Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Małe dziecko » Edukacja

Edukacja przedszkolna sukcesem w dorosłym życiu

Artykuł

Zdolność do uczenia rozwija się najszybciej w pierwszych latach życia. Około 50% możliwości dziecko nabywa w wieku przedszkolnym, a następne 30% rozwija się w wieku wczesnoszkolnym.

Przedszkole bez stresu
Autor: Materiały prasowe

Wynika z tego, że wybór przedszkola jest jedną z najistotniejszych decyzji dotyczących edukacji i przyszłości naszej pociechy.

Przez pierwsze lata życia dziecko ma niezwykłą łatwość przyswajania wiedzy. Dziecięce emocje odgrywają tu dużą rolę, więc jeśli procesowi uczenia towarzyszą pozytywne uczucia, to przebiega on szybciej i sprawniej. Dobro dziecka w dużej mierze zależy od tego, jakie zapewnimy mu warunki do zabawy i nauki od najmłodszych lat. Więc jeśli podejdziemy do tego z namysłem, umiejętności nabyte w przedszkolu będą najlepszym startem w edukacji wczesnoszkolnej.

Co daje przedszkole?

- Pobyt dziecka w przedszkolu ma bardzo korzystny wpływ na jego rozwój. Przebywa ono w naturalnym i profesjonalnie przygotowanym środowisku, co sprzyja poznawaniu i rozumieniu otoczenia i świata, nabywaniu umiejętności przez działanie oraz rozwojowi emocjonalnemu. Badania potwierdziły, że większość dzieci osiąga odpowiednią dojrzałość, aby uczęszczać do przedszkola już w wieku 3 lat. W domu rodzice, babcie czy opiekunowie, często nie są w stanie zapewnić maluchowi takiego rozwoju, jak wykształceni nauczyciele i pedagodzy - mówi Katarzyna Sowińska, psycholog w przedszkolach „Pomarańczowa Ciuchcia”.

W przedszkolu maluch uczy się wszystkiego i nabiera motywacji, ponieważ inne dzieci już to potrafią albo też się uczą, przez co nabiera wiary w siebie i swoje możliwości. Uczy się też współdziałania w grupie, czego zwykle w domu nie można zapewnić. Przedszkole spełnia także bardzo istotną funkcję osiągnięcia przez dziecko tzw. dojrzałości szkolnej, polegającej na próbach czytania i pisania, koncentrowania się w czasie zajęć, poznawania i stosowania obowiązujących granic, odpowiedniego reagowania na polecenia, zakazy i nakazy. Dziecko poznaje również siłę motywacji i nagradzania oraz rozumie konsekwencje negatywnych zachowań.
Badania i naukowcy dowodzą, że siedmiolatek, który idzie do szkoły po 3-4-letniej edukacji przedszkolnej w znaczny sposób przewyższa rówieśnika, który do przedszkola nie chodził, nawet o dwa lata pod względem wielu umiejętności. Przedszkole, w przeciwieństwie do szkoły, jest miejscem, gdzie jest czas i warunki do wyrównywania poziomu umiejętności. Dzieci robią to bezstresowo, ponieważ w przedszkolu nie mogą być za swoje umiejętności oceniane, a same nie potrafią jeszcze ocenić swoich możliwości.

Przedszkole publiczne czy niepubliczne?

Przedszkolaki potrafią czerpać prawdziwą radość z doświadczania i nauki poprzez zabawę. Żaden z innych etapów późniejszego nauczania nie zapewni dziecku aż tak atrakcyjnych warunków do rozwoju oraz pobudzenia inwencji twórczej i kreatywności. Programy edukacyjne stwarzają możliwości zdobywania różnorodnych doświadczeń i uczestniczenia w ciekawych zajęciach. Rozwijają m.in. sprawność fizyczną, umiejętności manualne i techniczne, czytanie i liczenie, poznawanie otoczenia, rozwijanie odczuć zmysłowych, kształtowanie systemu wartości. Dzięki doświadczeniom zdobywanym w grupie szybsza i skuteczniejsza jest edukacja społeczna. Następuje naturalna i samoistna nauka podstaw tolerancji, partnerstwa i współżycia w środowisku rówieśników.

Jednak które przedszkole wybrać - publiczne czy niepubliczne? Czy w każdej placówce dziecko ma takie same możliwości rozwoju? Należy pamiętać, że przedszkola niepubliczne podlegają kontroli Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sanepidu, tak samo jako publiczne. Jednak oferta przedszkoli państwowych i prywatnych znacząco się od siebie różnią. W państwowej placówce tylko pięć godzin dziennie jest poświęcanych się na realizację podstawy programowej, zaś w prywatnej nie ma sztywno określonych godzin, a zajęcia dodatkowe nierzadko są wpisane w program zajęć i uwzględnione w miesięcznej opłacie. Przedszkola prywatne oferują bogatą paletę zajęć fakultatywnych, m.in. naukę języka obcego, gimnastykę ogólnorozwojową, kluby sportowe, taniec i zabawy z baletem, naukę gry na instrumentach, warsztaty teatralne, psychologiczne, plastyczne, ceramiczne, przyrodnicze, kulinarne, naukowe, robotykę i wiele innych.

- W przedszkolach „Pomarańczowa Ciuchcia” duży nacisk kładziemy na grupy dwujęzyczne i grupy z codziennym angielskim (także z native speakerem), gdyż do 7. roku życia stopień przyswajania języka obcego jest dużo bardziej naturalny i efektywny. To właśnie w przedszkolu dzieci najszybciej i najłatwiej przyswajają nowe słowa, teksty piosenek i rymowanki. Podobnie jest z muzyką. Jeśli od wczesnego dzieciństwa dzieci mają okazję słuchać różnego rodzaju muzyki lub uczestniczyć w profesjonalnie prowadzonych zabawach muzycznych w przedszkolu, w znaczącym stopniu zwiększa się ich szansa na rozwinięcie inteligencji muzycznej - dodaje Ewa Tadeusz, metodyk Przedszkoli Pomarańczowa Ciuchcia.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat