Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Małe dziecko » Edukacja

Jak zapewnić dobrą edukację dziecku z autyzmem?

Artykuł

Przedszkole i szkoła kształtują przyszłość dzieci ­– są miejscem rozwoju, zdobywania nowej wiedzy i umiejętności oraz nawiązywania relacji z rówieśnikami.

Edukacja dziecko autyzm
Autor: Materiały prasowe

Wybór odpowiedniej placówki edukacyjnej jest szczególnie ważny dla rodziców dzieci ze spektrum autyzmu i innymi zaburzeniami rozwoju. Zrozumienie, otwartość i indywidualne podejście są kluczowe dla stworzenia przestrzeni edukacyjnej, która zapewni dziecku możliwość rozwoju, nauki i integracji z rówieśnikami.

Autyzm jest zaburzeniem rozwoju dziecka związanym z nieprawidłową pracą mózgu. Jego objawy pojawiają się przed ukończeniem trzeciego roku życia, a w niektórych przypadkach można zauważyć je jeszcze wcześniej – nawet w pierwszym roku życia dziecka. Indywidualne symptomy mogą być różne, ale wszystkie osoby z autyzmem łączą trudności w zakresie relacji społecznych, porozumiewania się, rozwijania wyobraźni oraz sztywność zachowań.

Edukacja dziecka z autyzmem – największe wyzwania

Edukacja dziecka ze spektrum autyzmu jest dużym wyzwaniem dla wszystkich, uczestniczących w tym procesie – dla rodziców, nauczycieli, terapeutów oraz dyrekcji placówek.

– Największym wyzwaniem dla zarządzających takimi placówkami jest odpowiednie przygotowanie kadry w zakresie szeroko rozumianej wiedzy i umiejętności pracy z dzieckiem z autyzmem. Natomiast dla rodziców kluczowe jest znalezienie odpowiedniego wsparcia w terapii dziecka oraz podjęcie decyzji, do jakiej placówki dziecko skierować – integracyjnej, specjalnej czy ogólnodostępnej – mówi Magdalena Kaźmierczak, dyrektor kliniczny w PECS Pyramid Polska.

Dobór metody nauczania, komunikacji i otwartość na indywidualne potrzeby dziecka

Stworzenie odpowiedniej przestrzeni edukacyjnej dla dziecka ze spektrum autyzmu bądź innym zaburzeniem rozwoju to wspólne zadanie dla rodziców, kadry przedszkola i szkoły – wymaga stałej współpracy, otwartości na wyzwania i wzajemnego wsparcia.

Skuteczna pomoc uczniowi ze spektrum autyzmu powinna być kompleksowa, starannie zaplanowana i realizowana zgodnie z podstawowymi zasadami pracy z dzieckiem z zaburzeniem rozwoju.

Bardzo ważne jest wprowadzenie indywidualnego programu nauki, opartego na diagnozie funkcjonalnej konkretnego dziecka. Uczniom mającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego placówka powinna umożliwić realizację zaleceń zawartych w orzeczeniu, czyli najkorzystniejsze formy kształcenia i terapii.

Wybrana placówka powinna również zapewnić odpowiednie warunki do nauki, czyli właściwą organizację miejsca pracy, realizację programu nauczania, wychowawczego oraz profilaktyki, dostosowanego do indywidualnych potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych ucznia.

Opiekun w placówce powinien zachęcać dziecko do integracji z rówieśnikami oraz zapewniać pomoc rodzicom czy prawnym opiekunom w zakresie doskonalenia umiejętności niezbędnych do osiągnięcia samodzielności przez dziecko.

Nauczyciel pracujący z uczniem ze spektrum autyzmu powinien umieć dobrać skuteczne programy komunikacji i w razie potrzeby pomóc rodzicom w podjęciu decyzji o wprowadzeniu systemu wspierającego rozwój mowy.

– Sposoby nauki odpowiednie dla dzieci z autyzmem w szkole oraz przedszkolu bazują przede wszystkim na indywidualnym procesie uczenia. Przedszkole powinno korzystać z metod, których skuteczność jest udowodniona w badaniach naukowych. W punkcie przedszkolnym oraz szkole Saplings stosujemy metodę PECS, która za pomocą sześciu faz treningowych, czyli konkretnych rozwiązań i strategii, rozwija u dzieci zdolność komunikacji za pomocą obrazków – dodaje Magdalena Kaźmierczak.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 4.7/5. Oceniono 1 raz.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat