Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Małe dziecko » Edukacja

Czy da się skutecznie zmotywować dziecko do nauki?

Artykuł

Pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego często wiążą się ze stawianiem ambitnych celów w wielu dziedzinach życia naszego dziecka.

Skuteczna motywacja dziecko nauka
Autor: Materiały zewnętrzne

Do takich obszarów bez wątpienia możemy zaliczyć naukę, która w tym wieku odgrywa pierwsze skrzypce. Z dość dużą łatwością przychodzi nam spisanie konkretnych celów i przedstawienie ich dziecku. Jednak, jak większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę, w praktyce nie wygląda to już tak prosto. Poziom motywacji, który na początku był bardzo wysoki z czasem zaczyna spadać. Okazuje się, że założenia, które wcześniej ustaliliśmy nie bardzo wpływają na skuteczność nauki naszego dziecka. W takiej sytuacji, my jako rodzice czy opiekunowie, powinniśmy zastanowić się nad alternatywnymi rozwiązaniami, które finalnie przyniosą oczekiwane rezultaty. Problem często stanowi sposób w jaki przekazywana jest wiedza, co niekiedy w dłuższej perspektywie czasu prowadzi do znudzenia i braku chęci pogłębiania wiedzy wynikającej z czystej ciekawości. Większość, z nas kiedy robi coś tylko z obowiązku, nie widząc w tym głębszego sensu, szybko daje za wygraną lub wykonuje to z frustracją i niezadowoleniem. To samo dotyczy osób w młodym wieku, które czują przymus siedzenia nad szkolnymi podręcznikami. Z uwagi na to, warto zastanowić się nad kilkoma rozwiązaniami, które zachęcą ich do zdobywania wiedzy.

Czy to na pewno motywacja stanowi problem?

W wielu sytuacjach to co uważamy za brak motywacji, w rzeczywistości ma podłoże w zupełnie czymś innym. Jedną z sytuacji, która może powodować niechęć do nauki jest zbyt wysoki poziom trudności materiału. Może być to spowodowane niezrozumieniem konkretnych informacji w szkolnym podręczniku, a to wynikać może z indywidualnych uwarunkowań lub sposobu tłumaczenia przez nauczyciela czy rodziców. Istnieje także prawdopodobieństwo, że materiału jest zbyt dużo jak na jeden raz. Nad tym wszystkim można oczywiście pracować i doskonalić, tak aby przyswajanie wiedzy było przyjemniejsze i skuteczne. Jednak z drugiej strony są również objawy, które to my jako rodzice często musimy sami zaobserwować. Mowa tutaj o stanie zdrowia dziecka. Jeśli boryka się ono z wadą wzroku czy ubytkami słuchu będzie przekładać się to na zdolności pozyskiwania wiedzy. Nic dziwnego jeśli dziecko, które nie nadąża z przepisywaniem notatek z tablicy, bądź nie dosłyszy tego co mówi nauczyciel, ma słabsze wyniki w szkole. Patrząc na to z tej perspektywy, może okazać się, że to nie motywacja, a inne czynniki wpływają na naukę Twojego dziecka.

Nauka przez zabawę

Klasyczne, szkolne sposoby przekazywania wiedzy mogą być monotonne i nudne dla części młodych osób. Dzieje się tak z przeróżnych powodów, jednak wszystko to sprowadza się do jednego – braku chęci do nauki. Utrata motywacji i zapału to sygnał, żeby zmienić coś w dotychczasowym sposobie przyswajania wiedzy przez dzieci. Po pierwsze, najprostszym sposobem jest zastosowanie teorii w praktyce. Podręczniki szkolne często zawierają propozycje możliwych do wykonania eksperymentów, które na ogół dotyczą przedmiotów ścisłych. Są one zazwyczaj na tyle ciekawie i dobrze opisane, że bez problemu wykonacie je w domu. Ponadto, po zajęciach z przyrody warto wybrać się na spacer do lasu i poznać ją od praktycznej strony, a nie tylko ze zdjęć zamieszczonych w książkach. W wielu większych miastach bez problemu znajdziecie także takie miejsca jak Centrum Nauki Kopernik, gdzie wszelkie eksperymenty to chleb powszedni tego miejsca. Dla tych najmłodszych, którzy są miłośnikami klocków Lego, możemy zaproponować zabawy, które nauczą ich działań matematycznych. Wszystkie te sposoby, a także wiele innych, przyczyniają się do tego, że łączymy przyjemne z pożytecznym.

Twoje podejście ma kluczowe znaczenie

Podejście rodziców do kwestii nauki dziecka odgrywa niebagatelna rolę. Choć czasem może wydawać się nam, że i tak nie jesteśmy słuchani, a młode osoby często za nic mają nasze zdanie, w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Twój sposób przekazywania informacji, rozmowy czy jakiejkolwiek komunikacji ma bardzo duży wpływ na jego motywację. Jeśli więc Twoje dziecko należy do tych, które zadają mnóstwo, nurtujących pytań, nie powinniśmy ich zbywać, tylko wspólnie starać się znaleźć na nie odpowiedzi. W dłuższej perspektywie, kiedy to zlekceważymy może okazać się, że przestanie ono zadawać pytania, a to przełoży się na jego postawę w szkole i brak chęci poszerzania swojej wiedzy. Kolejną kwestią jest odrabianie zadań domowych, których nie powinniśmy wykonywać za nasze dzieci. Zdecydowanie bardziej efektywna będzie pomoc i nakierowanie go na prawidłowe odpowiedzi, niż podanie mu wszystkiego na tacy. Dzięki temu skuteczność nauki na pewno będzie wyższa. Pamiętajmy, że świadoma komunikacja, polegająca na konstruktywnych rozmowach, a nie krzyku, da najlepsze z możliwych efektów.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
body na roczek

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat