Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Małe dziecko » Edukacja

Edukacja domowa - czy jest taka straszna?

Artykuł

Edukacja domowa w Polsce wciąż jest mało popularna. Rodzice, którzy decydują się na ten krok, często muszą mierzyć się z wieloma mitami.

Edukacja domowa straszna
Autor: pixabay.com

Czy edukacja domowa szkodzi socjalizacji?

Przywykliśmy traktować szkołę jako najważniejsze, obok domu, miejsce, w którym dokonuje się proces socjalizacji. I rzeczywiście, dzieci spędzają w placówkach szkolnych kilkadziesiąt godzin tygodniowo, więc bez wątpienia szkoła jest współodpowiedzialna za ich „społeczne przystosowanie”. Ale czy to na pewno dobre? Sednem socjalizacji jest uspołecznienie, przekazanie dziecku norm, wartości i zasad panujących w społeczeństwie. W szkole nośnikami tych norm nie są, jak mogłoby się wydawać, nauczyciele i wychowawcy, ale przede wszystkim inne dzieci. To rówieśnicy mają największy wpływ na rozwój kompetencji społecznych. Dziecko socjalizuje się, wzorując na pozostałych dzieciach w tym samym wieku i w tym samym momencie rozwoju. Czy możemy liczyć, że takie nieustanne interakcje pozwolą mu wykształcić w sobie odpowiednie kompetencje społeczne? To dorośli, jako osoby wiedzące o świecie znacznie więcej, powinni mieć największy wpływ na dzieci. W szkole nie ma na to jednak czasu i odpowiednich warunków. Szkoła jest też miejscem, w którym nadal promowana jest rywalizacja i nastawienie na wyniki, co generuje sporo stresu u dzieci.

Edukacja domowa a pewność siebie

Jedną z najczęstszych obaw rodziców, którzy myślą o edukacji domowej, jest to, że ich dziecko nie będzie umiało odnaleźć się w dużej grupie ludzi i będzie zwyczajnie nieśmiałe. Ta obawa zwykle rozwiewa się po spotkaniu dziecka uczonego w edukacji domowej, które zwykle okazuje się zachowywać zaskakująco… normalnie. Dzieci w edukacji domowej nie są odseparowane od świata. Bawią się na placu zabaw, chodzą na zajęcia dodatkowe, mają kolegów i koleżanki. Krótko mówiąc: potrafią odnaleźć się wśród innych ludzi. Czy zdarzają się wśród nich nieśmiałki? Oczywiście, że tak! Ani przebywanie w szkole, ani w domu nie jest lekiem na nieśmiałość.

Trudy edukacji domowej

Nie można zaprzeczyć, że edukacja domowa może nieść ze sobą sporo trudności. Rodzice biorą na siebie odpowiedzialność za przekazanie wiedzy. Na pierwszych etapach kształcenia jest to dość proste. Z czasem wymaga to coraz większego wysiłku. Rodzice muszą sami siebie edukować i znajdować interesujące sposoby na przekazywanie wiedzy. Kolejną trudnością jest też to, że często muszą się mierzyć z niezrozumieniem, a nawet wrogością otoczenia. Niestety, nieprzychylne komentarze słyszy się często od najbliższych osób - rodziców, dziadków czy rodzeństwa. Z czasem można się na to jednak uodpornić. Sporym wyzwaniem jest też edukacja domowa w małych miasteczkach i na wsiach, gdzie trudniej jest znaleźć dla dzieci aktywności i miejsca, gdzie mogłyby zwyczajnie pobawić się z rówieśnikami. Trudności jest oczywiście dużo więcej, ale rodziny, które zdecydowały się na ten krok jednym głosem mówią, że warto podjąć ten wysiłek.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat