Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Małe dziecko » Żywienie

Wielkie potrzeby rocznego dziecka

Artykuł

Po skończeniu 12 miesięcy życia dziecko coraz chętniej poznaje świat, w tym także nowe smaki oraz potrawy.

Wielkie potrzeby rocznego dziecka
Autor: Materiały prasowe

I choć dieta roczniaka jest już bogata w warzywa, owoce, mięso czy ryby oraz nabiał, należy cały czas mieć na uwadze, że junior to nie mały dorosły. Jego potrzeby nadal są inne niż mamy czy taty. Chociaż w diecie dziecka pojawiają się nowe produkty, warto pamiętać, by w codziennym jadłospisie znalazło się również stałe miejsce dla mleka i produktów mlecznych. To m.in. one dostarczają odpowiednich składników odżywczych, które wspierają prawidłowy rozwój i wzrost.

1000 pierwszych dni – dynamiczny czas dla młodego organizmu

Każdego dnia junior doskonali swoje umiejętności w zakresie poruszania się czy mówienia, a także staje się bardziej samodzielny. Dla małego dziecka to spory wysiłek, dlatego jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest ogromne! W tym czasie jego organizm nadal dojrzewa – również układ pokarmowy, który pełną sprawność osiągnie dopiero około 5.-7. roku życia! To dlatego mały brzuszek jest jeszcze bardzo delikatny i wrażliwy. Mimo że menu roczniaka jest urozmaicone, jego podstawę wciąż powinno stanowić mleko i produkty mleczne, w tym mleko modyfikowane dopasowane do jego potrzeb. Czy wiesz, dlaczego?

Potrzeby małego brzuszka

Zgodnie z opracowanym przez Instytut Matki i Dziecka Modelowym talerzem żywieniowym w codziennym menu dziecka po 1. roku życia powinny się znaleźć 2 porcje mleka w tym również mleko modyfikowane oraz 1 porcja produktów mlecznych takich jak sery czy jogurty[1]. Warto pamiętać, że spożywanie przez juniora posiłków ze „stołu dorosłych” może prowadzić do zbyt niskiej podaży np. niezbędnych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin oraz składników mineralnych. Z drugiej strony może powodować niekorzystne dla młodego organizmu nadmierne spożycie cukru, soli czy nasyconych kwasów tłuszczowych. Dodatkowo, roczne dziecko ma znacznie większe zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze niż rodzice – posiłki, które są spożywane przez starszych członków rodzinnych, mogą nie zaspokoić potrzeb rozwijającego się organizmu. Roczniak potrzebuje nawet 6 razy więcej witaminy D, a także 4 razy więcej wapnia[2], które wspierają budowę jego mięśni, kości i ząbków. W odpowiedzi na wielkie potrzeby małych brzuszków po 1. roku życia powstało mleko modyfikowane Bebiko Junior 3 NutriFlor+[3]. Już dwa kubki tego mleka dziennie pomagają uzupełnić zapotrzebowanie małego dziecka na istotne składniki odżywcze, niezbędne dla organizmu juniora, ponieważ pokrywają:

  • 70% zalecanego dziennego zapotrzebowania na wapń oraz żelazo,
  • 80% zalecanej dziennej suplementacji witaminą D,
  • 90% zalecanego dziennego zapotrzebowania na jod[4].

Mleko krowie czy modyfikowane?

Zdaniem ekspertów do diety rocznego dziecka można wprowadzić mleko krowie, jednak nie zaleca się całkowitej eliminacji mleka modyfikowanego[5]. Mleko krowie jest bowiem ubogie w żelazo i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, ma też za mało witamin A, C, D i E. Za to wiele jest w nim takich składników jak białko, sód oraz nasycone kwasy tłuszczowe. Mleko modyfikowane typu Junior jest dopasowane do szczególnych potrzeb żywieniowych dziecka, dodatkowo dostarcza mu niezbędnych składników w odpowiednich ilościach i proporcjach. Warto zadbać o mały brzuszek. Kiedy dziecko prawidłowo się rozwija i funkcjonuje, z radością poznaje otaczający je świat!

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

[1] Weker H., Barańska M., Strucińska M., Poradnik żywienia dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia, Instytut Matki i Dziecka, 2012.

[2] W przeliczeniu na kg masy ciała, zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski, pod red. M. Jarosza, IZZ, Warszawa 2017.

[3] Bebiko Junior 3 NutriFlor+, jak wszystkie inne mleka modyfikowane dla małych dzieci po 12. miesiącu życia na rynku polskim, zawiera wapń, żelazo, jod oraz witaminę D.

[4] W przeliczeniu na kg masy ciała, zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski, pod red. M. Jarosza, IZZ, Warszawa 2017.

[5] Weker H., Barańska M., Strucińska M., Poradnik żywienia dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia, Instytut Matki i Dziecka, 2012.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat