Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Małe dziecko » Edukacja

Udany debiut w przedszkolu

Artykuł

Rozpoczęcie edukacji przedszkolnej to duży krok dla Maluszka ku samodzielności. Jest to nie tylko ważny moment dla dzieci, ale i jego rodziców, przecież nasz skarb po raz pierwszy wyrusza w świat sam!

Udany debiut przedszkole
Autor: Materiały prasowe

Nic więc dziwnego, że odczuwamy obawy przez nieznanym i tym jak poradzi sobie w nowej sytuacji. Czy będzie się bał? A może będzie świetnie się bawił?

Przedszkolak ma przed sobą nie lada wyzwanie, ale my, jako rodzice możemy mu w tym pomóc. Jak ułatwić dziecku wejście w przedszkolny świat. Jak to zrobić? Dziś pytamy „ciocię Klaudię” z punktu przedszkolnego Akademia Harmonika na warszawskim Targówku, jak ułatwić dziecku wejście w przedszkolny świat i przedstawiamy kilka warunków dobrego rozstania :

 • Dobrze przygotuj dziecko do pierwszej wizyty, opowiadaj mu o przedszkolu w sposób pozytywny ( nigdy nie strasz dziecka tym miejscem). Możecie wspólnie spacerować w jego okolicach, czytać książeczki, uczestniczyć razem w pierwszych zajęciach.
 • Wstawajcie na tyle wcześniej, by przed wyjściem wszystko odbywało się bez pośpiechu, ponieważ ten wprowadza nerwową atmosferę. Drobne rytuały i znane dziecku czynności sprawią, że poczuje się bezpiecznie.
 • Pozwól Malcowi zabrać swoją ulubiona zabawkę, ponieważ „ we dwoje zawsze raźniej”!. Dzięki temu Smyk ma poczucie, iż posiada coś, co należy tylko do niego i będzie wywoływało w nim pozytywne odczucia.
 • Mów dziecku, kiedy je odbierzesz, ale nie słowami „ będę o godz. 15”, ponieważ to dla niego nic nie znaczy. Najlepiej określ po jakiej czynności z przedszkolnego życia będziesz: „ po podwieczorku pobawisz się trochę z dziećmi, a potem już będę”
 • Twój spokój i opanowanie dodadzą dziecku odwagi, malec natychmiast zareaguje płaczem na Twoje łzy oraz zdenerwowanie. Zdecydowanie i pewnie żegnaj się z pociechą, jednak nie za długo, by nie przedłużać trudnego rozstania. Warto zastosować metodę „uścisk, buziak i do widzenia”!
 • Jeżeli rozstanie z mama jest dla dziecka trudne, postaraj się, żeby przez kilka dni odprowadzał dziecko inny opiekun, z którym rozstanie będzie mniej bolesne
 • Staraj się nie znikać bez pożegnania, traktowane w ten sposób dziecko traci poczucie bezpieczeństwa
 • W pierwszych dniach odbieraj Malca trochę wcześniej, a już na pewni nie spóźnij się
 • Wspólne popołudnie tylko z rodzicami złagodzi trudności poranka
 • Zauważaj sukcesy, nawet te najmniejsze
 • Nie wymuszaj na dziecku, żeby zaraz po przyjściu do domu opowiadało o przedszkolu, samo zacznie opowiadać , co dla niego, a nie dla Ciebie było ważne
 • Nie rozmawiaj przy dziecku o Twoich wątpliwościach dotyczących przedszkola lub jego zachowania
 • Nie wyręczaj go we wszystkim, a już w szczególności w czynnościach samoobsługowych
 • A co najważniejsze – żegnaj i witaj swoje dziecko zawsze z uśmiechem!
Oceń zawartość strony:
Ocena: 4.6/5. Oceniono 2 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat