Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Małe dziecko » Edukacja

Immersja językowa

Artykuł

Immersja językowa to nic innego jak całkowite „zanurzenie” dziecka w języku obcym tak jak dzieje się to w przypadku języka ojczystego.

Immersja jezykowa
Autor: Materiały prasowe

W ten sposób maluch poznaje otaczający go świat w dwóch, a czasem nawet trzech językach. Wprowadzenie takiej edukacji malucha do 4. roku życia sprawia, że dziecko jako nastolatek będzie posługiwać się językiem obcym jak ojczystym. Jak immersja językowa działa w praktyce i jak stworzyć taką przestrzeń do nauki dziecka w domu?

Ze względu na zamknięcie placówek edukacyjnych, w tym także przedszkoli, staramy się zapewnić naszym dzieciom zajęcia, które pozwolą skierować ich zainteresowanie na gry i zabawy edukacyjne. Dzięki temu pod przykrywką dobrej zabawy mamy pewność, że czas spędzony w domu przyczyni się do dalszego rozwoju umiejętności malucha. Metodyk dwujęzycznych przedszkoli KIDS&Co. podpowiada, jak poprzez immersję językową uczyć malucha języka obcego w domu.

Naturalne umiejętności

Pozytywne skutki immersji językowej widać u dzieci, których rodzice naturalnie posługują się w domu dwoma językami. Jeśli maluch przebywa w środowisku dwu- a nawet trójjęzycznym to jest ono dla niego naturalne. Należy również pamiętać, że im wcześniej nastąpi kontakt dziecka z językiem obcym, tym szybciej się go nauczy i lepsza będzie również jego wymowa (elastyczność aparatu mowy u malucha pozwala na artykułowanie dźwięków, akcentów czy melodii języka niewystępujących w mowie ojczystej). Należy również pamiętać, że maluch w tym wieku nie ma jeszcze oporów przed posługiwaniem się innym językiem – nie wstydzi się mówić i nie obawia się pomyłek. Warto to wykorzystać.

Istotne w immersji językowej jest to, że dziecko nie ma czasu dzielonego na naukę języka obcego, jak wygląda to w tradycyjnym modelu edukacji. Obcowanie z nim jest dla niego naturalne – w trakcie zabawy, codziennych czynności, przy wieczornym czytaniu bajek. W takich warunkach maluch najchętniej i najszybciej przyswaja język obcy

Katarzyna Grzejda, metodyk przedszkoli KIDS&Co.

Mów jak najwięcej

Najważniejszą rzeczą jest, aby mówić do dziecka w obcym języku w trakcie codziennych czynności. Wspólnie liczyć, powtarzać kolory, czy nazwy zwierzątek. Umysł dziecka niezwykle sprawnie chłonie wszelkie zwroty, słówka czy sposób wymowy głosek. Im więcej i częściej będziemy mówić do dziecka w języku obcym, tym szybciej zacznie nam w nim odpowiadać.

Zdarza mi się spotykać z opinią rodziców, którzy nie chcą rozmawiać z dzieckiem w obcym języku, gdyż nie chcą nauczyć malucha niewłaściwej wymowy, boją się, że popełnią błąd, nie mówią jak native speaker. Warto pamiętać, że nie jesteśmy idealni i nie chodzi o to, aby mówić perfekcyjnie do dziecka, liczy się to, że będziemy się z nim komunikować

Katarzyna Grzejda, metodyk przedszkoli KIDS&Co.

Korzystaj z dostępnych materiałów

Przy immersji językowej warto również pomóc sobie i urozmaicić naukę malucha poprzez korzystanie z gotowych propozycji zabaw czy książeczek. Ponad 2 miliardy ludzi mówi po angielsku, który uznawany jest za „język światowy”, dzięki temu dostępność materiałów dla najmłodszych właśnie w nim, jest niezwykle duża. Wieczorna bajka może być przeczytana w języku obcym, w ciągu dnia możecie słuchać piosenek dla dzieci, czy nauczyć się kilku prostych zabawach, które bez problemu znajdziecie również w Internecie (np. piosenki „Head, shoulders, knees and toes”, „Wheels one the bus”, czy „Rain, rain go away”).

Warto skorzystać też z dostępnych w domu gier. Jeśli gramy w Dobble możemy nazywać przedmioty w języku angielskim, tak samo przy grze Memory, Kim jestem, a także grach w stylu „I spy with my little eye” czy „Simon Says”. Jeśli nie znamy angielskiego w nawet najmniejszym stopniu, to możemy skorzystać z audiobooków, czy zamiast wieczorynki po polsku, puścić maluchowi ulubioną bajkę, ale w języku obcym

Katarzyna Grzejda, metodyk przedszkoli KIDS&Co.

Skorzystaj z pomocy specjalistów

Z pomocą i pomysłami na kreatywne zabawy dla dziecka w języku obcym przychodzą również pedagodzy przedszkoli KIDS&Co. Codzienne prowadzą zajęcia w ramach przedszkola online, które dostępne są dla wszystkich chętnych dzieci. Jedne zajęcia w ciągu dnia prowadzone są w języku angielskim – jest to więc skarbnica wierszyków, gier i zabaw. Dodatkowo nauczyciele przygotowali serię zajęć dla maluchów „Loopy Home” – cykl filmików dostępny na stronie YouTube, gdzie nauczyciele udowodnili, że w domowych warunkach można zaangażować najmłodszych w kreatywny sposób. Dzieci mogą obejrzeć przedstawienie w pacynkowym teatrzyku w języku angielskim, a później przygotować ulubionego bohatera w trakcie zajęć plastycznych, które bez problemu mogą zostać przeprowadzone w domu.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat