Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Małe dziecko » Edukacja

Jak nauczyć dziecko podejmowania decyzji?

Artykuł

Podejmowanie decyzji to umiejętność, którą dziecko zaczyna opanowywać już w najmłodszych latach. Niezwykle istotną rolę w tym procesie odgrywają rodzice i nauczyciele.

Dziecko podejmowanie decyzji
Autor: Materiały prasowe

Pomocne są również metody takie jak Reggio Emilia, na której opierają się wychowawcy w Przedszkolu Włoskim Piccolo Leonardo.

Metoda Reggio Emilia mówi, że dziecko jest pełnoprawnym człowiekiem, ma nieograniczony potencjał rozwoju i chce poznawać świat, a dorośli powinni wspierać je w tym procesie. W Piccolo Leonardo wychowawcy stosują się do tej zasady, pozwalając dzieciom na samodzielność w zakresie dostosowanym do ich wieku i umiejętności. Przedszkolaki same decydują, jakie zagadnienia chcą zgłębiać, np. wybierając temat realizowanego projektu badawczego spośród kilku podsuniętych przez opiekunów lub zaproponowanych przez siebie tematów. To od nich zależy, z kim na ten temat porozmawiają, jakie miejsca odwiedzą i jakie wyciągną wnioski.

– Dzieci uczą się również podejmowania decyzji w czasie wolnym. Nie mówimy im, co mają robić. Same muszą wybrać, czy chcą rysować, budować z klocków lub z kim się bawić. Są świadome, że same o sobie decydują i mają prawo do wyrażania uczuć, a w efekcie potrafią rozwiązywać swoje konflikty z rówieśnikami poprzez rozmowę. Dzieci współdecydują również o przedszkolnym menu. Rozmawiamy z nimi o tym, co im smakuje, a co nie i dlaczego – mówi Dominika Sułek, zastępca dyrektora Przedszkola Włoskiego Piccolo Leonardo oraz koordynator ds. metodyki języka włoskiego.

Na jaki zakres samodzielności można pozwolić maluchowi? Dziecko, które ma 2,5 roku może już wybierać, co zje na obiad, w co się ubierze czy na jakie zajęcia dodatkowe chciałoby pójść. Powinna to być decyzja kontrolowana, aby uniknąć sytuacji, w których maluch, mając nieograniczone możliwości, wybierze kostium kąpielowy oraz śniegowce na lodowisko. Nie należy też za bardzo zwiększać zakresu samodzielności dziecka, gdyż potrzebuje ono wytyczonych ram i zasad, stałego rytmu dnia, aby czuć się bezpiecznie.

Wychowanie dziecko to bardzo trudna sprawa. Tak naprawdę rodzic ma do wyboru dwie drogi – wychować układnie dziecko lub postawić na odpowiedzialność. To trudniejsza praca, wymagająca często poświęceń, jednak skutkująca lepszym rozwojem emocjonalnym. Przekłada się na aktywność dziecka, sposób poznawania nowych ludzi, umiejętność przedstawiania swoich poglądów. Maluch, który próbuje podejmować decyzje, ale są one ignorowane lub krytykowane przez dorosłych, w końcu przestanie. Takie dzieci są często nieśmiałe, wycofane społecznie i trudno nawiązują kontakt z rówieśnikami, bo oczekują, że ktoś zawsze będzie za nie decydował. Oczywiście nie oznacza to, że z każdą decyzją dziecka trzeba się zgodzić, jednak kiedy jest błędna, należy mu wytłumaczyć jej konsekwencje, zamiast ją wyśmiewać czy lekceważyć.

– Dziecko jest zawsze odważne i ciekawe świata, to dorośli kształtują w nim wszelkie lęki – podsumowuje Dominika Sułek.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat