Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Małe dziecko » Żywienie

Lody - przysmak z wielowiekową historią

Artykuł

Lubią je dzieci i dorośli. W różnych smakach; na śmietanie i na bazie soków owocowych; na gałki w wafelku, w pucharkach, a najchętniej - prosto z familijnego pudełka.

Lody przysmak historia
Autor: Materiały prasowe

Lody to deser, po który sięgamy szczególnie często w gorące dni. Jaka jest ich historia?

Starożytny przysmak Hipokratesa

Historia lodów sięga starożytności. Kilka tysięcy lat temu pierwsze desery porównywane ze znanymi obecnie lodami tworzone były w Chinach na bazie mleka i ryżu, do których, w celu zamrożenia, dodawano saletrę. Jak się okazuje, nie tylko Azja była regionem, w którym starożytni znali smak lodów. Grecy opracowali swój własny, niezależny i oryginalny przepis na deser lodowy. Jego bazą była mieszanka śniegu wraz z owocami. Aby nietypowy deser zyskał słodki smak, starożytni Grecy wykorzystywali miód. Dobroczynne właściwości lodów dostrzegł także Hipokrates, zalecając je pacjentom w celu poprawy ich samopoczucia. W Rzymie, na dworze Nerona, do mieszanki śniegu i soków owocowych dodawano różnorodne przyprawy.

XVI-wieczny popularny deser

W Europie lody popularność zyskały dopiero w XVI wieku. Wówczas żona króla Henryka II Walezjusza, Katarzyna Medycejska, przywiozła wieść o nich do Francji. Sztukę ich przyrządzania próbowało poznać wielu francuskich kucharzy. Ci, którzy przybyli z Włoch z mnóstwem przepisów na mrożony deser, zaskakiwali uczestników dworskich przyjęć. Podczas jednego z takich wydarzeń podano sorbety, które od tego momentu zaczęły podbijać podniebienia Francuzów. Z czasem lody i wspomniane sorbety stały się popularne zarówno we Francji, gdzie podawane były w kawiarniach również poza sezonem letnim, jak i w Hiszpanii. Najpóźniej upowszechniły się jednak w Anglii, w której ich złoty okres przypadł dopiero na XVIII wiek.

XIX-wieczna produkcja lodów

Lody na skalę masową zaczęto produkować późno, bo dopiero w XIX wieku. Wówczas w Anglii przestały być przysmakiem wyłącznie szlachty. Na rynku wydawniczym pojawiały się książki, w których fani orzeźwiających deserów mogli znaleźć receptury służące do przygotowania lodów. Dużą, trwającą do dziś popularność lody zyskały w krajach basenu Morza Śródziemnego, w których fantazyjne smaki deserów zachwycają turystów podczas wakacyjnych wojaży.

Lody w Polsce

W świadomości Polaków, smak lodów pojawił się dopiero pod koniec XVIII wieku. Wtedy opublikowana została książka kulinarna, w której przetłumaczone zostały francuskie przepisy. Na kolejnych kartach publikacji znaleźć można było receptury na lody przygotowywane z dostępnych lokalnie owoców. Gospodynie zaczęły tworzyć fantazyjne receptury, dzięki którym miłośnicy lodów mogli delektować się deserami o smaku pigwowym, goździkowym, czy fiołkowym.

Słodka historia

Współcześnie mamy do dyspozycji wiele rodzajów lodów. Jedni sięgają po rożki, inni wybierają lody na patyku. Osoby dbające o sylwetkę stawiają na sorbety, a podczas rodzinnych spotkań desery przygotowywane są na bazie dużych, familijnych opakowań lodów. Jak podkreśla Piotr Gąsiorowski, Dyrektor Marketingu PPL Koral, właściciela marki Bracia Koral - Lody Jak Dawniej - dawne receptury wciąż są wykorzystywane. Dzięki temu, mimo upływu czasu, lody na prawdziwej śmietance i maśle smakują współcześnie tak samo jak kilkadziesiąt lat temu, gdy były wyrabiane według przekazywanych z pokolenia na pokolenie receptur.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 2 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat