Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Ciąża » Połóg

Depresja poporodowa u mężczyzn

Artykuł

Aż kilkanaście procent świeżo upieczonych ojców na świecie może cierpieć na depresję poporodową. Jest to cały czas problem marginalizowany i temat tabu.

Depresja poporodowa mezczyzna
Autor: freepik

Męska depresja poporodowa to temat bardzo wstydliwy, a w odczuciu większości panów nawet hańbiący. No bo jak tu publicznie przyznać, że fakt pojawienia się dziecka w rodzinie powoduje u świeżo upieczonego ojca negatywne doznania i emocje i sprawia, że widzi on rzeczywistość wokół siebie tylko na czarno? Przyczyną męskiej depresji poporodowej mogą być zaburzenia w pracy hormonów, obniżony poziom testosteronu, niedobory prolaktyny lub kortyzolu. Na pojawienie się depresji tuż po zostaniu tatą wpływ mogą mieć też uwarunkowania psychiczne, problemy z wyrażaniem emocji, nieumiejętność radzenia sobie w sytuacjach życiowych zmian i w sytuacjach stresujących. Na depresję poporodową zapadają często panowie ze zmiennymi nastrojami, panowie wrażliwi, panowie, którzy czas, jaki ich partnerka poświęca nowo narodzonemu dziecku odbierać mogą jako godziny, w których czują się lekceważeni, niedoceniani i samotni.

Ojcostwo wywraca zazwyczaj świat mężczyzny do góry nogami. Jest to doświadczenie, które wymaga od świeżo upieczonego taty przeorganizowania w znacznej mierze swojej codzienności i zmierzenia się z zupełnie nową rolą, rolą trudną i niezwykle odpowiedzialną. Na pojawienie się depresji wpływać może to, że powstaje w mężczyźnie bardzo mocne wewnętrzne przekonanie, że nie odnajdzie się on na dłuższą metę jako tata oraz że nie podoła odpowiedzialności za małą, bezbronną istotę, zdaną całkowicie na niego i partnerkę. Objawami męskiej depresji poporodowej mogą być napady agresji, smutek, przygnębienie, drażliwość, przesadne zamartwianie się drobiazgami, zmniejszony apetyt, problemy ze snem, zachowania autodestrukcyjne np. nadużywanie alkoholu, problemy z wykonywaniem obowiązków zawodowych, unikanie swojego dziecka, zaburzenia seksualne. W przypadku wystąpienia męskiej depresji poporodowej dobrze postawić na fachową pomoc lekarską oraz wsparcie rodziny.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
body na roczek

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat