylko ma jakieś trudności w przedszkolu czy szkole, chwalenie za pokonywanie ograniczeń i zyskiwanie nowych umiejętności oraz dawanie dziecku poczucia akceptacji. Ułatwiają funkcjonowanie osobom leworęcznym także przybory i przedmioty, przystosowane specjalnie dla nich. Coraz powszechniejsze jest więc to, że rodzice z różnych krajów świata szukają adresów sklepów dla leworęcznych w Internecie.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat