Produkty węglowodanowe powinny zajmować w diecie dziecka 1/4 talerza w głównych posiłkach.
Zgodnie z zalecaniami, podstawę węglowodanową mają stanowić przede wszystkim różnorodne produkty zbożowe, w tym te zawierające gluten, w naturalnej formie: różne rodzaje kasz, płatki zbożowe, pieczywo, makaron. Dostarczają one nie tylko energii niezbędnej do codziennych aktywności, ale także składników odżywczych, w tym witamin z grupy B, składników mineralnych oraz błonnika. Ważne, by na talerzu malucha znalazły się również warzywa i owoce, produkty białkowe, np. mięso, ryba lub nabiał, oraz odrobina tłuszczu roślinnego. Na obiad dla malucha doskonale sprawdzi się zarówno uwielbiany przez dzieci makaron, jak i zupa z kaszą czy warzywne kluski lub muffiny. Katarzyna Szulc, dietetyk i ekspertka IV edycji kampanii „Glutenowy zawrót głowy – obalamy mity, potwierdzamy fakty” przygotowała przepisy na zbilansowany posiłek dla najmłodszych.
BROKUŁOWE KLUSKI LENIWE
Składniki:
- 250 g twarogu
- 1 jajko
- 1 szklanka różyczek brokułu
- 1 szklanka mąki jasnej orkiszowej (plus dodatkowa ilość do podsypywania)
Przygotowanie:
Umyj różyczki brokułu i ugotuj je, aż staną się miękkie. Następnie ostudź je i zblenduj na gładkie puree. W dużej misce rozgnieć twaróg widelcem, dodaj jajko oraz puree z brokułów, a następnie dokładnie wymieszaj składniki. Stopniowo dodawaj mąkę, mieszając, aż uzyskasz jednolitą i lekko klejącą masę. Pamiętaj, że ilość mąki może się różnić w zależności od wilgotności twarogu i puree z brokułów. Na podsypanym mąką blacie uformuj z ciasta wałeczki o średnicy około 2 cm, a następnie pokrój je na kawałki o długości 2-3 cm. W dużym garnku zagotuj wodę. Wrzuć kluski do wrzącej wody i gotuj przez około 2-3 minuty, aż wypłyną na powierzchnię. Następnie wyjmij je i odsącz na talerzu. Kluski leniwe można podać z masłem, olejem roślinnym, jogurtem naturalnym lub posypane startym serem.
MAKARON Z KURCZAKIEM W SOSIE ZE SZPINAKIEM I CUKINIĄ
Składniki:
- 70 g makaronu pełnoziarnistego (przed ugotowaniem)
- 1 pierś z kurczaka (ok. 150-200 g), pokrojona na mniejsze kawałki
- około 150 g cukinii, pokrojonej na mniejsze kawałki
- 2 garście świeżego szpinaku, posiekanego
- 1 ząbek czosnku, drobno posiekany
- 1/2 cebuli, drobno posiekanej
- 1 łyżka oleju roślinnego
- 3 łyżki śmietany 12%
- około 50 ml wody
- przyprawy: gałka muszkatołowa mielona, pieprz i sól do smaku (dla starszych dzieci)
Przygotowanie:
Ugotuj makaron al dente zgodnie z instrukcjami na opakowaniu, odcedź go i odstaw na bok. Na patelni rozgrzej olej, dodaj drobno posiekany czosnek, cebulę i podsmaż przez chwilę. Następnie dopraw pokrojoną pierś z kurczaka i przełóż na patelnię. Smaż przez kilka minut. Dodaj pokrojoną cukinię i szpinak, smaż przez kolejnych kilka minut, aż warzywa zmiękną. Następnie podlej odrobiną wody i dodaj śmietanę, a na koniec dodaj ugotowany makaron. Delikatnie wymieszaj wszystkie składniki, aby się połączyły i całość się podgrzała.
ROZGRZEWAJĄCA ZUPA Z KASZĄ ORKISZOWĄ
Składniki:
- 1,5 litra bulionu
- 400 g piersi z kurczaka
- 1/2 szklanki kaszy orkiszowej
- 1/2 szklanki mrożonego groszku
- 50 g pora, drobno posiekanego
- 1 łodyga selera, drobno posiekanego
- 2 marchewki, starte
- 1 łyżka oleju roślinnego
- 1 ząbek czosnku
- 1/2 łyżeczki kurkumy mielonej
- 1/2 łyżeczki papryki słodkiej
- szczypta suszonego lubczyku
- sól i pieprz do smaku (powyżej 1. roku życia)
- natka pietruszki
Przygotowanie:
Rozgrzej olej w dużym garnku na średnim ogniu. Dodaj drobno posiekany por, seler, marchewki i przeciśnięty przez praskę czosnek, smaż aż do zeszklenia warzyw. Następnie dodaj kurkumę i świeży imbir starty na drobnych oczkach, smaż przez kilkanaście sekund. Wlej bulion drobiowy, dodaj lubczyk, paprykę i doprowadź do wrzenia. Dodaj pokrojonego kurczaka i gotuj na średnim ogniu przez około 15 minut, aż kurczak będzie gotowy. Na koniec dodaj mrożony groszek, gotuj jeszcze kilka minut, aż groszek się odmrozi i zupa zgęstnieje. W międzyczasie ugotuj kaszę według instrukcji na opakowaniu. Przełóż zupę do miski i podawaj z kaszą. Dopraw pieprzem i solą, jeśli używasz, i posyp pietruszką przed podaniem.
MUFFINKI MARCHEWKOWE
Składniki:
- 2 średnie marchewki około 170 g, starte
- 2 jajka
- 150 g mąki pełnoziarnistej
- 1/2 jabłka, startego
- 50 ml rozpuszczonego masła lub oleju
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka cynamonu
- 2 łyżki rodzynek (opcjonalnie)
- 1 łyżka płynnego miodu (opcjonalnie, powyżej 1. roku życia)
Przygotowanie:
Rozgrzej piekarnik do 180°C. W misce połącz mąkę, proszek do pieczenia i cynamon. Następnie dodaj jajka, masło, starte marchewki, jabłko i dokładnie wszystko wymieszaj. Jeśli dodajesz rodzynki i miód, również dokładnie wymieszaj, aż składniki się połączą. Przelej ciasto do foremek na muffinki i piecz przez około 20-25 minut, aż patyczek będzie suchy.
Organizatorem ogólnopolskiej kampanii promocyjno-edukacyjnej „Glutenowy zawrót głowy – obalamy mity, potwierdzamy fakty” jest Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych.
Informacja prasowa