Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Małe dziecko » Żywienie

Rolnictwo ekologiczne prowadzone z myślą o najmłodszych

Artykuł

Odpowiada Tomasz Czyż, kierownik ds. jakości w Nutricia Polska, producenta BoboVita Bio

Rolnictwo ekologiczne
Autor: Materiały prasowe

Sposób żywienia jest bardzo istotny dla prawidłowego rozwoju dziecka. Ma to szczególne znaczenie, kiedy rodzice rozpoczynają rozszerzanie diety malucha. Właśnie wtedy, wprowadzając do jadłospisu pierwsze pokarmy uzupełniające, powinni zwracać uwagę na ich jakość oraz pochodzenie – dotyczy to zarówno diety tradycyjnej, złożonej z produktów konwencjonalnych, jak i tej opartej o produkty ekologiczne. Żywność ekologiczna, określana jako „bio” lub „eko”, jest coraz bardziej popularna w menu najmłodszych – czy wiesz, jakie musi spełniać wymagania, zanim trafi na dziecięcy talerzyk lub do miseczki?

Czy dorośli stają się coraz bardziej świadomymi rodzicami?

Tomasz Czyż: Z pewnością – znajomość zasad prawidłowego żywienia niemowląt i małych dzieci jest znacznie większa niż kilkadziesiąt lat temu. W trosce o maluchy rodzice poszukują produktów o wartościowym składzie, które będą wspierać prawidłowy rozwój młodego organizmu. Dla opiekunów coraz częściej istotny jest także wpływ dokonywanych wyborów żywieniowych na środowisko. Właśnie dlatego – oprócz składu – chętnie sprawdzają, czy produkt oraz zawarte w nim składniki pochodzą z hodowli lub upraw ekologicznych. Choć świadomość dotycząca komponowania diety najmłodszych rośnie, warto, aby rodzice mieli także na uwadze ich szczególne potrzeby. Na przykład zjedzenie marchewki to dla niemowlęcia dopiero początek przygody z nowymi smakami – jego organizm jest wciąż wyjątkowo delikatny i wrażliwy. Właśnie dlatego w okresie rozszerzania diety niezwykle istotna jest jakość podawanych produktów. Warto przy tym pamiętać, że o tym, czy warzywa „bio” będą odpowiednie dla niemowlęcia, nie świadczy ich apetyczny wygląd, dobry smak ani zapach. Rodzicie nie są w stanie dokładnie sprawdzić, gdzie wybrana przez nich na targu marchewka rosła – w jakiej glebie i w jakich warunkach była uprawiana oraz czy na pewno jest bezpieczna dla wrażliwego organizmu dziecka.

Jak rozpoznać produkt ekologiczny, który będzie odpowiedni dla najmłodszych?

Tomasz Czyż: Przede wszystkim warto podkreślić, że pomocą dla rodziców w komponowaniu diety najmłodszych jest żywność przeznaczona dla niemowląt i małych dzieci, ze wskazaniem wieku na opakowaniu. Składniki w takich produktach spełniają restrykcyjne normy jakości, określone przez prawo krajowe i Unii Europejskiej, a ich wartość odżywcza jest zbilansowana i dopasowana do potrzeb młodego organizmu na różnych etapach rozwoju. Producenci żywności dla najmłodszych oferują zarówno produkty ze składnikami pochodzącymi z rolnictwa konwencjonalnego (tradycyjnego), jak i ekologicznego, oznaczone jako bio/eko. Produkty ekologiczne, które spełniają restrykcyjne wymagania dla tej metody produkcji żywności, oprócz wskazania wieku na opakowaniu muszą posiadać także unijne logo żywności ekologicznej (tzw. Euroliść, czyli listek z białych gwiazdek na zielonym tle), oznaczenie miejsca wytworzenia surowców oraz numer jednostki certyfikującej. Te wszystkie informacje stanowią dla opiekunów potwierdzenie, że dany produkt jest dopasowany do szczególnych potrzeb najmłodszych oraz spełnia wymagania rolnictwa ekologicznego.

Jak wyglądają uprawy i hodowle w rolnictwie ekologicznym?

Tomasz Czyż: Zanim powstanie produkt z oznaczeniem „bio” lub „eko”, zawarte w nim poszczególne surowce muszą spełnić szereg restrykcyjnych norm, dotyczących m.in. sposobu uprawy, hodowli zwierząt oraz metod produkcji. Praktyki dotyczące takiej produkcji muszą być jak najkorzystniejsze dla środowiska, klimatu, różnorodności biologicznej oraz zasobów naturalnych[1]. Uprawy ekologicznych warzyw, owoców oraz zbóż prowadzi się w taki sposób, aby pozytywnie wpływać na właściwości gleby oraz zapobiegać jej erozji. Niedozwolone jest używanie mineralnych nawozów azotowych, dopuszcza się jedynie stosowanie nawozów oraz środków na bazie roślin. Aby zapobiec szkodom i chorobom roślin, wykorzystywane są metody ochrony biologicznej oraz odpowiedni płodozmian. Jeśli w produkcie znajduje się mięso, to pochodzi ono z certyfikowanych gospodarstw ekologicznych, w których zwierzęta karmione są głównie ekologicznymi paszami i utrzymywane w odpowiednich warunkach. W takich gospodarstwach nie stosuje się profilaktycznie syntetycznych weterynaryjnych produktów leczniczych (w tym antybiotyków), zabronione jest też stosowanie hormonów oraz sztucznych stymulatorów wzrostu.

Odpowiedź na potrzeby najmłodszych i oczekiwania współczesnych rodziców

Jako producent żywności dla niemowląt i małych dzieci wiemy, że wsparcie prawidłowego rozwoju młodego organizmu jest możliwe między innymi dzięki właściwie skomponowanej diecie. W trosce o najmłodszych dbamy o składniki wszystkich naszych produktów na każdym etapie produkcji – świadectwem tego są setki testów jakości i bezpieczeństwa, jakim poddawane są surowce, a później także produkty. Rodzicom, którzy poszukują dla swoich dzieci produktów ekologicznych, oferujemy linię BoboVita Bio. To szeroka gama produktów, w której można znaleźć np. kaszki z wartościowymi zbożami pochodzącymi w 100% z certyfikowanych ekologicznych upraw, prowadzonych z najwyższą dbałością o środowisko. Tak jak pozostałe propozycje z linii Bio, powstają one z myślą o dobru planety – różnorodności biologicznej, kondycji gleby oraz źródłach wody. Ponadto nie zawierają dodanego cukru*, są bez konserwantów**, bez barwników** i bez oleju palmowego. Sięgając po nie, rodzic może mieć pewność, że ich dziecko już od początku rozszerzania diety dostaje to, co dobre – w trosce o środowisko naturalne i z myślą o jego przyszłości.

* Zawierają naturalnie występujące cukry, pochodzące ze zbóż, owoców i mleka.

** Zgodnie z przepisami prawa kaszki dla niemowląt i małych dzieci nie mogą zawierać konserwantów i barwników.

Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.

[1] ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) nr 834/2007 z dnia 28 czerwca 2007 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych i uchylające rozporządzenie (EWG) nr 2092/91.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat