Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Pielęgnacja

Tradycyjne sposoby pielęgnacji niemowląt odchodzą do lamusa?

Artykuł

Od lat pielęgnujemy najmłodsze pociechy według rad naszych mam i babć – czy wszystkie te wskazówki nadal świetnie się sprawdzają?

Tradycyjne sposoby pielegnacja
Autor: Materiały prasowe

Które ponadczasowe porady i gadżety są wciąż na czasie, a do których nowoczesne mamy już raczej nie wracają? Dowiedzcie się więcej, co o legendarnych już metodach pielęgnacji najmłodszych sądzą mamy i babcie, które zapytałyśmy o ich złote rady dla świeżo upieczonych rodziców.

Kąpiel w krochmalu na alergiczną skórę

„Kiedy nie wiedziałam już co robić, gdy skóra Ksawerego w piątym miesiącu życia robiła się czerwona i pełna krostek – zwłaszcza w pachwinach i na szyi – moja mama poleciła mi przygotowanie kąpieli w krochmalu. Spojrzałam na nią zaskoczona, bo kąpiel w kisielu wydawała mi się obrzydliwa! Byłam w szoku, kiedy skóra małego po wlaniu do niej roztworu skrobi ziemniaczanej nie tylko uspokoiła się, ale też młody przespał całą noc bez budzenia i płaczu! ” Agnieszka z Wrocławia

Ten sposób radzenia sobie ze swędzącą i reaktywną skórą dzieci ostatnimi czasy wraca do łask. I nie ma w tym nic dziwnego. Pośród wielu tańszych i droższych kosmetyków, które mają wesprzeć rodziców w pielęgnacji skóry maluchów to chyba najprostszy, najłatwiejszy i najtańszy – a przy tym od lat polecany między mamusiami, bo możliwy do zastosowania w każdej chwili, bez wychodzenia do apteki czy drogerii.

Do wykonania krochmalu wystarczy nam mąka ziemniaczana, którą zwykle mamy w kuchennej szafce. Po rozmieszaniu kilku łyżek mąki z zimną wodą należy połączyć roztwór z ok. 0,5 litra gorącej wody i energicznie wymieszać. Następnie należy przelać powstały gęsty kisiel do wanienki z wodą dostosowując jej temperaturę do wymagań maluszka. Tak przygotowana kąpiel pomaga przy objawach Atopowego Zapalenia Skóry i potówkach, ale także łagodzi odparzenia pieluszkowe, wysypki i podrażnienia, zmniejsza także swędzenie skóry charakterystyczne np. dla alergii.

Olej na skórę, by usunąć ciemieniuchę

„Jestem pod wrażeniem, jak wiele produktów współczesne mamy mają w kosmetyczkach swoich noworodków. Kiedy mój syn był mały, na ciemieniuchę stosowałam u niego naturalny olej, który zawsze był pod ręką – teraz poleciłam ten sposób synowej do pielęgnacji główki wnuczka, zwłaszcza, że maleńki reaguje alergicznie na niemal wszystkie kosmetyki.” Barbara, babcia Pawełka 

Powszechnie stosowane oliwki dla niemowląt niejednokrotnie wzbogacane są o kompozycje zapachowe, których świadomi rodzice na początku pielęgnacji najmłodszych często unikają. Nic dziwnego – podświadomie czują, że im mniej składników ma styczność ze skórą maleństwa, tym lepiej. Dawniej w celu usunięcia ciemieniuchy stosowano najprostsze oleje roślinne, które z powodzeniem wspomagały ich usuwanie nie niosąc dodatkowo ryzyka uczuleń czy alergii na dodawane zapachy.

Wystarczy, że posmarujesz skórę maleństwa naturalnym olejem np. ze słodkich migdałów lub niezwykle popularnym zarówno w kosmetyce i kuchni olejem kokosowym. Po kilkunastu minutach od nałożenia olejku na skórę wystarczy delikatnie wyczesać skórę przy pomocy delikatnej szczoteczki. W dobie podejścia less waste i minimalizmu – mówimy tak prostym i wielofunkcyjnym rozwiązaniom!

Ponadczasowe płatki mydlane zamiast silnych detergentów

„O ile ze starszą córką nie miałam tego problemu i bardzo szybko mogłam zacząć prać jej ubranka w zwykłym proszku, to z najmłodszą Zosią ciągle mam kłopot – na jej skórze pojawia się zaczerwienienie i kaszka, które wyraźnie sprawiają jej dyskomfort. Przypomniałam sobie wtedy, jak moja przyjaciółka prała ubranka swojego synka w zwykłych płatkach mydlanych – i to nas uratowało!” Ewa, mama Zosi i Bianki.

W porównaniu do nowoczesnych i ultra wygodnych kapsułek wymagają odrobiny zachodu, bo przed dodaniem ich do pralki najlepiej rozpuścić je w wodzie, ale coś za coś – mamy gwarancję, że pierzemy bieliznę i pieluszki maleństwa w najprostszym środku, który minimalizuje ryzyko wystąpienia alergii, a przy tym naprawdę dobrze dopiera i nie niszczy tkanin. W dobie rosnącej świadomości EKO warto wybierać te w kartonowych opakowaniach, które można recyklingować – bez użycia nadmiernego plastiku!

Nie masz głowy do każdorazowego rozpuszczania płatków mydlanych? Możesz spróbować użyć hipoalergicznych płynów do prania opartych o bazę mydlaną – będą szybsze w użyciu, a ich większa pojemność to gwarancja wydajności. Polecamy wybierać te produkty, które są oznaczone jako hipoalergiczne i takie, które można stosować również przy skórze z Atopowym Zapaleniem Skóry.

Łagodne mydełko toaletowe zamiast żeli do mycia z długim składem.

„Kiedy stanąłem przed półką z produktami dla najmłodszych naprawdę nie wiedziałem, co wybrać. Emulsje, żele, kremowe balsamy, olejki, mydła – tyle tego! Zadzwoniłem do mojej mamy i za jej radą zdecydowałem się na najprostsze rozwiązanie – hipoalergiczne mydełko w kostce, które może być stosowane od pierwszych dni życia. Moja żona patrzyła na mnie dziwnie, bo sama pewnie wybrałaby coś innego, ale wierzcie mi, okazało się ono strzałem w dziesiątkę!” Michał, tata Poli z Bielska.

W przypadku pielęgnacji najmłodszych my też będziemy powtarzać bez końca: less is more, czyli im mniej, tym lepiej! Kąpiel dziecka w kolorowych czy zapachowych produktach często może powodować podrażnienia i dodatkowe przesuszenia delikatnej skóry. Dlatego cieszy nas, że wielu rodziców wśród produktów do mycia maleństwa wybiera te najprostsze i najbardziej delikatne – hipoalergiczne mydełka w kostce.

To również świetne rozwiązanie w pożądanym ostatnio przez wszystkich opcji wegańskiej. Roślinna baza mydlana i papierowa etykieta łatwa do recyklingu to na tle innych produktów pakowanych w tworzywa sztuczne naprawdę świetna EKO opcja, która dodatkowo nie drenuje portfela rodziców, bo często kosztuje mniej niż 5 zł!

Jakie jeszcze tradycyjne rozwiązania w pielęgnacji najmłodszych pociech przychodzą Wam do głowy? Które z powodzeniem stosujecie u swoich dzieci, a które zdecydowanie odsyłacie do lamusa? Podzielcie się nimi z nami i innymi czytelnikami w komentarzach!

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat