Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Małe dziecko » Edukacja

Jak przygotować dziecko do zmiany szkoły?

Artykuł

Nauczanie szkolne to ważny i długi etap w życiu każdego młodego człowieka. To również czas dorastania, dojrzewania, odkrywania siebie i poszukiwania swojej drogi.

Dziecko zmiana szkoly
Autor: Materiały prasowe

Czasem zdarza się tak, że wybrana placówka edukacyjna nie idzie w parze z naszymi oczekiwaniami, nie rozwija dziecka, powoduje napięcia i stres. Ważne, żeby w takiej sytuacji reagować możliwie szybko. Pierwszy wybór szkoły nie musi być ostatnim, a zmiana placówki nie jest oznaką słabości i niepowodzenia. To ważny i pozytywny ruch w procesie edukacji twojego dziecka.

Zmianę szkoły najlepiej zaplanować między semestrami lub wraz z zakończeniem roku szkolnego. Daje nam to więcej czasu na przygotowanie dziecka na nowe, a jemu samemu szansę na regenerację sił i zamknięcie jednego rozdziału. Jeśli w procesie zmiany będziesz kierować się kilkoma ważnymi zasadami, wraz ze swoją pociechą unikniecie niepotrzebnych stresów.

ZASADA 1: BĄDŹ UWAŻNY

Pierwsze sygnały o tym, że w szkole coś jest nie tak, otrzymasz od swojego dziecka. Nie zawsze będą to sygnały werbalne. Często alarmujące jest już samo zachowanie. Zły humor, rozdrażnienie, spadek apetytu, apatia – to tylko kilka z typowych zachowań, które mówią o tym, że z dzieckiem dzieje się coś niedobrego. Bardzo ważne, żeby w tym czasie dać dziecku maksimum siebie i swojego czasu. Wsłuchać się w jego obawy i potrzeby, dużo rozmawiać. Nie oczekuj, że twoja pociecha poda ci konkretny powód niechęci do danej szkoły czy klasy. Często to problem, który narasta tygodniami i składa się na niego wiele epizodów. Daj dziecku możliwość uczestniczenia w procesie decyzyjnym. Jeśli usłyszysz, że nie chce już chodzić do danej szkoły i nie widzi szansy na zmianę swojego nastawienia, potraktuj tę deklarację poważnie.

ZASADA 2: POZNAJ PRZYSZŁĄ SZKOŁĘ

Przed rozpoczęciem poszukiwań nowej placówki zapytaj swoje dziecko, czego brakowało mu w poprzedniej szkole, czego chciałoby się najbardziej uczyć, co poznawać i w sobie rozwijać. Te odpowiedzi stanowić będą dobry punkt wyjścia do wstępnej selekcji. Dokonując wyboru zrób gruntowny research, poznaj opinie rodziców i uczniów, przede wszystkim jednak umów się na spotkanie z dyrektorem lub przyszłym wychowawcą. – Takie spotkanie pozwala nam wzajemnie się poznać i zrozumieć powody, dla których uczeń decyduje się na transfer – mówi Anna Przybyło, Dyrektor Społecznej Szkoły Podstawowej im. Astrid Lindgren w Miliczu. – Precyzyjne nakreślenia tła pozwala nam zaplanować indywidualny proces adaptacji, dopasowany do potrzeb i obaw dziecka, ale również niepokojów rodziców. W procesie zmiany uczestniczymy wspólnie: szkoła i dom. Dlatego tak ważne jest wypracowanie zgodnych mechanizmów działania i wsparcia.

ZASADA 3: ZNAJDŹ STABILNE FILARY

Budowanie zaufania do nowej szkoły u dziecka warto oprzeć na pewnych filarach, które utrzymają tę konstrukcję nawet w gorszych chwilach. Jednym z tych filarów jest bez wątpienia osoba wychowawcy. W jego kompetencji leży wypracowanie takich relacji z twoim dzieckiem, żeby od pierwszych chwil w szkole czuło się ono bezpiecznie i komfortowo. Drugim filarem jest grupa rówieśnicza. Pojawienie się w klasie nowego ucznia powinno zostać umiejętnie wymoderowane przez wychowawcę i kojarzyć się ze zmianą na lepsze zarówno dla ucznia, jak i dla klasy. Trzecim filarem jest program zajęć, który odpowiadać będzie na zainteresowania dziecka i rozwijać jego mocne strony. – Bogata oferta zajęć dodatkowych może stanowić o przewadze jednej szkoły nad drugą. Przede wszystkim jednak to niepodważalna korzyść dla ucznia, który może zdobywać umiejętności wykraczające poza podstawę programową już na starcie edukacji. W Społecznej Szkole Podstawowej im. Astrid Lindgren w Miliczu nasi uczniowie mają dostęp m.in. do zajęć sportowych, muzycznych, lingwistycznych, a ich program jest dopasowany do wieku dzieci i stanowi ciekawą oraz angażującą formę spędzania wolnego czasu – dodaje Anna Przybyło.

ZASADA 4: ZADBAJ O ŚRODOWISKO KOLEŻEŃSKIE

Nie bez powodu do szkolnych przyjaźni wracamy z sentymentem przez całe życie. Dzieci uczą się dopiero relacji społecznych i ich wartości, a przyjaciół dobierają intuicyjnie i z czystymi intencjami. Bardzo ważne jest, żeby w nowym otoczeniu uczeń odnalazł grono wspierających kolegów i koleżanek, którzy staną się nie tylko przewodnikami na etapie adaptacji, ale również towarzyszami zabaw. Relacje przyjacielskie mogą stanowić również świetny punkt wyjścia do wspólnej nauki, rozwijania zainteresowań i wyrównywania ewentualnych różnic programowych.

ZASADA 5: ROZWIĄZUJ PROBLEMY NA BIEŻĄCO

Każdy rodzic musi mieć świadomość tego, że zmiana szkoły nie stanowi rozwiązania wszystkich problemów. Warto rozmawiać o tym szczerze ze swoją pociechą. Nie zawsze wszystko będzie łatwe, w szkolnym życiu na pewno zdarzą się kolejne trudniejsze chwile. O ile wypracujecie wspólnie schemat działania i nauczycie się mówić o problemach otwarcie, uda wam się przejść przez kolejne kryzysy. Dobrze, żeby również w szkole dziecko miało swoją ostoję i wentyl bezpieczeństwa, kiedy zaczyna je coś niepokoić. To może być szkolny pedagog, wychowawca lub ulubiony nauczyciel, któremu uczeń może się w zaufaniu zwierzyć i opowiedzieć o swoich problemach.

Decyzja o zmianie szkoły nigdy nie jest łatwym doświadczeniem w życiu rodziny. Czasem jednak okazuje się jedynym możliwym rozwiązaniem. Warto wówczas pamiętać, że dziecko nie ma obowiązku wpisywać się w szablon i równać z innymi. Dobra szkoła powinna rozumieć i cenić różnorodność swoich uczniów, rozwijać w nich poczucie własnej wartości i zachęcać do poszukiwania własnej drogi rozwoju.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat