Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Małe dziecko » Edukacja

Zdrowy powrót do szkoły

Artykuł

Ciężki plecak i postawa siedząca są częstymi przyczynami wad kręgosłupa u dzieci w wieku szkolnym. Dobierając odpowiedni tornister, możemy w znaczącym stopniu ograniczyć ryzyko ich występowania.

Zdrowy powrot szkola
Autor: Materiały prasowe

W ramach najnowszej oferty E.Leclerc w sklepach marki pojawią się plecaki spełniające tę profilaktyczną funkcję.

Wada postawy to inaczej nieprawidłowość w ułożeniu kręgosłupa. Normą w tym przypadku jest kręgosłup ustawiony idealnie pionowo, gdy patrzymy na sylwetkę od tyłu oraz symetrycznie esowaty, gdy spoglądamy z boku. Zaburzenia tej normy zwykle pojawiają się u dzieci, których kręgosłupy są bardziej podatne na odkształcenia z powodu słabego układu mięśniowego.

– Wady postawy powstają już w dzieciństwie. Jednym z głównych momentów odkształcania się kręgosłupa jest okres szkolny. Pozycja siedząca staje się znaczącą częścią życia młodego człowieka, a dodatkowo musi on codziennie dźwigać przeciążony plecak czy tornister – mówi fizjoterapeutka Jagoda Malik.

Istnieje kilka podstawowych wad kręgosłupa, które najczęściej dotykają dzieci. Jedną z nich są tak zwane plecy okrągłe. W tym przypadku następuje nadmierne wygięcie kręgosłupa w górnym odcinku. Plecy wklęsłe to z kolei nadmierne wygięcie kręgosłupa w odcinku dolnym, czyli lędźwiowym. Wada ta powoduje wypięcie brzucha i uniesienie pośladków. Odkształcenie, które określa się jako plecy płaskie to natomiast spłaszczenie fizjologicznej esowatości kręgosłupa, towarzyszące zwykle osobom o wątłej budowie ciała. W końcu skolioza, czyli boczne skrzywienie kręgosłupa, jest wadą pociągającą za sobą szereg konsekwencji dla całego ciała, w tym m.in. różnice w długości kończyn.

Zanim dziecko wróci do szkoły po wakacyjnej przerwie, warto zwrócić szczególną uwagę na wybór plecaka, w którym będzie ono nosiło książki. O czym warto pamiętać? Radzi fizjoterapeutka Jagoda Malik:

  • Podstawa to miękkie usztywnienie! Zaopatrując dzieci w plecaki i tornistry, zwróćmy uwagę na to, aby miały one miękkie usztywnienie w miejscu przylegającym do pleców.
  • Plecak – tylko na plecach. Zarówno plecak jak i tornister powinien być noszony zgodnie z jego przeznaczeniem, czyli na plecach (nigdy poniżej linii pleców lub na pośladkach). Należy więc starannie wyregulować szelki, które powinny być szerokie i miękkie.
  • Nie zapominaj o obu ramionach! Noszenie szkolnego ekwipunku na jednym ramieniu najprawdopodobniej doprowadzi do skoliozy, tak samo jak torba przewieszona przez ramię.
  • Zwróć uwagę na wielkość, ciężar i kształt plecaka, a także liczbę kieszonek! Wszystko po to, aby dziecku było wygodnie i lekko. Zbyt ciężki plecak może doprowadzić do pleców okrągłych. Pakując tornistry, uważajmy na to, by ciężar był rozłożony równo na prawą i lewą stronę.
  • Plecaki na kółkach. Jest to przydatna pomoc, gdy dziecko zmuszone jest zabrać ze sobą do szkoły więcej rzeczy niż zwykle. W tym przypadku koniecznie należy zwrócić uwagę, czy podczas noszenia kółka nie wbijają się w plecy lub pośladki ucznia.
  • Pamiętaj o odblaskach na plecaku! Dzięki nim dziecko jest bezpieczniejsze na drodze. To zalecenie dotyczy każdego.

Plecaki stworzone z myślą o zdrowiu dzieci znalazły się w najnowszej ofercie szkolnej E.Leclerc. Zostały one wyposażone w profilowane usztywnienie, regulowane, miękkie szelki, elementy odblaskowe i system wentylacyjny. Oferta szkolna obowiązuje w sklepach E.Leclerc od początku sierpnia do 2 września. W tym okresie, oprócz plecaków dostępne w niej będą wszystkie niezbędne artykuły szkolne w promocyjnych cenach.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat