Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Ciąża » Dieta w ciąży

Czego nie wolno jeść i pić w ciąży?

Artykuł

Dieta kobiety w ciąży powinna być zróżnicowana i zapewniać matce oraz dziecku niezbędne składniki pokarmowe ze wszystkich grup żywienia.

Nie wolno jesc pic ciaza
Autor: pixabay.com

Są jednak produkty, których ciężarna powinna unikać i takie, które są w tym stanie wręcz zakazane, gdyż mogą spowodować np. zakażenia pokarmowe lub być groźne dla płodu.

  • Surowe mięso i ryby – uwielbiasz tatara czy wręcz przepadasz za sushi? W ciąży możesz zapomnieć o tych potrawach. Surowe mięso może zawierać bakterie toksoplazmozy, co może skutkować obumarciem płodu lub wadami rozwojowymi dziecka. Z kolei ryby mogą zawierać wysoki poziom rtęci, co może mieć negatywny wpływ na rozwój płodu.
  • Surowe jaja – w ciąży zakazane jest jedzenie potraw zawierających surowe jaja (np. kogel – mogel, sernik na zimno), gdyż mogą zawierać one bakterie Salmonelly
  • Alkohol – ciężarnym zaleca się całkowitą abstynencję, gdyż nawet niewielka ilość alkoholu może negatywnie wpłynąć na rozwój płodu. Poważnym tego skutkiem jest urodzenie dziecka z zespołem FAS (alkoholowy zespół płodowy)
  • Wątróbka – wątróbka jest zdrowa i jest magazynem wielu substancji, w tym witaminy A. Nadmiar tej witaminy jest szkodliwy dla dziecka i grozi jego nieprawidłowym rozwojem
  • Orzeszki ziemne – jedzenie orzeszków ziemnych może spowodować, że po narodzinach dziecko będzie uczulone na ten produkt.
  • Sery pleśniowe – spożywanie serów pleśniowych naraża przyszłą mamę na zakażenie bakterią Listerii; można je jeść tylko upieczone.
  • Produkty zawierające izomery trans – chodzi tu o żywność wysoko przetworzoną, która zawiera groźne tłuszcze mogące spowodować zaburzenia płodu i atopię. Są to m.in. zupy w proszku, chipsy, kostki rosołowe (produkty zawierające utwardzony tłuszcz roślinny).
Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat