Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Małe dziecko » Edukacja

Jak skutecznie zachęcić dziecko do nauki?

Artykuł

Skaczące gumowe jajka, woda zmieniająca kolor i domowa tęcza. To tylko kilka przykładów na to, jak zachęcić dzieci do zdobywania wiedzy w ciekawy sposób.

Skutecznie zachecic dziecko nauka
Autor: Materiały prasowe

Popularne warsztaty „W domu jest fajnie i kropka” udowadniają, że nauka to przede wszystkim świetna zabawa! Jak zaangażować najmłodszych do aktywnego udziału w domowych zajęciach edukacyjnych? - odpowiada Elżbieta Pogoda.

Rodzice stanęli wobec nie lada wyzwania: z dnia na dzień musieli zorganizować dzieciom wsparcie w zdalnym nauczaniu, godząc to z obowiązkami w domu i pracy. Z pomocą przyszedł Empik, który zaprosił Rzeczników Nauki do programu Przecinek i Kropka, by stworzyć cykl #wdomujestfajnieikropka. Na krótkich filmach prawdziwi naukowcy z różnych dziedzin wprowadzają dzieci w świat eksperymentów. Elżbieta Pogoda, której wirtualne warsztaty z biologii na Facebooku Przecinek i Kropka robią furorę wśród dzieci, podpowiada, jak przekonać dziecko do nauki w domu?

  1. Zadbajmy o dobrą atmosferę i poczucie bezpieczeństwa – zrelaksowany mózg przyjmuje treści naukowe dużo chętniej. Ciepły ton głosu, otwarta postawa ciała – te drobne gesty uruchamiają przekaźnictwo dopaminergiczne w układzie nerwowym a to wspomaga nauczanie (potwierdzone naukowo!).
  2. Zaangażujmy dzieci w proces uczenia się – dziecko, które jest podmiotem w procesie nauczania zapamiętuje więcej. Niech nasza pociecha nie będzie tylko naczyniem, w które wiedza jest wlewana, ale niech samo odkrywa: wprowadzajmy pytania, dyskusje, rysunkowe notatki – każda aktywność wskazana! Nie potrzeba do tego skomplikowanych plansz edukacyjnych.
  3. Zaczynajmy naukę od odnalezienia w temacie tego, co jest dziecku „znane i bliskie". Pozwoli to zbudować motywację do przebrnięcia przez bardziej skomplikowane zagadnienia. „Komórki? Nuuda!" Nadmuchajmy stos balonów i sklejmy z nich kolonię bakterii - każda z nich to komórka. Taka obejrzana na własne oczy struktura staje się duuużo ciekawsza.
  4. Bawmy się nauką i pamiętajmy, że szczególnie teraz, kiedy tyle czasu spędzamy wspólnie – modelujemy zachowania dzieci swoją postawą. Jeśli sami obudzimy w sobie dziecięcą ciekawość na choćby 10 minut dziennie – skorzystają na tym nasze pociechy.

Jak wprowadzić te porady w życie? Najlepiej zacząć od eksperymentów „W domu jest fajnie i kropka”, które proponują Przecinek i Kropka oraz Rzecznicy Nauki,

Gumowe skaczące jajo i znikająca skorupka

Zalej jajko w kieliszku octem. Zwróć uwagę na bąbelki jakie się wytwarzają – to reakcja kwasu octowego i węglanu wapnia. Odstaw jajko na całą noc. Rano zobaczysz, że cała skorupka się rozpuściła! Możesz spróbować podświetlić jajko, żeby zobaczyć żółtko. Uwaga, po rozcięciu jajko w środku ciągle będzie płynne.

Magiczna woda zmieniająca kolor

Ten eksperyment pokaże, jak można zmienić odczynnik ph substancji – z neutralnego na kwaśny lub zasadowy. Przygotuj wywar z czerwonej kapusty: grubo poszatkowany kawałek kapusty ugotuj w małej ilości wody. Następnie do kieliszków z ok. 250 ml wody dodaj po cztery łyżeczki przygotowanego wywaru. Sprawdź, czy kolor się zmieni po dodaniu łyżki soku z cytryny albo co się stanie, gdy dodasz łyżeczkę sody oczyszczonej.

Domowa tęcza

Jak wyczarować w domu tęczę? Wystarczy, że zanurzysz w wodzie lekko pochylone lusterko (możesz użyć kamieni do umocowania go pod odpowiednim kątem) i skierujesz na nie wiązkę światła. Białe światło załamywane przez wodę rozprasza się na różne kolory i powstaje tęcza.

Papier z przeszłości

Jak szybko można postarzyć papier? Papier zbudowany jest z wiązań celulozowych, które pod wpływem środowiska kwaśnego i temperatury przerywają się. To dlatego starsze kartki są bardziej kruche. Żeby w parę minut postarzyć kartkę papieru wystarczy zanurzyć ją w wodzie z sokiem cytryny, a następnie suszyć w piekarniku przez około 4 minuty w temperaturze 180 stopni. Na takiej kartce można napisać udawany list z przeszłości.

Pływające jajka

Przygotuj dwie szklanki z wodą – do jednej wsyp sól. Zanurz w nich jajka. To w słonej wodzie będzie się unosić, ponieważ słona woda ma większą wyporność. Dlatego też w słonym morzu pływa nam się łatwiej.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat