Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Małe dziecko » Edukacja

Maluch nie może pójść do przedszkola?

Artykuł

W związku z panującą pandemią koronawirusa, Ministerstwo Edukacji Narodowej podjęło decyzję o zawieszeniu zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

Maluch nie moze chodzic przedszkole
Autor: Materiały prasowe

Dla wielu rodziców sytuacja ta stanowi wyzwanie zarówno logistyczne, jak i dydaktyczne. O ile starsze pociechy mogą korzystać z aplikacji Librus, tak opiekunowie najmłodszych muszą zmierzyć się z edukacją domową w nowym wymiarze. Eksperci przedszkola dwujęzycznego KIDS&Co. podpowiadają jak w sposób efektywny wykorzystać ten czas.

Rodzice mający możliwość pracy w trybie home office, starają się łączyć aktywność zawodową z opieką nad dziećmi, zapewniając jednocześnie przedszkolakom ciągłość edukacji i stabilność codziennej rutyny. O tym, jak ważna jest ta ostatnia, doskonale wie ten, kto pozwolił przedłużyć nieco dziecku popołudniową drzemkę i musiał mierzyć się z aktywnym 3-latkiem o północy. Co zatem warto zrobić, aby jak najefektywniej wykorzystać czas w domu?

Harmonogram pracy dla dużych i małych

O roli rutyny w życiu malucha, nie trzeba nikogo przekonywać. Warto dopytać opiekuna, jak dokładnie wyglądał standardowy scenariusz dnia w przedszkolu i w miarę możliwości wdrożyć go w domu. W jaki sposób?

Dla maluchów czas to pojęcie abstrakcyjne. Odróżnienie godziny od 5 minut ma bardzo subiektywny charakter. Jeśli chcemy uniknąć ciągłych pytań w stylu „kiedy”, warto razem z dzieckiem pokolorować tarczę zegara i symbolami pooznaczać konkretne aktywności, takie jak zabawa, wspólne czytanie, czy pory posiłków. Takie rozwiązanie z powodzeniem można stosować również na co dzień, wyrabiając tym samym w najmłodszym dobre nawyki.

Anna Osiecka Dyrektor Regionalny dwujęzycznych przedszkoli KIDS&Co.

Nauka poprzez zabawę

Mimo że to rozwiązanie wydaje się najłatwiejsze, warto pamiętać, żeby czas w domu nie sprowadzał się do włączenia kanału dla najmłodszych lub uruchomienia ulubionej bajki na komputerze.

Warto zwracać uwagę ile czasu nasze dziecko spędza przed urządzeniem elektronicznym. Zbyt długi kontakt może przynieść odwrotny efekt od zamierzonego. Zamiast spokoju i ciszy, będziemy mieć do czynienia z przebodźcowanym maluchem, któremu w przyszłości bardzo trudno będzie skupić się na jednej czynności

Anna Osiecka Dyrektor Regionalny dwujęzycznych przedszkoli KIDS&Co.

Jeśli nasze dziecko ma ulubioną bajkę, dobrym rozwiązaniem będzie przygotowanie odpowiedniej ilości arkuszy do kolorowania przedstawiających postacie w niej występujące. Po ich ozdobieniu można je wyciąć i nakleić na patyczki, by następnie odtworzyć z dzieckiem przygody ukochanych bohaterów. Jeśli maluchowi spodoba się taka zabawa, można rozszerzyć ją o przygotowane specjalnej scenografii w postaci drzew, aut czy domków.

Kiedy musisz się skoncentrować

W momencie, kiedy nie będziemy w stanie aktywnie włączyć się w zabawę z dzieckiem, warto pomyśleć o takim rozwiązaniu jak przedszkole online, które w urozmaicony sposób zapewnia ciągłość edukacji najmłodszych.

Dwujęzyczne domowe przedszkole KIDS&Co. w wersji online to ogólnopolska inicjatywa kierowana nie tylko do rodziców dzieci, które uczęszczają do naszych placówek, ale i do wszystkich osób, które szukają pomysłów na aktywne zabawy stymulujące rozwój ich podopiecznych w tym trudnym dla nas czasie. Zajęcia odbywają się dwa razy w ciągu dnia i relacjonowane są na naszym profilu na Facebooku

Karina Trafna, prezes sieci KIDS&Co.

Takie animacje prowadzone przez wykształconych pedagogów, pozwolą dzieciom aktywnie spędzić czas, który ich rodzice mogą poświęcić na większą koncentrację na obowiązkach zawodowych, jednocześnie cały czas dając maluchom odczuć, że rodzic jest tuż obok.

Zabawa w dom

Dłuższe przebywanie z maluchem w czterech ścianach daje możliwość nauczenia go domowych zajęć.

Wspólne sprzątanie, gotowanie czy pranie powinno być traktowane jako czas dla rodziny, a nie przykry obowiązek. Maluch z pewnością może pomóc poprzez podawanie klamerek podczas wieszania prania a zwijanie skarpetek można z powodzeniem zmienić w konkurs na czas! Ważne jest również pilnowanie, aby dziecko sprzątało po zakończonej zabawie, np. w formie odgrywania ról, gdzie rodzic jako detektyw, musi odkryć, dokąd powędrowały wszystkie klocki. Taka zabawa to nie tylko forma aktywności, lecz też ważna lekcja codziennego funkcjonowania.

Anna Osiecka Dyrektor Regionalny dwujęzycznych przedszkoli KIDS&Co.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat