Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Małe dziecko » Żywienie

Jak poradzić sobie z brakiem apetytu u dziecka?

Artykuł

Z pewnością wielu rodziców ma ten problem – dziecko-niejadek.

Brak apetytu dziecko
Autor: freepik

Czasami brak apetytu jest okresowy i zwykle wtedy można wyróżnić jego konkretną przyczynę, jak gorszy stan zdrowia czy problemy dziecka (przecież dorośli też nie mają ochoty na jedzenie, gdy się czymś martwią albo czegoś się boją), w niektórych przypadkach zaś za brak ochoty na jedzenie odpowiadają nabyte nawyki i uprzedzenia dziecka wobec określonych pokarmów lub jedzenia w ogóle. Jak sobie z tym poradzić?

Dziecko musi jeść!

Chyba nikt nie ma wątpliwości co do tego, że właściwa dieta dziecka jest niezwykle ważna. Dziecko nie tylko musi przyjmować odpowiednio duże porcje żywności, ale też mieć zdrową, zróżnicowaną dietę. Niestety, bardzo często trudno jest sprawić, by dziecko żywiło się czymś więcej poza ukochanymi pokarmami. Zwykle są to niezdrowe przekąski (a więc błędem jest podawanie ich dziecku, w ogóle nie powinno znać smaku np. chipsów), ale nawet jeśli pokarm ma wiele wartości odżywczych, dieta musi być zróżnicowana, by dostarczać organizmowi różnych składników. Kiedy zatem pojawi się brak apetytu albo niechęć do spożywania konkretnych pokarmów, trzeba działać. W tym pierwszym przypadku dobrym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie suplementu pobudzającego apetyt u dzieci. Warto też zastosować odpowiednie sztuczki.

 

Naturalne podejście i wyrozumiałość

Wiadomo, że rodzicom bardzo zależy na zdrowiu ich dzieci, do czego niezbędne jest prawidłowe odżywianie, ale błędem jest to, co w związku z tą sytuacją uskuteczniają niektórzy rodzice: narzekanie, prośby, groźby czy sztuczne zachęcenie dziecka do jedzenia. Niezbyt dobrym sposobem jest przekupywanie dziecka, by jadło to, co wszyscy, grożenie mu, odbieranie przywilejów czy karanie. Lepiej będzie po prostu postarać się zachęcić dziecko do jedzenia, przygotowując mu smaczne posiłki, kolorowe, kuszące, zabawne (np. układając warzywa w kształty zwierzątek). Trzeba przy tym zdobyć się na kreatywność, by zastąpić nielubiane pokarmy tymi, które dziecko toleruje. Kto powiedział, że dzieci muszą jeść szpinak? Inne warzywa także są bogate w minerały i witaminy, a jeśli dziecko w ogóle nie lubi warzyw, trzeba po prostu podawać mu więcej owoców. Nie można także tragizować, dziecko na pewno się nie zagłodzi, jeśli będzie jeść niewielkie porcje, gdyż kiedy będzie głodne, na pewno zacznie jeść. Zmuszanie do jedzenia wywołuje skutek odwrotny do zamierzonego, gdyż presja i napięta atmosfera same w sobie odbierają apetyt. Trzeba też zatem potraktować sprawę naturalnie, nie zwracać wielkiej uwagi na każdy kęs dziecka i nie pilnować go nadmiernie podczas jedzenia.

Sprawdź też 7 sposobów na niejadka rekomendowanych przez Sanostol -> http://sanostol.pl/porady/odzywianie/problem-z-brakiem-apetytu-u-dziecka-poznaj-7-sposobow-na-niejadka

 

Pokarmy i nawyki zakazane

Dzieci często lubią pokarmy niezdrowe i takie, które odbierają apetyt. Są to przede wszystkim słodycze, słone przekąski czy słodkie napoje gazowane, które nie mają żadnych wartości odżywczych, a, wypełniając żołądek, sprawiają, że dziecko nie ma ochoty na prawdziwe posiłki. Należy więc kategorycznie wykluczyć je z diety, pamiętając przy tym, by zakazywać ich nie tylko dziecku, ale po prostu w ogóle ich nie kupować. Nie powinno się też pozwalać na przekąski między posiłkami, ale trzeba w tym zachować zdrowy rozsądek, gdyż niektóre dzieci wolą jeść częściej mniejsze porcje i nie ma powodu, by im tego odmawiać.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat