Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Ciąża » Połóg

Problemy ginekologiczne młodych mam

Artykuł

W trakcie ciąży ciało kobiety się zmienia.

Problemy ginekologiczne mlodych mam
Autor: Materiały prasowe

Mimo, że w tym szczególnym czasie kobiety dbają o siebie i swoje zdrowie intymne, poród jest dużym obciążeniem i może mieć wpływ na problemy ginekologiczne młodych mam.

Wsparcie ginekologiczne

Okres po urodzeniu dziecka to wyjątkowy czas dla każdej kobiety. Jednak oprócz troski o nowo narodzone dziecko, młode mamy często borykają się z problemami ginekologicznymi. Infekcje intymne, zespół rozluźnienia pochwy czy nietrzymanie moczu to przypadłości, z którymi zmaga się niejedna kobieta w połogu. W jaki sposób skutecznie sobie z nimi radzić? Odpowiedzi udziela lek. Anna Lisiewicz z Kliniki Vesuna, która na co dzień zajmuje się rozwiązywaniem problemów intymnych kobiet.

Infekcje intymne

W trakcie ciąży i po porodzie kobiety powinny przywiązywać szczególną wagę do dbania o swoje zdrowie intymne. W tym okresie pod wpływem hormonów ciążowych, odczyn pochwy zmienia się, a co za tym idzie, występują zaburzenia równowagi mikrobiologicznej dróg rodnych. Sprzyja to rozwojowi infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Oczywiście nie bez znaczenia pozostają poporodowe obrażenia pochwy i krocza, mające kontakt z odchodami połogowymi, które zwiększają ryzyko rozwoju infekcji intymnych.

Jakie metody będą w stanie skutecznie pomóc w ich unikaniu? Po pierwsze należy regularnie podmywać oraz dokładnie i delikatnie osuszać miejsca intymne, zwracając uwagę na to, by ręcznik służył nam jedynie do tego celu. W trakcie połogu warto korzystać z jednorazowych ręczników. Ważne jest także, by podmywać się od przodu do tyłu ręką, by uniknąć przenoszenia bakterii z okolicy odbytu w stronę pochwy. Nie wskazane jest używanie do tego celu gąbek, które są siedliskiem drobnoustrojów. Warto zrezygnować na jakiś czas z gorących kąpieli w wannie na rzecz prysznica. Młodym mamom zaleca się korzystanie z delikatnych preparatów do higieny intymnej oraz używanie bawełnianej, oddychającej bielizny. Ważnym aspektem jest też zbilansowany sposób odżywiania.

Objawami, które mogą świadczyć o rozwijającej się infekcji dróg rodnych, są m.in. upławy o nieprzyjemnym zapachu, świąd, pieczenie, obrzęk okolic intymnych, dyskomfort w trakcie oddawaniem moczu. Może wystąpić ból w podbrzuszu, a także gorączka. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów należy skorzystać z pomocy swojego lekarza.

Zespół rozluźniania pochwy ( VRS)

Zespół rozluźnienia pochwy polega na jej nadmiernym rozciąganiu w wyniku osłabienia tkanek pochwy i otaczających jej struktur. Dolegliwości te szczególnie często dotykają kobiety, rodzące drogami natury, a nasilają - wielokrotne ciąże. Są one także związane z naturalnym procesem starzenia się. Przypadłość ta wpływa m.in. na spadek satysfakcji seksualnej.

Jeszcze do niedawna kobiety cierpiące na zespół VRS musiały poddawać się zabiegom operacyjnym, związanym z koniecznością hospitalizacji czy długim okresem rekonwalescencji. Obecnie napięcie tkanek można zwiększyć dzięki zabiegom laserowego obkurczania pochwy.

Laseroterapia to alternatywa dla metod operacyjnych. Pozwala w sposób minimalnie inwazyjny i bezpieczny rozwiązać kłopotliwą dolegliwość. W wyniku zabiegu zwiększa się produkcja nowych włókien kolagenowych, w efekcie poprawia się elastyczność i napięcie tkanek pochwy. Efekty zabiegu widoczne są po miesiącu od jego przeprowadzenia, a utrzymują się średnio przez 2 lata. Przeciwwskazaniami do zabiegu są m.in. ciąża, karmienie piersią czy infekcje pochwy.

Problem z nietrzymaniem moczu

Szacuje się, że w Polsce problem ten dotyka 3,8 miliona osób, zdecydowanie częściej kobiety. Na świecie z problemem NTM zmaga się co 3-4 kobieta w wieku średnim. Oprócz wieku i masy ciała, bardzo ważnym czynnikiem, zwiększającym ryzyko wystąpienia tego problemu, jest ilość ciąż oraz rodzaj przebytego porodu. Wysiłkowe nietrzymanie moczu często pojawia się już w trakcie ciąży i jest spowodowane uciskiem powiększonej macicy na mięsnie dna miednicy. Jeśli zaobserwujemy taką dolegliwość, nawet w trakcie ciąży, warto zasięgnąć konsultacji ginekologa.

Dobór odpowiedniej metody leczenia nietrzymania moczu zależy od przyczyny dolegliwości oraz stopnia jej zaawansowania. Następstwa ciąży i porodu drogami natury wynikają z procesów adaptacyjnych oraz doznanych urazów w obrębie struktur dna miednicy i kanału rodnego. Z tego powodu decyzję o sposobie rehabilitacji powinien podjąć prowadzący lekarz. Warto zasięgnąć również porady fizjoterapeuty , zajmującego się strukturami dna miednicy.

Skutecznym sposobem, z którego korzysta coraz więcej kobiet, jest wykorzystanie radiofrekwencji do leczenia problemów ginekologicznych. Zabieg ThermiVa, bazujący na tej technologii, wykorzystywany jest m.in. w przypadku zanikowego zapalenia pochwy czy wysiłkowego nietrzymania moczu. Dzięki wykorzystaniu fal radiowych, podczas zabiegu zachodzi efekt termiczny. Pod jego wpływem następuje obkurczanie włókien kolagenowych, a w efekcie zagęszczanie tkanek i poprawa ich kondycji. Dzięki tej technologii kobiety mogą w bezpieczny i bezbolesny sposób odzyskać pierwotne kształty narządów płciowych sprzed ciąży. Zabieg zwiększa nawilżenie pochwy, a dzięki jej obkurczaniu poprawia komfort współżycia. Działa też ujędrniająco na zewnętrzne narządy płciowe, pozwalając pozbyć się wstydliwych problemów i odzyskać komfort oraz pewność siebie. Co ważne, nie wymaga okresu rekonwalescencji, więc pacjentki mogą powrócić do pełnej sprawności od razu po zabiegu.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat