Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Małe dziecko » Edukacja

Judo i szachy obowiązkowe w szkole?

Artykuł

Jak twierdzą badania Światowej Organizacji Zdrowia, tylko co czwarty uczeń w Polsce spełnia zalecenia dotyczące aktywności fizycznej.

Judo szachy
Autor: Materiały prasowe

Dlatego też nic dziwnego, że szkoły coraz częściej decydują się na uczestnictwo w programach zajęć dodatkowych, które wykraczają poza podstawę programową. Czy to znak, że w obowiązkowym planie zajęć powinny pojawić się nowe przedmioty?

Raport z badań Instytutu Psychologii w Poznaniu pt. „Funkcjonowanie uwagi u dzieci w wieku wczesnoszkolnym: grupy ryzyka” wykazał, że spora część dzieci ma problemy z koncentracją po 6-tej godzinie zajęć. To dlatego w szkołach przedmioty ścisłe coraz częściej są przenoszone na godziny poranne. Aby utrzymać uwagę uczniów szkoły decydują się na nowe sposoby nauki, które w ciekawy sposób angażują młode pokolenie. Są to różnorodne warsztaty, wycieczki krajoznawcze lub obcowanie z kulturą. Z roku na rok w Polsce poszerza się również oferta dodatkowych programów edukacyjnych w szkołach. Ich celem jest przekazywanie wiedzy i zwiększanie zaangażowania dzieci poprzez atrakcyjne zajęcia uzupełniające teorię na lekcjach. Propozycji jest wiele, od judo, przez rękodzieło, aż po szachy.

Sztuka efektywnej nauki

Od października 2018 roku przy udziale Polskiego Związku Judo w 16 szkołach wdrażany jest międzynarodowy program „Judo in Schools”, którego celem jest rozwój tej dyscypliny wśród najmłodszych i wprowadzenie jej jako standardową część programu edukacji. – Coraz więcej szkół decyduje się na współpracę z klubami trenującymi judo i włączanie tego sportu do oferty zajęć pozalekcyjnych lub nawet planu lekcji. Dla rodziców to ogromne ułatwienie, gdy atrakcyjne zajęcia dodatkowe dla dziecka odbywają się na miejscu, w szkole. Dzięki temu, dorośli mają więcej czasu i dużo aktywniej angażują się w pasję swojej pociechy, wspierając ją na zawodach i uczestnicząc w organizowanych przez klub integracjach. To pomaga nam tworzyć dużą społeczność, która łączy pokolenia i różnorodne charaktery. – mówi Michał Zamęcki, trener we wrocławskim klubie sportowym dla dzieci i młodzieży Judo Tigers. Ten sport rozwija ciało i umysł już od najmłodszych lat, poprawia równowagę, koordynację oraz funkcjonowanie mięśni i stawów. To również świetna szkoła uwagi i koncentracji. Za pomocą prostych zabaw i ćwiczeń uczy wzajemnego szacunku do siebie i innych.

Pierwszy krok do lepszej koncentracji

„Judo in schools” to nie jedyny program, który z sukcesem wprowadzany jest w szkołach. Od roku 2012 Polski Związek Szachowy prowadzi projekt „Edukacja przez szachy w szkole”, w ramach którego na lekcję gry przeznaczana jest jedna godzina w tygodniu. Rozwijający wpływ tej dyscypliny sprawił, że decyzją Minister Edukacji Narodowej od 2017 szachy systematycznie trafiają do szkół podstawowych w ramach zajęć obowiązkowych. Nic dziwnego, jeśli w przy niewielkich nakładach można poprzez zabawę kształtować koncentrację, zdolność analitycznego myślenia oraz determinację. Nauka szachów prowadzona już w edukacji wczesnoszkolnej pomaga uczniom w późniejszym radzeniu sobie z przedmiotami ścisłymi, takimi jak matematyka, fizyka, a nawet geografia.

- Współpraca z lokalnymi instytucjami oraz uczestnictwo w programach edukacyjnych przynosi wiele pozytywnych efektów. Szkoły mogą zaproponować bogatszą ofertę zajęć dodatkowych, z których dzieci mogą korzystać na miejscu. Dzięki wsparciu to świetne rozwiązanie dla mniej zamożnych lub wielodzietnych rodzin. Formalności związane z wprowadzeniem programów do placówek również nie stanowią aż takiego problemu, by nie zrobić wszystkiego co pozwali uczniom rozwijać wszechstronne umiejętności w ciekawy sposób. - mówi Robert Siwy, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 14 we Wrocławiu.

Polskie szkoły coraz częściej biorą przykład z krajów takich jak Norwegia czy Dania, gdzie oferta zajęć dodatkowych jest bardzo szeroka. To świetny sposób na urozmaicanie planu lekcji i zagospodarowanie dzieciom czasu wolnego również popołudniami. Do realizacji nowych inicjatyw potrzebne są jedynie chęci ze strony szkoły i rodziców, a programy, takie jak „Judo in schools” na stałe mogą wpisać się w szkolny harmonogram.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat