Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Ciąża » Połóg

Depresja po porodzie

Artykuł

Aż 30% współczesnych mam odczuwać może depresję poporodową. Warto więc oswoić ten temat.

Depresja po porodzie
Autor: pixabay.com

Okazuje się, że długotrwały smutek poporodowy dotknąć może nawet kobiety, które uważane są przez otoczenie za osoby wesołe i pełne optymizmu. Wpływ na powstanie depresji poporodowej mogą mieć bowiem wahania hormonów, choroby tarczycy albo np. długofalowy stres. Wśród przyczyn przygnębienia i melancholii świeżo upieczonych mam specjaliści wymieniają również negatywne doświadczenia związane z ciążą i porodem, brak wsparcia rodziny i partnera, trudną sytuację życiową, traumatyczne przeżycia w przeszłości. Depresja poporodowa wystąpić może ponadto u kobiet, które cechuje na co dzień duża wrażliwość emocjonalna oraz u perfekcjonistek, które boją się, że nie sprawdzą się w roli idealnego rodzica.

Dołek psychiczny, w jaki wpaść mogą świeżo upieczone mamy, wpłynąć może na funkcjonowanie rodziny i na więź kobiety z jej potomkiem. Dotknięta depresją poporodową kobieta może mieć problemy z wywiązywaniem się ze swoich rodzicielskich obowiązków. W jej głowie utrwalić się bowiem może obraz własnej osoby jako fatalnej matki. Chorej wydawać się też może, że jej dziecko jest potomkiem niezwykle trudnym w opiece. Bywa też, że częsty płacz niemowlęcia potęguje u świeżo upieczonej mamy objawy apatii, obojętności, niepokoju. Notoryczne zmiany nastroju kobiety, jej rozdrażnienie i markotność – to sygnały alarmowe, które powinny skłonić jej bliskich do umówienia się na wizytę lekarską.

Przybywa na szczęście specjalistów, u których można szukać wsparcia, w przypadku, gdy u kobiety, która niedawno została rodzicem, wystąpi depresja poporodowa. Choroba ta niewątpliwie wymaga leczenia. Lepiej nie zostawiać świeżo upieczonej matki samej z jej emocjonalnymi problemami. Przy nasilonych objawach depresji może to bowiem zagrozić bezpieczeństwu i zdrowiu zarówno kobiety, jak i jej dziecka.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat