Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Małe dziecko » Edukacja

Światło w szkole jako suplement na lepszą koncentrację i nastrój?

Artykuł

Rok szkolny 22/23 rozpoczął się na dobre. Wraz z nim, na dzieci czeka średnio 1000 godzin spędzonych w sali lekcyjnej. To czas budowania edukacyjnych fundamentów, które kształtują młodych ludzi i wspierają start nowego pokolenia w przyszłość.

Swiatlo szkola suplement
Autor: Materiały prasowe

Jednak zarówno dla uczniów jak i nauczycieli, w większości są to godziny spędzone w zamkniętych pomieszczeniach, z dala od naturalnego światła, co wpływa na samopoczucie oraz zdrowie. Jak chronić oczy i biologiczne zegary przez najbliższe 10 miesięcy, aby wyjść z nich „cało”?

„Proszę o ciszę!” – klaszcząc w dłonie, nauczycielka próbuje podniesionym głosem uspokoić panujący w klasie harmider. Dziecięce głosy milkną, ale w pomieszczeniu nadal słychać elektryczne brzęczenie jarzeniówki, która w dodatku migocze jakby zaraz miała zakończyć swój żywot. Niestety nie jest to kadr z przeszłości - zdecydowana większość polskich szkół nadal wyposażona jest w przestarzałe świetlówki liniowe.

Gdzie jest światło, tam jest życie!

Światło oddziałuje na nas na trzy sposoby:

  • wizualny – odpowiada za percepcję otoczenia i przyswajanie informacji oraz przebieg procesów poznawczych,
  • pozawizualny – ma związek z naszym rytmem dobowym i synchronizacją wewnętrznego zegara, uwzględniając wędrówkę słońca i jego dobowy wpływ na człowieka,
  • emocjonalny – wpływa na nasze samopoczucie, nastrój i dobrostan.

„Tradycyjnym źródłem światła w placówkach edukacyjnych są fluorescencyjne lampy t5/t8 – to rozwiązanie lata swojej świetności ma już dawno za sobą. Mamy tutaj kilka słabych punktów. Po pierwsze - zawierają toksyczną rtęć, która w tej technologii jest niezbędna do wytworzenia energii elektrycznej, po drugie - światło widzialne powstaje w wyniku przemiany szkodliwego światła ultrafioletowego, po trzecie migotanie światła nie zawsze jest widoczne gołym okiem, ale nasz mózg wciąż może je dostrzegać, co powoduje zmęczenie oczu i bóle głowy – wyjaśnia doktor Paweł Morawski, ekspert Trilux Polska - co więcej, nie mamy możliwości regulacji barwy światła, więc zainstalowana świetlówka o temperaturze 6500 Kelwinów, świecić będzie nieustannie ostrym chłodnym światłem i zaburzać nasz wewnętrzny rytm dobowy.”

Szkolna fototerapia

„Dzieci dorastają w czasach natłoku informacji. Są przebodźcowane – wszechobecne ekrany smartfonów, komputerów czy telewizji prowadzą do różnych zaburzeń, takich jak nerwowość, stres czy problemy z koncentracją - przybliża problem Zofia Benbenkowska, nauczycielka plastyki i techniki w Szkole Podstawowej w Grudusku (woj. mazowieckie) - bardzo chciałabym, aby szkolne oświetlenie było moim sprzymierzeńcem i pozytywnie wpływało na nastrój oraz energię dzieci, tak aby ich pobyt w szkole był jak najbardziej efektywny – są bloki lekcyjne w których potrzebujemy wytężonej pracy umysłu i koncentracji, ale jest też potrzebny czas wyciszenia i pracy kreatywnej”

Nawet najlepsza technologia nie zastąpi naturalnego światła, które jest nam niezbędne do życia. Jednak wraz z postępem cywilizacji, naukowcy i inżynierowie wdrażają innowacje, które mają zbliżyć oświetlenie do ideału słonecznego. W szkole nasze dzieci powinny korzystać z opraw oświetleniowych które w jak najlepszy sposób oddają realne barwy otoczenia (współczynnik CRI powyżej 90) i emitują jak najmniej oślepiającego blasku wpływającego na komfort widzenia (współczynnik UGR poniżej 19). Współczesne oświetlenie to nie tylko oprawy, ale także system, który nimi zarządza i pozwala ustawiać różne parametry w oddzielnych pomieszczeniach, a także na pojedynczych oprawach. Zdalnie możemy sterować natężeniem i temperaturą światła tak, aby kreować pożądany nastrój w zależności od specyfiki zajęć.

Human Centric Lighting – uczeń na pierwszym planie

„Oświetlenie w oparciu o filozofię Human Centric Lighting – to rozwiązanie LED, stawiające w centrum potrzeby człowieka związane ze światłem. Szkoły, które zmodernizowały swój system oświetleniowy, mogą sterować oprawami tak, aby pozwolić uczniom rozpocząć naukę rano w ciepłym świetle z dużą domieszką czerwieni, która nie wyrywa organizmu z trybu nocnego odpoczynku. Do południa następuje zazwyczaj wzrost zawartości składnika niebieskiego w oświetleniu, co działa aktywizująco i zmniejsza senność - wyjaśnia działanie nowoczesnych systemów oświetleniowych doktor Paweł Morawski z Trilux Polska - holenderskie badania wykazały, że przy wyższych poziomach natężenia oświetlenia i wyższych temperaturach barwowych, bliższych światłu dziennemu, wyniki w nauce poprawiły się, natomiast obniżenie poziomu światła i temperatury barwowej zmniejszyło pobudzenie i zakłócenia w klasie podczas lekcji.”

W ostatnich dziesięcioleciach metody i pomoce dydaktyczne, jak również codzienność w szkole bardzo się zmieniły. Najwyższa pora, aby oświetlenie wskoczyło na ten sam poziom i wsparło dzieci nie tylko w osiąganiu wyników, ale również osiąganiu codziennej radości i dobrostanu - bo dzieckiem jest się tylko raz!

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat