Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Zajęcia sportowe dla dziecka

Artykuł

Ciężkie tornistry, godziny spędzone w szkolnych ławkach, a później przed komputerem. Dzieciom brakuje ruchu, a same zajęcia WF-u nie wystarczają.

Zajecia sportowe dziecko
Autor: Judo Tiger

Aby zadbać o prawidłowy rozwój pociechy warto zapisać ją na dodatkowe zajęcia sportowe. Co wybrać, by dziecko chętnie brało udział w ćwiczeniach i mogło spożytkować nadmiar energii?

Dzieciom potrzebny jest ruch! Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) bije na alarm informując, że co drugie dziecko w Polsce boryka się z problemem nadmiernej masy ciała. Zdaniem ekspertów przy tym tempie wzrostu do 2030 roku 2/3 Polaków będzie zmagało się z nadwagą lub otyłością. Ponadto dzieci coraz częściej unikają lekcji WF-u. Z danych NIK wynika, że na szkolnych zajęciach nie ćwiczy już 30 proc. licealistów, 23 proc. gimnazjalistów oraz 15 proc. uczniów podstawówek. Alternatywą do często nielubianych ćwiczeń w szkole mogą być liczne zajęcia sportowe organizowane poza lekcjami. Oferta dyscyplin oferowana przez kluby sportowe jest naprawdę ogromna. Przy wyborze ważne są lokalizacje treningów, grafiki zajęć dopasowane do planu lekcji oraz oczywiście sam rodzaj aktywności. Oto kilka dyscyplin, które mają korzystny wpływ na rozwój dziecka, a przy okazji mogą stać się ciekawą i angażującą przygodą.

Zajęcia na basenie

Lekcje pływania pomagają oswoić się z wodą, a poza tym świetnie wpływają na rozwój fizyczny i nie obciążają stawów. Systematyczny udział w zajęciach kształtuje sylwetkę, odciąża kręgosłup i może korygować niewłaściwą postawę. Pływanie świetnie wpływa na ogólny rozwój fizyczny dziecka, gdyż angażuje i wzmacnia wszystkie mięśnie ciała. Będzie ciekawym uatrakcyjnieniem szkolnych zajęć sportowych. Dodatkowo kształtuje w dzieciach sportowego ducha – uczy pracy zespołowej oraz zdrowej rywalizacji. Zajęcia, oprócz samych treningów składają się również z licznych zabaw i gier, które wspomagają zacieśnianie relacji z rówieśnikami.

Sporty walki

Judo, taekwondo czy aikido – to tylko kilka przykładów japońskich sztuk walki. Sporty te korygują wady postawy i dbają o ogólny rozwój sprawnościowy, a także stanowią świetną bazę wyjściową pod trening innych dyscyplin sportowych. Ponadto, sztuki walki takie jak taekwondo zawierają w sobie podstawy samoobrony i kształtują refleks. Warte uwagi jest również judo, w którym techniki walki zostały wyselekcjonowane tak, by nie zagrażać bezpieczeństwu ćwiczących, a treningi odbywają się w całości na specjalnych matach. Podczas ćwiczeń zaangażowane jest całe ciało, a ruch odbywa w wielu kierunkach. Zajęcia dla najmłodszych prowadzone są w formie atrakcyjnych gier i zabaw.

- Judo to sport, który wpływa na wiele aspektów ważnych w prawidłowym rozwoju dziecka. Oprócz wzrostu aktywności fizycznej malucha, poprawę jego sprawności ruchowej, wytrzymałości, szybkości i gibkości, udział w zajęciach prowadzi również do właściwego kształtowania motorycznego i psychicznego. Dodatkowo poprzez swoją szlachetną filozofię i zasady, dzieci wypracowują charakter i dobre postawy społeczne, takie jak szacunek do innych, odpowiedzialność oraz dyscyplinę. Młodzi zawodnicy mają kontakt z rówieśnikami, nawiązują nowe znajomości i z przyjemnością uczestniczą w kolejnych treningach. – mówi Maciej Zamęcki, trener oraz fizjoterapeuta dziecięcy z klubu sportowego Judo Tigers.

Gry zespołowe

Dziecko warto zapisać również na zajęcia opierające się na pracy w grupie. Przykładem coraz bardziej popularnych w Polsce sportów zespołowych może być kajak polo, hokej czy rugby. Gra w piłkę w szybkich i zwrotnych kajakach czy połączenie łyżwiarstwa z wspólną grą o każdy krążek to z pewnością ciekawe urozmaicenie szkolnych zajęć sportowych. Dodatkowo, bycie częścią drużyny to dla małego zawodnika bardzo często pierwsza okazja do pracy w zespole, wspólnego dążenia do celów czy szukania kompromisów. Mając kontakt z rówieśnikami, dziecko szybko rozwija cechy społeczne i zdolności interpersonalne. Ponadto gra zespołowa świetnie pożytkuje nadmiar energii, dbając równocześnie o pozytywny rozwój fizyczny malucha.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat