Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Ciąża » Połóg

Nietrzymanie moczu po porodzie - jak sobie poradzić z tą przypadłością?

Artykuł

Czas po porodzie dla niejednej kobiety jest sporym wyzwaniem. Borykamy się jeszcze z bólem i intensywną opieką nad dzieckiem. Z czasem oczywiście wracamy do dawnej formy, a tryb życia zaczyna się regulować, ale zdarza się, że pewne powikłania nie chcą ustąpić. Może do nich należeć nietrzymanie moczu. Powiemy zatem, jak sobie radzić z tą dolegliwością.

Nietrzymanie moczu po porodzie
Autor: Materiały zewnętrzne

Nietrzymanie moczu po porodzie - co warto wiedzieć?

Nietrzymanie moczu, znane również jako nietrzymanie moczu wysiłkowe, to powszechne schorzenie, którego doświadcza sporo kobiet po porodzie. Jest to stan, gdy zdarza się niekontrolowany wycieku moczu podczas kichania, kaszlu, czy wysiłku fizycznego. Nietrzymanie moczu po porodzie może być przyczyną ogromnego dyskomfortu i wpływać negatywnie na jakość życia kobiety.

Ciąża i poród mogą znacznie osłabić mięśnie dna miednicy, które są odpowiedzialne za kontrolę nad pęcherzem. Podczas porodu naturalnego może dojść do uszkodzenia mięśnia zwieracza cewki moczowej, który jest odpowiedzialny za kontrolę przepływu moczu. Pęknięcie tego mięśnia może prowadzić do wycieku moczu. Nacięcie krocza podczas porodu również miewa swoje powikłania. Tkanki mogą być osłabione lub uszkodzone, co zwiększa ryzyko nietrzymania moczu. Tutaj znajdziesz dodatkowe informacje.

Nietrzymanie moczu po cesarce

Czynniki takie jak urazy nerwów, zmiany hormonalne i stres, które mogą towarzyszyć cesarskiemu cięciu, mogą przyczynić się do nietrzymania moczu. Istnieją różne rodzaje nietrzymania moczu, w tym stresowe nietrzymanie moczu lub związane z nadaktywnością pęcherza. W przypadku stresowego nietrzymania moczu nawet śmiech czy kichanie mogą prowadzić do nieprzyjemnych niespodzianek. W przypadku nadaktywności pęcherza, pęcherz staje się nadmiernie wrażliwy i może dochodzić do mimowolnego oddawania moczu. Jeśli doświadczasz nietrzymania moczu po cesarskim cięciu, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem. Tutaj możesz znaleźć produkty, które pozwolą zmniejszyć dyskomfort www.chlonne24.pl

Nietrzymanie moczu po porodzie jak długo

Czas trwania nietrzymania moczu po porodzie może się różnić w zależności od wielu czynników, w tym od indywidualnych cech organizmu - tego, jak przebiegał poród, czy był on naturalny czy było to cesarskie cięcie, a także od tego, czy występowały komplikacje podczas porodu.

Spora grupa kobiet doświadcza pewnego stopnia nietrzymania moczu zaraz po porodzie, szczególnie jeśli był on trudny lub długi. Jest to związane z osłabieniem mięśni, które były poddane dużemu napięciu podczas ciąży i porodu. Na ogół nietrzymanie moczu po porodzie jest przejściowe i samoistnie ustępuje w ciągu kilku dni, tygodni lub miesięcy. W przypadku łagodnego nietrzymania moczu, wystarczające będą ćwiczenia Kegla. Jeśli jednak nietrzymanie moczu utrzymuje się dłużej niż kilka miesięcy i znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie, warto skonsultować się z lekarzem.

Nietrzymanie moczu po porodzie leczenie

Na pewno należy wzmocnić mięśnie dna macicy. Ćwiczenia Kegla polegają na świadomym i regularnym napinaniu i rozluźnianiu mięśni dna miednicy, co pomaga w wzmocnieniu tych mięśni. Istnieją również specjalne zestawy ćwiczeń opracowane dla kobiet po porodzie, które są skuteczne w zapobieganiu lub redukcji nietrzymania moczu. Czasami pomaga też terapia behawioralna, która może obejmować trening pęcherza, czyli kontrolowanie częstotliwości oddawania moczu, a także techniki retencji moczu, które pomagają w zwiększaniu pojemności pęcherza. Fizjoterapia zaś może być skuteczną metodą leczenia nietrzymania moczu po porodzie. Możesz zatem wybrać, co najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku i oczekiwać pozytywnych efektów.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat