Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Małe dziecko » Edukacja

Kilogramy na barkach

Artykuł

Podręczniki i zeszyty, piórniki, jedzenie, napoje, zabawki, a nawet urządzenia elektryczne typu tablet, czy telefon – nasze dzieci przeciętnie noszą na swoich barkach od 6 do prawie 10 kg.

Kilogramy na barkach
Autor: Materiały prasowe

Tymczasem lekarze są zgodni: to zbyt duży ciężar, by obyło się bez negatywnych skutków w przyszłości. – Maksymalna waga plecaka nie powinna przekraczać 20 proc. wagi ciała.– przestrzega dr Tomasz Konaszczuk ze szpitala Żagiel Med w Lublinie.

Nie ma więc znaczenia wzrost dziecka, tylko to ile waży. Sanepid alarmuje – prawie każdy maluch w wieku szkolnym ma zbyt ciężki plecak. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby w szkole dziecko miało swoją szafkę, tak jak ma to miejsce w wielu krajach. Jednak w Polsce nadal codziennie każde dziecko nosi swój bagaż do szkoły, ze szkoły i pomiędzy lekcjami.

- Zbyt ciężki plecak powoduje zmiany przeciążeniowe kręgosłupa objawiające się bólami w miejscach najbardziej obciążanych, czyli na przejściach poszczególnych krzywizn kręgosłupa. Natomiast noszenie plecaka na jednym pasku powoduje boczne skrzywienia i nieprawidłową rotację ciała, co skutkować może wysuwaniem się krążków międzytrzonowych kręgosłupa i uciskiem na struktury nerwowe – wyjaśnia dr Konaszczuk.

Negatywne skutki noszenia źle dopasowanego plecaka dla dzieci młodszych są dużo bardziej groźne niż dla nastolatków.

- Kręgosłup człowieka kształtuje się do 21 roku życia. Jednak im młodsze dziecko tym skutki obciążeń mogą być bardziej negatywne. Naciski na powierzchnie części wzrostowych kości mogą powodować zaburzenia w ich rośnięciu. – tłumaczy dr Tomasz Konaszczuk.

Najlepsze tradycyjne plecaki

Dzieci masowo cierpią na bóle kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym i szyjnym. Często dochodzi do zmian także w obrębie klatki piersiowej. Jednym słowem dzieci cierpią na ból pleców, który może doprowadzić do poważnych schorzeń kręgosłupa, a nawet kłopotów z kolanami, czy też nieprawidłowego funkcjonowania układu oddechowego. Co więcej, efekty można zauważyć dopiero w życiu dorosłym. Wielu rodziców, aby zdjąć kilogramy z pleców dziecka, kupuje zamiast popularnego plecaka, walizkę na kółkach.

- Ciągnięcie ciężarów jest dla dziecka niewygodne, a dodatkowo zniekształca chód i wymusza pozycję ciała niekorzystną dla kręgosłupa. – tłumaczy dr Konaszczuk. – Najbardziej odpowiednie są zatem tradycyjne plecaki, odpowiednio dopasowane do wieku i wagi dziecka.

Jednak to nie tylko zbyt ciężkie plecaki powodują problemy z kręgosłupem.

- Na postawę dzieci wpływa też nieprawidłowe obuwie, a także wymuszone pozycje, np. długotrwałe siedzenie w ławce w nieprawidłowej pozycji, a także brak ruchu. Rodzic oprócz zwrócenia uwagi na zawartość plecaka i sposobu jego noszenia powinien uczyć dziecko poprawnej pozycji siedzenia przy stole lub biurku. Dobrze, żeby na ten fakt zwracali uwagę także nauczyciele. – dodaje dr Konaszczuk.

Przede wszystkim ważna jest więc profilaktyka, a także codzienna dawka ruchu. Gdy pojawią się problemy z kręgosłupem należy prędko wprowadzić odpowiednią rehabilitację.

Na co zwracać uwagę przy wyborze plecaka?

Pusty plecak powinien ważyć nie więcej niż 1 kg. Jego wielkość powinna być dobrana do wzrostu dziecka. Ważna jest też jego szerokość – nie powinien być szerszy niż ramiona i tułów. Dolna krawędź powinna znaleźć się na wysokości odcinka lędźwiowego pleców dziecka, natomiast górna krawędź na wysokości ramion. Wsparciem w równomiernym rozłożeniu ciężaru będzie też dodatkowy pasek piersiowy. Dobrze byłoby także zwrócić uwagę na sposób zapakowania przedmiotów w plecaku – cięższe kładziemy na samo dno, a lżejsze pakujemy na górę. Warto również codziennie zajrzeć do środka, żeby sprawdzić, czy nasze dzieci nie zabierały do szkoły niepotrzebnych rzeczy.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat