Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Małe dziecko » Edukacja

Ruch w harmonijnym rozwoju dziecka

Artykuł

Ile ruchu potrzebuje dziecko? Bardzo dużo – jest on niezbędny do prawidłowego rozwoju malucha, który odczuwa naturalną potrzebę aktywności fizycznej.

Ruch harmonijny rozwoj dziecka
Autor: Materiały prasowe

Warto zadbać o poranną gimnastykę, spacer i dynamiczne zabawy. W Piccolo Leonardo młodsze dzieci uczestniczą również w zajęciach z ruchu rozwijającego, a starsze – w gimnastyce ogólnorozwojowej oraz tańcach świata i balecie.

Okres poniemowlęcy i przedszkolny to czas bardzo intensywnego wzrostu. Towarzyszy mu silna potrzeba ruchu, często niedostrzegana przez dorosłych lub wręcz postrzegana jako niegrzeczne zachowanie, np. kiedy dziecko jest bardzo aktywne w różnych sytuacjach: przy stole, podczas spaceru czy zabaw, które według dorosłych powinny odbywać się w skupieniu. Jest to jednak nierozerwalny element dzieciństwa, pomagający w prawidłowym rozwoju. Dzięki odpowiednim aktywnościom dzieci kształtują właściwą postawę. Ruch pomaga też w profilaktyce chorób kręgosłupa i buduje mięśnie. Dotlenienie organizmu, które zawdzięczamy zabawom na świeżym powietrzu, gwarantuje lepsze samopoczucie dziecka, większą odporność, a także możliwość skupienia uwagi. Ruch jest więc niezwykle istotny w rozwoju małego człowieka. Jeśli dziecko spędza dzień w przedszkolu, warto również sprawdzić, jaką ofertę w tym zakresie zapewnia placówka.

– W Piccolo Leonardo nie ograniczamy się do samych zabaw ruchowych. Wprowadzamy różne zajęcia sportowe, szczególnie korzystne dla rozwoju naszych maluchów. Wszystkie dzieci w Piccolo Leonardo są pod obserwacją nauczycielki-rehabilitantki, która dobiera im odpowiednie ćwiczenia i w razie potrzeby doradza rodzicom, co powinni robić z maluchami w domu – mówi Marta Załuskowska, psycholog i dyrektor Żłobka i Przedszkola Włoskiego Piccolo Leonardo.

W Piccolo Leonardo dzieci codziennie przebywają na świeżym powietrzu. W tym czasie bawią się na własnym placu zabaw, opiekują się miniogródkiem i uczestniczą w prostych grach ruchowych. Przedszkolaki uczestniczą w spacerach poza teren przedszkola, które dodatkowo mają zawsze określony cel. Może to być wyprawa do biblioteki albo do parku w poszukiwaniu kolorów jesieni. Ruch towarzyszy im również podczas różnych zabaw odbywających się w przedszkolu, zajęć muzycznych czy tematycznych. Dzieci każdy dzień rozpoczynają od gimnastyki – zawsze przy muzyce lub ze scenariuszem, aby chętnie angażowały się w ćwiczenia, np. udawanie różnych zwierzątek i naśladowanie ich ruchów lub popularne zabawy takie jak „Stary niedźwiedź mocno śpi” czy „Kółko graniaste”.

Maluchy ze żłobka raz w tygodniu biorą udział w zajęciach prowadzonych metodą ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne, które pomagają im budować świadomość własnego ciała i przestrzeni, a także pozytywnie wpływają na rozwój emocjonalny, społeczny, poznawczy oraz na motorykę dużą i małą. Sprzyjają również tworzeniu więzi emocjonalnej i poczuciu bezpieczeństwa. Jak wyglądają? Może być to turlanie po podłodze, wykonywany z opiekunem rowerek, ciągnięcie dziecka po podłodze w kocyku, pełzanie na łokciach, przechodzenie przez tunel utworzony przez instruktora oraz przechodzenie nad ciałem dorosłego. Proponowane ćwiczenia nawiązują do spontanicznie podejmowanych przez dziecko naturalnych aktywności przede wszystkim w kontakcie z rodzicami czy rówieśnikami.

Przedszkolaki biorą udział w zajęciach z gimnastyki ogólnorozwojowej z elementami rehabilitacji. Aby ćwiczenia były interesujące, towarzyszy im scenariusz, np. wycieczka na plażę i wcielanie się w postacie małych raczków bądź ślimaków lub płynięcie tratwą. Atrakcyjności zajęciom dodają również pomoce takie jak szarfy, piłki, kamienie sensoryczne, hula-hoop, woreczki z grochem i kształtki rehabilitacyjne, które same w sobie są również świetną zabawką, pozwalającą tworzyć dzieciom różne przestrzenne konstrukcje. Dzieci bardzo chętnie korzystają z nich także podczas zabaw swobodnych. W wychowaniu maluchów obecny jest również taniec – na zmianę uspokajający balet, pozwalający kształtować prawidłową podstawę ciała i zapobiegający płaskostopiu podłużnemu oraz dynamiczne tańce świata w języku angielskim.

– Nasza oferta zajęć sportowych jest urozmaicona. Chcemy, aby maluchy mogły spróbować różnych aktywności, aby w przyszłości wiedziały, co naprawdę je interesuje. Zależy nam też, by dostarczyć im jak najwięcej ruchu. Mimo że w Piccolo Leonardo dzieci mają go dużo, dla niektórych może być to jeszcze za mało. Każdy maluch jest inny i rodzice powinni starać się obserwować, czy przyda się jeszcze dodatkowy spacer lub może wspólne baraszkowanie – dodaje Marta Załuskowska.

Przedszkole Włoskie Piccolo Leonardo mieści się w kampusie Politechniki Warszawskiej przy ul. Grójeckiej 39 w Warszawie. Placówka inspiruje się przede wszystkim umiejętnościami Leonarda da Vinci, dlatego w autorskim programie przedszkola, realizowanym w języku polskim i włoskim jednocześnie, znajdują się m.in. zajęcia z rysunku, rzeźby, malarskie, projektowe, konstruktorskie, matematyczne i muzyczne, uzupełnione o warsztaty literackie, taneczne oraz teatralne. Zajęcia artystyczne prowadzone są przez absolwentów ASP w specjalnym Atelier. Przedszkole zapewnia także bogaty program zajęć sportowo-ruchowych, m.in. naukę pływania na basenie mieszczącym się w budynku. Siostrzaną placówką Przedszkola Włoskiego jest żłobek polsko-włoski Piccolo Leonardo.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 4.8/5. Oceniono 2 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat