Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Rodzicielstwo

Gdy dziecko obgryza paznokcie

Artykuł

Skracanie paznokci przez dziecko przy użyciu zębów ] to bardzo powszechny obrazek.

Dziecko obgryza paznokcie
Autor: pixabay.com

Obgryzanie paznokci związane jest zazwyczaj z emocjami dziecka; z tym, że nieletni jest bardzo wrażliwy i ma problem z radzeniem sobie ze stresami i trudnymi sytuacjami.

Niejednokrotnie do obgryzania paznokci zachęca dziecko codzienność i sytuacja w domu: rodzice nie spędzają zbyt dużo czasu ze swoim potomstwem, nie okazują mu wystarczającej ilości miłości, czułości, uwagi, ciągle się kłócą, rodzinę czeka przeprowadzka, ktoś bliski umarł, na świecie pojawi się rodzeństwo, dziecko musi pójść do nowej szkoły itp. Powodów burzących spokój nieletniego jest mnóstwo, a dziecko musi to w jakiś sposób odreagować. Obowiązkiem rodziców jest stworzyć swojemu potomstwu jak najlepsze warunki do rozwoju, zapewnić poczucie bycia kochanym, akceptowanym oraz poczucie bezpieczeństwa. Jeśli widzimy, że nasza pociecha notorycznie obgryza paznokcie, powinien to być sygnał do tego, aby zastanowić się, czy rzeczywiście robimy wszystko, aby nasza latorośl mogła być szczęśliwa i miała beztroskie dzieciństwo, czy nie dokładamy jej zmartwień, czy nie chwalimy za mało.

Jeśli główna przyczyna stresów dziecka leży poza domem i zlokalizowana jest w szkole lub na podwórku, dobrze regularnie rozmawiać z pociechą o jej emocjach i wspierać latorośl w rozwiązywaniu problemów, które spędzają jej sen z powiek i mają swoje odbicie m.in. w wyglądzie paznokci. Wyzwaniem dla rodziców jest zwiększenie pewności siebie dziecka, odporności na niepowodzenia w szkole, krytykę ze strony rówieśników czy nauczycieli oraz nauczenie go technik relaksacyjnych. Oduczenie potomka obgryzania paznokci to długotrwały proces, który przy wsparciu najbliższych może jednak się udać. Warto więc wniknąć w wewnętrzny świat naszej pociechy i być na bieżąco z tym, co burzy spokój i radość naszego dziecka.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 1 raz.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat