Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Małe dziecko » Edukacja

Czym różnią się przedszkola bliskościowe od tradycyjnych?

Artykuł

W życiu każdego rodzica przychodzi moment powrotu do pracy, a wraz z nim pytania: „Co teraz?”, „Do którego przedszkola zapisać moje dziecko?”, „Która placówka będzie dla mojego malucha najbardziej odpowiednia?”. Im bliżej tego momentu, tym bardziej pytania się mnożą i przybierają na sile. Dotyczą lokalizacji przedszkola i jego rodzaju. Tyle ich przecież jest: państwowe, prywatne, przedszkole integracyjne, językowe, ekologiczne, przedszkole bliskościowe, Montessori, itd. Które wybrać?

Przedszkole bliskosciowe tradycyjne
Autor: Materiały prasowe

Ważny jest program

Na większości stron internetowych przedszkoli znajdują się opisy tego, w jaki sposób przedszkola funkcjonują. Opisany jest rytm dnia, rodzaje zajęć,w których uczestniczą dzieci oraz podejście, w jakim realizowana jest edukacja, wychowanie i opieka nad dziećmi. Naturalnym jest, że pytanie o to, jaki program jest realizowany w przedszkolu, również towarzyszy rodzicom w podejmowaniu decyzji o wyborze placówki.

A wybór jest naprawdę trudny. Powstaje coraz więcej przedszkoli, które kuszą nazwą, wyposażeniem placówki i ofertą atrakcyjnych zajęć. Przecież każdy rodzic chce wybrać dla swojego dziecka najlepsze miejsce. Tylko co oznaczają te nazwy? Czy w językowym będzie używany tylko język obcy? Co to znaczy, że przedszkole jest integracyjne? Jak działa ekologiczne? Albo powiedzmy takie bliskościowe. Bliskościowe przedszkole? Czyli jakie?

Bliskościowe czy tradycyjne?

Próbując rozwiać wątpliwości dotyczące tego, jak przedszkole bliskościowe i przedszkole tradycyjne funkcjonują, warto porównać założenia obydwu.

W założeniach przedszkola bliskościowe zawiera się przekonanie o tym, że oprócz zapewnianie dziecku bezpieczeństwa ważne jest także podchodzenie z szacunkiem do jego potrzeb. Oznacza to zapewnienie komfortu każdemu dziecku. Komfortu, czyli bliskości, zrozumienia i uwagi. To również stwarzanie sytuacji, kiedy dziecko samo decyduje jaką aktywność chce podejmować w danym momencie. Nie ma przymusu i ograniczania aktywności dziecka czasem. Jeśli dziecko nie ma ochoty brać udziału w proponowanej aktywności, ma możliwość robienia w tym czasie czegoś innego i jest w tym wspierane. Założeniem jest dążenie do takich aktywności, jakich w danym momencie dziecko potrzebuje do rozwoju oraz dawanie przestrzeni na swobodne wyrażanie swoich uczuć i pragnień. Czyli jest trochę inaczej niż w przedszkolu tradycyjnym.

W tradycyjnym przedszkolu oprócz zapewnienia dziecku bezpieczeństwa, oferowane są różnorodne aktywności. W określonym czasie, przez nauczyciela jest realizowany program nauczania dla całej grupy wiekowej. Nauczyciel, jako osoba odpowiedzialna za grupę, decyduje o podejmowanych przez dzieci aktywnościach i poruszanych na zajęciach tematach. Grupa podąża za nauczycielem i realizuje takie aktywności, jakie wskazuje nauczyciel. Nie ma możliwości realizowania przez dziecko innego pomysłu na zajęcia, a treści podyktowane programem są często bardzo obszerne. Nauczyciel skupia się na przekazywaniu maksymalnej wiedzy, którą dzieci powinny zapamiętać w danym okresie.

Które przedszkole wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Przed podjęciem decyzji warto przyjrzeć się ofercie, którą proponuje konkretne przedszkole. To, że w nazwie przedszkola lub jego statucie funkcjonuje określenie „bliskościowe” jest ukazaniem podejścia do rozwoju dzieci. Nie znaczy to, że wszystkie bliskościowe przedszkola działają identycznie. Po bliższym przyjrzeniu się opisom przedszkoli, może okazać się, że zasady ich funkcjonowania różnią się między sobą.

Podobnie jest z tradycyjnymi przedszkolami. To, że przedszkole nie ma wyspecjalizowanej nazwy, nie wskazuje na to, że nie są w nim stosowane współczesne trendy w opiece, wychowaniu i edukacji dzieci. Często, mimo tradycyjnego podejścia do organizacji czasu w placówce, przedszkola te mają do zaoferowania ciekawe zajęcia dodatkowe oraz opiekę nauczycieli przygotowanych do pracy na najwyższym poziomie.

Co pomoże w decyzji?

Oprócz przyjrzenia się ofercie placówek, przed zapisaniem do jednej z nich dziecka, warto przedszkola odwiedzić i zobaczyć, jak działają. W niektórych z nich jest możliwość umówienia się na rozmowę z dyrekcją przedszkola, która wyjaśni w jaki sposób przedszkole działa i na jakie aspekty w opiece, wychowaniu i edukacji dzieci zwraca uwagę. Najczęściej, w trakcie takiej wizyty, można zobaczyć sale, w których dzieci spędzają czas, wyposażenie przedszkola oraz plac zabaw, na którym się bawią. Taka wizyta w przedszkolu i rozmowa z jego przedstawicielem może pomóc w rozwianiu pojawiających się wątpliwości.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat