Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Małe dziecko » Żywienie

Czego nie powinno jeść twoje dziecko

Artykuł

Zdrowe, naturalne, bogate w witaminy i mikroelementy – takie powinny być produkty spożywcze, które serwujesz swojemu dziecku. Oto z których przysmaków warto dla dobra potomstwa zrezygnować.

Czego nie powinno jest twoje dziecko
Autor: pixabay.com

Z menu pociechy dobrze wykreślić słodkie bułki i drożdżówki. Wprawdzie cieszą one podniebienie twojej progenitury i odganiają na jakiś czas głód, ale nie są one zbyt zdrową przekąską dla rozwijającego się organizmu. Mnóstwo w nich cukru, sztucznych barwników i regulatorów. Dużo lepiej upiec bułeczki drożdżowe z konfiturą samemu w domu. Bez sztucznych dodatków. Zyskujemy wtedy wspaniałą alternatywę dla cukiernianych zapychaczy żołądka.

Zbędne w diecie twojego dziecka są żelki. Wprawdzie oczy maluchów się do nich śmieją, ale żelki, nawet nafaszerowane witaminami przez producentów, nie są przysmakiem pożądanym przez organizm. Składają się głównie z żelatyny, cukru i mnóstwa dodatków chemicznych. Niekorzystnie na zdrowie dziecka działa też długotrwałe spożywanie budyni, kisieli, galaretek. Badania wykazały, że mogą one powodować astmę, nadpobudliwość, bezsenność i alergie.

Parówka parówce nierówna. Jeśli planujesz podać potomstwu ten produkt, upewnij się, że zawiera on sporą ilość mięsa. Najlepsze są dziewięćdziesiąt procentowe. Wprawdzie i one są „magazynem” soli, ale spożywane raz na jakiś czas, nie powinny dziecku zaszkodzić. Unikaj parówek produkowanych z mięsa oddzielonego mechanicznie. Zawierają one bowiem dużo tłuszczu, a o wiele mniej białka niż mięso.

Na czarnej liście odpowiedzialnego rodzica powinny znaleźć się także chipsy. Zamiast kupować te przekąski bogate w sól, tłuszcz, barwniki i wzmacniacze smaku, lepiej pokroić ziemniaki na plasterki, usmażyć je na patelni i podać dziecku z sosem pomidorowym. Większość chipsów ze sklepów to „wylęgarnia” szkodliwych substancji dla organizmu. Zajadając się nimi latami można sobie zafundować otyłość, miażdżycę, problemy z układem krążenia, a nawet nowotwór.

Przygotowując posiłki dla najmłodszych członków rodziny, unikaj produktów przechowywanych w aluminiowych puszkach. Gdy spora ilość aluminium dostanie się do organizmu, wykazuje toksyczne działanie.

Gdy to możliwe, wyeliminuj z diety dziecka napoje gazowane i wody zabarwiane różnymi „ulepszaczami”. Postaw na napoje z natury: mleko, koktajle owocowe, kompoty. Dobrze też zainwestować w wyciskarkę owoców i podawać potomstwu wodę z wyciśniętym sokiem cytrynowym lub pomarańczowym.

Popularne kremy czekoladowe to również nie najlepszy pomysł na śniadanie czy kolację dla dziecka. W ich skład wchodzą ogromne ilości cukru, tłuszczy i ulepszaczy smaku. Dużo lepiej posmarować kanapkę miodem albo rozpuścić mleczną czekoladę, nałożyć płynny smakołyk na pieczywo i zastąpić tym reklamowane nagminnie od lat przysmaki.

Słodkie płatki śniadaniowe do mleka to produkt, który raczej nie powinien być podstawą wyżywienia naszych pociech. Są one bowiem zazwyczaj wysoko przetworzone i naszpikowane sztucznymi witaminami, ponieważ te prawdziwe wyginęły w procesie obróbki. Świetną alternatywą są płatki musli, garść rodzynków, ziaren słonecznika, suszonych owoców i orzechów. Lepiej zalać taką mieszankę mlekiem i dosłodzić cukrem, niż serwować dziecku markowe, chrupiące płatki z dziesiątkami niekoniecznie potrzebnych dziecku dodatków.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat